همایش «ختم صحیح بخاری» و سودمندی آن برای منافع ملی

عکس شیخ محمدصالح پرددل

امروز پنجشنبه ۲۳ فروردین، بیست‌وهفتمین همایش دانش‌آموختگی طلاب دارالعلوم مکی زاهدان «معروف به ختم صحیح بخاری» با حضور شهروندان اهل‌سنت از سراسر کشور برگزار می‌شود. 

این همایش بزرگ‌ترین گردهمایی سالانۀ مسلمانان سنی‌مذهب ایران به‌شمار می‌رود. برگزاری این مراسم در سال‌های گذشته با فراز و فرودهای زیادی همراه بوده است. از ایجاد محدودیت‌ها برای برخی مهمانان خارجی و داخلی برای حضور در همایش و تقابل دولت‌های وقت با برگزاری آن، تا همراهی کامل مسئولان با برگزاری همایش، تامین امنیت آن، حضور و سخنرانی علمای اهل تشیع در جمع بیش از یکصدهزار نفری شهروندان اهل‌سنت ایران و پخش مراسم از سیمای مرکز استان. 

اکنون اما پس از ۲۷ دوره برگزاری این همایش بزرگ، حاکمیت به نقطه‌ای رسیده است که برگزاری سالانه این همایش می‌تواند فرصت مناسبی باشد برای تبلیغ و تحقق شعار وحدت اسلامی، تثبیت آزادی‌های مذهبی برای مسلمانان اهل‌سنت‌وجماعت و جلب رضایت و همراهی آنان با نظام و پذیرش پلورالیسم مذهبی در جامعه ایرانی، بیان عملکرد‌ها و دستاوردهای نظام از سوی مسئولان و برخی دیگر از منافع متقابل حکومت و جامعه اهل‌سنت. 

فارغ از انتقاداتی که گاه‌وبی‌گاه به برگزاری این همایش و هزینه‌های آن با وجود فقر گسترده در استان می‌شود و برخی افراد تلقی همایشی سیاسی تا مذهبی به آن می‌دهند، می‌توان نکات زیر را در خصوص همایش ختم بخاری، سودمندی و منافع آن برای نظام بیان کرد: 

ختم بخاری یک همایش سیاسی-عبادی است! همانند شعار نماز جمعه در ادبیات حاکمیتی ایران. اصولا دین اسلام و تجمعات آن سیاسی-عبادی است و در آن‌هم به مباحث عبادی و توجه به معنویات پرداخته می‌شود و هم مسائل معیشتی، مطالبات و دغدغه‌های جامعه بیان می‌شود. 

هیچ گردهمایی بزرگی بدون هزینه نیست، اما حُسن همایش ختم بخاری در این است که هزینه‌های آن از جیب مردم زاهدان پرداخت می‌شود نه از جیب دولت و بیت‌المال. درواقع زاهدانی‌ها در این مراسم مهمان‌نوازی خود را به نمایش می‌گذارند. اما اگر ترتیبی اتخاذ شود تا از هزینه‌های همایش کاسته شده و از فرصت حضور صدهزار نفری مردم استفاده و کمک‌هایی برای مستمندان و یتیمان استان جمع‌آوری شود اجر معنوی بیشتری نصیب برگزارکنندگان مراسم می‌شود. 

حضور خیل عظیم هم‌وطنان از نقاط مختلف کشور در زاهدان برای شرکت در همایش می‌تواند باورهای غلط درخصوص ناامن بوده استان را زدوده و به افزایش سفر شهروندان دیگر استان‌ها به سیستان‌وبلوچستان انجامیده و رونق گردشگری، خرید از بازارهای شهر و افزایش درآمد مردم زاهدان و استان را به‌همراه داشته باشد. 

حضور سنی‌مذهب‌های ایران در زاهدان و دیدار با علمای دینی و سایر هم‌کیشان خود می‌تواند باعث نشاط روحی، احساس تعلق به جامعه ایرانی و در ‌‌نهایت رضایت درونی آنان بشود که به امنیت ملی کشور در شرایط بحرانی خاورمیانۀ داغدار کمک نموده که این امر از لحاظ سیاسی - امنیتی حایز اهمیت است. 

تقویت باور‌ها و رفتارهای دینی افراد با حضور در همایش و شنیدن سخنرانی‌ها و تهیه کتب دینی و مطالعه آن در ‌‌نهایت به رشد معنوی و بالا رفتن شاخص‌های سلامت اخلاقی در جامعه کمک نموده و امنیت داخلی را تقویت می‌کند. 

حضور ده‌ها هزار مهمان از نقاط مختلف کشور در زاهدان می‌تواند مانوری طبیعی باشد برای مسئولان امنیتی، بهداشتی و شهری زاهدان تا بتوانند در شرایط غیرطبیعی و بحرانی حضور ناگهانی جمعیت را مدیریت کرده و سلامت و امنیت آنان را تامین نمایند. 

بیان مطالبات همیشگی جامعه اهل‌سنت ایران در خصوص افزایش آزادی‌های مذهبی، داشتن نقش پررنگ‌تر در مدیریت کشور، بهبود شاخص‌های توسعه در مناطق سنی‌نشین و اعتماد و همراهی بیشتر حاکمیت با آنان از سوی سخنرانان مراسم با توجه به پوشش گسترده خبری و اطلاع‌رسانی همایش، می‌تواند بخش مثبت ختم بخاری در بُعد سیاسی آن باشد که نهادینه‌شدن آزادی بیان و تحمل نظرات مختلف و مخالف و تقویت دموکراسی در کشور از دستاوردهای آن خواهد بود. 

توجه و هشدار سخنرانان و علما به مخاطرات جهان اسلام از جمله تکفیر، پدیدۀ «داعش»، اهمیت تربیت صحیح جوانان و نوجوانان و مراقبت از نپیوستن آنان به جنبش‌های مشکوک و گروه‌های خشونت‌طلب، آگاهی‌بخشی در خصوص مسائل جهان اسلام و لزوم تحقق وحدت اسلامی و دعا و توسل برای امنیت کشورهای اسلامی و نجات آنان از فرقه‌گرایی و جنگ نیز از نکات مثبت این همایش است که معمولا به آن پرداخته می‌شود.
نهایتا اینکه با تعامل بیشتر بین مسئولان دولتی و برگزارکنندگان همایش و ایجاد تفاهم و اعتماد بیشتر بین آنان می‌توان هم از برخی محدودیت‌ها برای حضور مهمانان در همایش اجتناب کرد و هم از این ظرفیت برای همراهی جامعه اهل‌سنت در تقویت وحدت و همبستگی ملی، تامین امنیت و افزایش سرمایه اجتماعی در ایران عزیزمان بهره‌برداری کرد. 

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
مولانا محمدعثمان (مهمان)
1397/01/23

مولانا محمدعثمان:
در تمام شئون زندگی از الله متعال استعانت بطلبیم

مولانا محمدعثمان، مدیر مدرسه دینی مدینة‌العلوم خاش،‌ صبح امروز 23 فروردین 1397، در بخش اول نشست رسمی بیست‌و‌هفتمین همایش دانش‌آموختگی دارالعلوم زاهدان، طی سخنانی در پرتو سوره مبارکه «فاتحه»، بر ضرورت استعانت بندگان از ذات الهی در شئون مختلف زندگی تأکید کرد.
به گزارش سنی‌آنلاین، مولانا محمدعثمان در آغاز سخنان‌شان ضمن خوشامدگویی به مهمانان این همایش، اظهارداشت: این مجالس، مجالس دینی هستند و این محبت دین در دل شماست که شما را از گوشه‌گوشه کشور اینجا جمع کرده است. این سفرها سفرهای علمی و معنوی هستند و بسیار ارزش دارند.
مولانا محمدعثمان در ادامه خاطرنشان کرد: پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وسلم خاتم پیامبران است. حضرت رسول آخرین خشت ساختمان نبوت بود که با بعثت ایشان تکمیل شد.
امام‌جمعه مسجد الخلیل خاش در ادامه بیان داشت: پیام قرآن این است که در تمام شئون از الله استعانت بگیریم، نه از فرشتگان، پیامبران، زندگان یا مردگان، بلکه تنها از الله استعانت بگیریم، زیرا دیگران همه عاجز و ناتوان‌اند.
ایشان با اشاره به اهمیت ساخت مسجد در اسلام اظهارداشت: در هر شهری مسجد بنا کنید. احوال فاروق اعظم را مرور کنید، در هر سرزمینی فاتح می‌شدند، اولین کارشان این بود که مسجد بنا کنند، نمونه‌اش در ایران است که در اصفهان مسجد فاروق اعظم هست.
وی افزود: مسجد خانه الله تعالی است، مالک کل زمین الله است؛ لذا هر جا مسلمانی هست، باید مسجدی ساخته شود.
مدیر مدرسه مدینةالعلوم خاش در ادامه تصریح کرد: هرکجا مسلمان زندگی می‌کند، باید آنجا جای عبادت خدا باشد. چطور امکان دارد که در کشور اسلامی مجوز ساخت مسجد داده نشود.
ایشان با اشاره به مژده‌های خداوند متعال به مؤمنان در سوره «نور» خاطرنشان کرد: الله متعال در آیه 55 سوره «نور» به مؤمنان وعده داده است که در زمین به آن‌ها خلافت می‌دهد، وعده دیگر خداوند تمکین دین است و وعده سوم امنیت از خوف و ترس است. خداوند دین را چنان غلبه می‌دهد که هیچ قدرتی غیر اسلام باقی نماند.
مولانا عثمان در پایان گفت: نظام، نظام قرآن است و حافظان قرآن فرزندان رشید رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم هستند که اسلام را به قدرت می‌رسانند. خداوند متعال می‌فرماید دین اسلام را من تمکین می‌دهم و غیر از دین اسلام دیگر قدرتی نمی‌ماند.