معمار بوکانی برنده چالش ریترنا ۲۰۱۸ شد

معمار بوکانی برنده چالش ریترنا ۲۰۱۸ شد

عبدالرحمن کدخداصالحی، معمار بوکانی، مقام اول چالش «ریترنا ۲۰۱۸:خانه‌ی کوچک» را از آن خود کرد.

به گزارش اصلاح‌وب به نقل از کردپرس، چهارمین دوره از مسابقات معماری چالش ریترنا ۲۰۱۸:خانه‌ی کوچک) توسط کمپانی RYTERNA با شرکت ۱۴۷۲ نفر برگزار شد. ۵۷۵ نفر از شرکت‌کنندگان بصورت فردی و بقیه بصورت گروهی از ۸۸ کشور دنیا شرکت کردند.

عبدالرحمن کدخداصالحی از بوکان با طرح با طرح «Wave house»به صورت فردی در این مسابقه شرکت کرد و مقام اول را کسب کرد.

وی که  فارغ‌التحصیل ارشد معماری از دانشگاه آزاد اسلامی واحد مهاباد است، در خصوص جزئیات طرحی که در این مسابقه ارائه کرد به خبرنگار کردپرس گفت: «طرح بنده تحت عنوان «Wave house» برای استفاده در مناطق زلزله‌زده بسیار کاربردی است؛ بطوریکه تا دو هفته می‌توانند تنها با دسترسی به برق در آن زندگی کرد.

کدخداصالحی در ادامه گفت: «یکی از علت‌های اصلی این طرّاحی، تأثیر‌ حادثه‌ی ناخوشایند اخیر در غرب کشور برای هم‌زبانانم بوده است.»

وی در تشریح جزئیات طرح خود گفت: «هدف اصلی این طرح استفاده از نعمت‌هایی است که طبیعت در اختیار ما می‌گذارد؛ همچون باران، برف، مناظر زیبا و… به همین دلیل خواستیم فرمی ایجاد نماییم که از این منابع حداکثر بهره را ببرد و در چرخه‌ای تکرار شونده، نیازهای اساسی او را تأمین‌ نماید.»

وی افزود: «فرم بنا اقتباسی از شکل‌های منحنی موجود در طبیعت همچون آب، موج و... است که پیوندی زیبا و همخوان با محیط اطراف خود بوجود آورده است. این طرح مقطعی از کمان دایره‌ای است که در اندازه‌ی مدول‌ خواسته شده طراحی شده و از چهار طرف خود قابل تکثیر است. قرارگیری فضاهای خدماتی در وسط آن امکان گسترش فضا را ایجاد می‌نماید. فرم منحنی و ساختار سازه‌ای به نحوی سازمان یافته‌اند که فضای کافی برای منبع‌های ذخیره و تصفیه‌ی آب، پمپ آب و سیستم گرمایش آب به آسانی فراهم است.»

کدخداصالحی در ادامه گفت: «از آب ذخیره شده در بالای فضای سرویس و حمام می‌توان برای مصارف مختلف استفاده و در صورت عدم نیاز آن را تصفیه و ذخیره کرد. آب سرویس، دوش و سینک هم به مخزن تصفیه‌ی آب هدایت می‌شوند تا تصفیه و با پمپاژ مجدد در مخزن‌های دیگر ذخیره شوند. و این چرخه بخشی از حیات پروژه است.»

وی در پایان گفت: «از دیگر امکانات پروژه استفاده از تخت‌خواب‌ و میزکار تاشو است که فضای بیشتری در اختیار ما می‌گذارد. پنجره‌های بلند اتاق خواب و نشیمن هم ما را به تماشای چشم‌انداز بی‌نظیری‌ از آسمان و جنگل دعوت می‌کند. در نهایت پروژه، سخاوتمدانه طبیعت و منابع آن را در اختیار ما می‌گذارد تا بتوانیم مدت زمان طولانی‌تری‌ را بدون دسترسی به منابع داخل شهر در طبیعت سپری کنیم.»

چهارمین دوره از مسابقات معماری «چالش ریترنا ۲۰۱۸: خانه‌ی کوچک» با هدف طراحی یک خانه‌ی کوچک مناسب برای زندگی دو نفر، با مساحت حداکثر ۲۵ متر مربع است که باید در آن فضاهای آشپزخانه، سرویس بهداشتی، اتاق‌خواب‌ و پذیرایی تعبیه شده باشد، برگزار‌ شد. این خانه می‌بایست برای مدت دو هفته، بدون دسترسی به منابع خارجی، به جز الکتریسیته، قابل زیستن باشد.

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام (مهمان)
1396/11/18

دست شما درد نکند با این طرح جالبتان
ولی ای کاش به فکر معماری شهرهای خودتان از جمله بوکان هم باشید که با فوتی قوی از پای در می آیند