کارگردان بلوچ «بگ= گلّه شتر» را می‌سازد

کارگردان بلوچ «بگ= گلّه شتر» را می‌سازد

«عبدالرّحمن نورزهی» که این روزها مشغول کارگردانی فیلم داستانی «بگ» (bagg) است، اهل ایرانشهر و فارغ‌التحصیل کارگردانی سینما از دانشگاه سوره‌ی تهران و دانشجوی کارشناسی ارشد زبان‌های باستان است.

وی فعّالیّت هنری خود را از تئاتر شروع کرد؛ سپس به سینما روی آورد. ازجمله آثار سینمایی این کارگردان می‌توان به فیلم داستانی «تنهایی» پخش از شبکه‌های ٢ و نمایش، فیلم مستند «لانکی» پخش از شبکه‌ی مستند و هامون، فیلم سینمایی «فصل روشنایی» آماده‌ی پخش برای تلویزیون و فیلم داستانی «بگ» در حال ساخت، اشاره کرد.

 وی در گفت‌وگو با خبرنگار اصلاحوب، هدف از ساخت فیلم بگ را که روایتگر حادثه‌آفرینی‌های انسان و شتر در جادّه‌های کشور است، اینگونه تشریح کرد: «حدوداً در ١٠ استان کشور، تردّد شتر در جادّه‌ها وجود دارد که سالیانه بیش از ١٠٠ تصادف جادّه‌ای خودرو با شتر حادث می‌شود که بیشترین تلفات جادّه‌ای از این دست در استان سیستان و بلوچستان است.»

وی افزود: بگ(گله‌ی شتر) روایت دوستانه‌ی «لالین» دخترک بلوچ با شتر است که دید روایتی آن، از منظر دختر، شتر و گاندو(تمساخ پوزه کوتاه) است که داستان را پیش می‌برد تا به نقطه‌ی حادثه می‌رسند.

نورزهی درباب تلفات و خسارات جانی و مالی افزود: تصادفات جادّه‌ای شتر با خودروها، گذشته از تلفات جانی که طیّ یک دهه‌ی گذشته، صدها کشته و چند هزار مجروح برجای گذاشته، خسارات مالی و تلفات زیست محیطی چشمگیری برجای گذاشته و نهادها و ارگانهایی نظیر ادارات کل راه و شهرسازی حمل و نقل، اورژانس، راهور و نیروی انتظامی را درگیر خود نموده است.

وی خاطر نشان کرد: با توجّه به خسارات و تلفات سنگین جادّه‌ای، تصادم شتر با وسایل نقلیه می‌طلبد تا وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، انجمن علمی شتر، سازمان جنگلها و مراتع و آبخیزداری در عرصه‌ی فرهنگ‌سازی شتر و جادّه‌ها ورود کنند.

کارگردان بلوچ «بگ= گلّه شتر» را می‌سازد
کارگردان بلوچ «بگ= گلّه شتر» را می‌سازد
کارگردان بلوچ «بگ= گلّه شتر» را می‌سازد
بدون امتیاز