مراسم اجازه‌نامه‌ی هشت نفر از دانش‌آموختگان علوم دینی در سقز برگزار شد‌

مراسم اجازه‌نامه‌ی هشت نفر از دانش‌آموختگان علوم دینی در سقز برگزار شد‌

مراسم اجازه‌نامه‌ی افتا و تدریس ٨ نفر از دانش‌آموختگان علوم دینی مسجد جامع نور قَوْخ شهرستان سقز روز سه شنبه ١٠ مهرماه برگزار شد. 

بنا به گزارش خبرنگار اصلاح‌وب، این مراسم با حضور جمع كثیری از علما، شخصیت‌هاى دینی و عموم مردم شهرهای سقز و حومه برگزار گردید. 

در این مراسم كه از ساعت ٨:٣٠ صبح آغاز گردید، پس از تلاوت قرآن، چند كس از شخصیت‌های بارز دینی اهل سنت در غرب كشور به ایراد دیدگاه‌ها و نظرات خود در باب اهمیت علم و جایگاه علما از منظر دین پرداختند.

ماموستا ملا محمد امامی، ضمن تبریك به دانش‌آموختگان علوم دینی و مردم شهرستان سقز، وظیفه‌ى اساسی علمای دینی را دفاع از حقوق ملی و دینی مردم بر شمرد و به آنان توصیه نمود كه در كمال شجاعت در مقابل حملاتی كه از سوی دشمنان دین روی می‌دهد، ایستادگى نموده و خود را مسئول بدانند. 

سخنرانی بعدی این مراسم، دكتر نقیبی مسئول مركز بزرگ اسلامی سقز بود. وی ضمن محكومیت حملات تأسف‌بار اهواز، روی‌دادن چنین حملاتی را كار استكبار جهانی دانست و اظهار داشتند كه اهل سنت و جماعت هیچگاه چنین حملاتی را تأیید ننموده و به شدت آن را محكوم می‌نماید. رئیس مركز بزرگ اسلامی از مسئولین ذیربط درخواست كرد با توجه اهمیت مراسم اجازه‌نامه علمای دینی، آن را جزو آثار ملی به ثبت و ضبط برسانند تا این میراث اسلامی و فرهنگی، فراموش نشود.

ماموستا ابوبكر محمدكریمی، از علمای سرشناس منطقه مهاباد، سخنران دیگر مراسم بود. وی با اشاره به جایگاه حجره‌هاى سنتى در حفظ ارزش و میراث ملت كرد، اظهار داشت كه «بدون مبالغه مى‌گویم كه هرچه داریم از بركت این حجره‌ها داریم». وی در ادامه به اهمیت علم و دانش در جامعه پرداخت و جامعه‌ای كه فاقد دانش باشد، مردمش به خشونت و خشونت‌ورزی روی می‌آورند. در این باره گفت: «ضروری است كه قلم‌ها، جای قمه‌ها را بگیرند. اگر چنین شد، زندان‌ها تبدیل به میدانی براى زندگى مى‌شوند.»

ماموستا رسول ابوالمحمدی، سخنران بعدی مراسم اجازه‌نامه بود. وی به جایگاه اختلاف در حوزه دین و آرای فقهی پرداخت و از اختلاف در مسائل فرعی را امری مسلم دانست و با اشاره به آیاتی از قرآن و احادیث نبوی، اختلاف را امری قرآنی و نبوی دانست و به توصیه نمود كه همه مسلمانان باید به آرا و دیدگاه‌های همدیگر احترام بگذارند. 

ماموستا صلاح‌الدین قادری، در سخنان خود به نقش انسان ساز مكتب اسلام اشاره نمود و اسلام را به داروخانه‌ای تشبیه نمود كه حاوی داروی مناسب برای دردهای بشریت امروزین است. لذا از تمامی ماموستایان و عالمان دینی خواست كه نقش اصلی و طبیب‌گونه خود را به درستی ایفا نمایند و از داروخانه‌ی اسلام، بهترین و مناسب‌ترین دارو را برای دردهای امت اسلام بیابند. وی در ادامه به مشكلات قشر جوان اشاره كرد و توصیه نمود كه فهمی صحیح و مطابق واقع داشته باشند. ماموستا قادری با نقل قولی از استاد مصطفی السباعى، «بددینی» و «کج‌فهمی» را از «بی‌دینی» بدتر دانست.

در بخشی دیگر از سخنانش، طلاب علوم دینی را از پرداخت به مسائل اختلافی و چالش برانگیز برحذر داشته و آنان را به تقوای الهی و دوری از مسائل اختلافی توصیه نمود.

در ادامه ماموستا صابرخدامرادی، به عنوان استاد مجیز، ضمن تشكر از حضور گرم علما و مردم حاضر در جلسه، متن اجازه‌نامه را قرائت نمود و طلبه‌های حاضر را به افتا و تدریس در قول معتمد مذهب حضرت امام شافعی (رح) مجیز نمود.

در این مراسم، پس از دریافت گواهی افتاء سه نفر از ماموستایانی كه مفتخر به دریافت اجازه‌نامه شدند، به نمایندگی از دیگر دوستان، ضمن تشكر و قدردانی از زحمات مردم و اساتیدشان، به ایراد دیدگاه و نظریات خود پرداختند.

در این مراسم، چندین سرود و شعر در توصیف اسلام، مقام والای پیامبر (ص)، جایگاه علم و دانش تقدیم حضار گردید. این مراسم رأس ساعت چهار عصر پس از اقامه نمازهای ظهر و عصر، و صرف نهار پایان یافت.

مراسم اجازه‌نامه‌ی هشت نفر از دانش‌آموختگان علوم دینی در سقز برگزار شد‌
مراسم اجازه‌نامه‌ی هشت نفر از دانش‌آموختگان علوم دینی در سقز برگزار شد‌
مراسم اجازه‌نامه‌ی هشت نفر از دانش‌آموختگان علوم دینی در سقز برگزار شد‌
مراسم اجازه‌نامه‌ی هشت نفر از دانش‌آموختگان علوم دینی در سقز برگزار شد‌
بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
عرفان (مهمان)
1397/07/15

مبارک است ان شاءالله

الله متعال عزت به اسلام و مسلمانان و علمای بزرگوار در سایه رحمتش عنایت بفرمایید و اخوت هر بیشتر بین عالمان و عوام مسلمانان قراردهد علم و تقوا و تلاش آنها را افزون بدارد، آمین یا رب العالمین