اوّلین‌ تپش‌های یک قلب بزرگ(٢)

اوّلین‌ تپش‌های یک قلب بزرگ(٢)

اشارە: ابراهیم مرادی متولّد‌ فروردین ١٣٦٤ در شهر جوانرود، ساکن ثلاث باباجانی، کارشناس ارشد مترجمی زبان عربی و مدرّس‌ دانشگاه پیام نور ثلاث باباجانی است؛ وی مؤسّس‌ و مدیر عامل مؤسّسه‌ خیریّه «هانای ههژاران» و هم‌چنین مسؤول معاونت نهادهای مدنی جماعت دعوت و اصلاح در استان کرمانشاه می‌باشد.

مؤسّسه‌ خیریّه «هانای ههژاران» ازجمله مؤسّساتی است که در جریان کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان اخیر استان کرمانشاه، نقش چشم‌گیری داشت. اصلاح‌وب در خصوص فعّالیّت‌‌های این مؤسّسه‌ گفت‌وگویی داشته با ابراهیم مرادی، مؤسّس و مدیرعامل آن، ‌که در زیر تقدیم خوانندگان می‌گردد:

 

- لطفاً مختصری از تاریخچه و سابقه فعّالیّت‌ مؤسّسه خیریه هانای ههژاران در شهر ثلاث باباجانی بیان کنید.

مؤسّسه هانای ههژاران از رمضان سال ١٣٩٤ در شهر ثلاث باباجانی شروع به کار نموده و در طول یک سال و نیم گذشته خانوادهها و افراد نیازمند در تمامی روستاها و در سطح شهر ثلاث را شناسایی و در زمینههای مختلف اقدام به کمکرسانی نموده است.

در طول این مدت در حوزه عمران، کار ساخت ده خانه برای ده خانواده فقیر و فاقد مسکن‌ را انجام نموده و به آنان تحویل داده است.

در حوزه آموزش، دانشآموزان فقیر مستعد را شناسایی نموده و به صورت ماهیانه مورد حمایت مالی قرار داده است تا بتوانند بدون نگرانی و دغدغه مسائل مالی به امر آموزش و تحصیل علم بپردازند.

در بخش درمان نیز با شناسایی بیماران نیازمند و بیبضاعت در زمینه تأمین دارو و یا کمک هزینه برای انجام امور درمانی و در صورت لزوم معرفی آنها به مراکز درمانی در کرمانشاه و تهران و پیگیری روند درمان و نیاز‌های آنها در طول مدت درمان اقدام کردهایم.

در حوزه معیشتی هم هر ماه نزدیک دویست بسته غذایی شامل: برنج، قند، روغن، چای و دیگر اقلام خوراکی تهیه نموده و در روستاها و شهر ثلاث توزیع نمودهایم.

 در زمینه کارآفرینی و همچنین اعطای وامهای قرض الحسنه به زوجهای جوان نیز اقداماتی داشتهایم.

 

- خدمات مؤسّسه هانای ههژاران بیشتر برای چه اقشاری است و اینکه منابع مالی مؤسّسه از چه طریقی تأمین میشود؟

اولویت ما زنان بی‌سرپرست، یتیمان، سالمندان و از کار افتادگان و بیماران و معلولان است.

منابع مالی مؤسّسه هم تنها از جمعآوری کمکهای مردمی بوده و مؤسّسه ما تحت پوشش و یا حمایت هیچ نهاد و ارگان دولتی یا غیردولتی نیست.

 

- با توجه به اینکه شما در شهر ثلاث، یکی از شهرهای آسیب دیده از زلزله هستید، اقدامات امدادرسانی خود را از کی و چگونه شروع کردید؟

اولین اقدام ما پس از زلزله تشکیل ستاد بحران بود. ما ابتدا چارت سازمانی و اداری ستاد بحران را ترسیم نمودیم و مسؤولیت‌ها را مشخص کردیم و به سرعت در صبح همان روز اکیپهای خود را برای کسب اطّلاعات‌ در زمینه میزان خسارتهای مالی و جانی در روستاهای تابعه شهر ثلاث اعزام نمودیم تا بتوانیم متناسب با میزان آسیب و نیاز‌های مردم کمکهای خود را توزیع کنیم.

 همچنین کاروانهای مهربانی و کمکهای مردمی را که از سراسر کشور به شهر ثلاث میرسیدند همراهی و راهنمایی میکردیم و برای توزیع کمکها با معتمدین محلی ایجاد هماهنگی می‌کردیم.

 

- آیا مؤسّسه شما در زمینه توزیع و تقسیم کمکها و ارائه خدمات به مردم آسیب‌دیده از زلزله، همکاری و هماهنگی داشته؟ توضیح دهید لطفاً.

بله ما با دیگر مؤسّسات‌ استان و خصوصاً مؤسّسه‌های شهر کرمانشاه و حتی برخی مؤسسات از تهران هم ارتباط نزدیک برقرار کردیم و نیازمندیهای محل را به آنها اعلام نموده و آنها هم در حد توان کمک و یاری انتقال میدادند.

 

- اعتماد مردم و خیرین به مؤسّسه شما در رساندن کمکهای خود به مردم نیازمند از طریق شما را چگونه و در چه سطحی ارزیابی میکنید؟

واقعاً اعتماد مردم به مؤسّسهی هانای ههژاران و دیگر مؤسسات خیریه عالی بود و این برای ما مایه دلخوشی و دلگرمی است و مردم با توجه به پیشینه فعالیت ما در یک سال و نیم گذشته و نیز با توجه به اینکه به لطف خداوند پیشینه اعضای مؤسّسه در سطح شهرستان مثبت بوده و از افراد معتمد مردم هستند، مردم عزیز نیز برای توزیع کمکهای خود میان نیازمندان به طور شایسته و قابل تقدیری به ما اعتماد کردند و این جای تشکّر‌ و قدردانی دارد.

 

- وضعیت کمکرسانی مردمی در حال حاضر و پس از گذشت بیشتر از یک ماه چگونه است؟ و چه تغییری کرده؟

طبیعتاً کمک‌رسانی اکنون به نسبت روزهای اوّلیّه‌ حادثه کمتر شده اما هنوز قطع نشده و البته نیازهای مردم حادثه‌دیده تا حدودی تغییر کرده و متناسب با این تغییر ارسال کمکها هم انجام میشود اما به دلیل گستردگی و عمق فاجعه در برخی مناطق هنوز هم نیازمندیهای فراوانی وجود دارد.

 

- برنامه مؤسّسه هانای ههژاران برای ادامه کمکرسانی و یا تغییر روند احتمالی آن در آینده به چه صورت است؟

مؤسّسه در نظر دارد که همچنان ارتباط مستمر خود با خیرین و دیگر مؤسسات خیریه و ارگانهای دولتی را حفظ و ادامه دهد تا بتواند براساس نیازهای مردم آسیبدیده در راستای تأمین این نیازها فعالیت کند.

 

- مناطقی که در جریان این حادثه از خدمات و امدادرسانی و کمکهای مؤسّسه شما برخوردار شد کدام بود و اقلام عمده توزیع شده توسط هانای ههژان چه مواردی بود؟

ما تمام روستاهای ثلاث باباجانی و محلّات‌ شهر تازه‌آباد را تحت پوشش کمکرسانی داشتهایم و تمام نیازمندیها از قبیل خوراکی، گرمایشی، چادر، پتو، و کانکس را در حد توان تأمین و توزیع نمودهایم.

اعضای ما از اولین ساعات پس از زلزله تا به امروز به صورت داوطلبانه و شبانهروزی با مؤسّسه در ارتباط هستند و کمکهای رسیده به مؤسّسه را در سطح شهر و حتی در دورترین روستاهای شهرستان که برخی از آنان نزدیک به ٢ ساعت فاصله زمانی با شهر تازه آباد دارند؛ بستهبندی و توزیع نمودهاند.

 

- نیروی انسانی مورد نیاز برای بستهبندی و توزیع و رساندن نیازمندیها به دست حادثه‌دیدگان را چگونه تأمین کردید؟

ما از همان روز اول برای همکاری در این زمینه به صورت عمومی اعلام نیاز کردیم و خوشبختانه با استقبال خوبی از جانب همین مردم محلّی‌ مواجه شدیم و تاکنون کمبودی در این زمینه نداشتهایم.

 

- از آخرین نیازها در مناطق زلزله‌زده بگویید.

آخرین نیازهایی که میتوانیم اکنون اعلام کنیم، کانکس برای اسکان هست و اقلام خشک خوراکی از قبیل برنج و روغن و قند و شکر و چای و...

 

- با توجه به اینکه این اولین تجربه شما در زمینه کمکرسانی در بحرانی در این سطح از گستردگی است و عملکرد مؤسّسه خود را چگونه ارزیابی میکنید؟

طبیعتاً در مورد عملکرد مؤسّسه این مردم هستند که باید نظر بدهند که ما تا چه حدی توانستهایم به گونهای عادلانه و منطقی کمکها را در سطح روستاها و شهر توزیع کنیم. قطعاً اگر عملکرد ما مثبت بوده باشد مردم آن‌را فراموش نخواهند کرد و انتظار داریم اگر مردم عزیز نقدی هم به کار و نحوه عملکرد ما دارند به ما منتقل کنند چون از نقدهای سازنده و پیشنهادها و راهنماییهای مردم در جهت بهبود کیفیت و روند انجام امور خیریه استقبال نموده و آن را به دیده منّت‌ میپذیریم و انشاءالله در جهت اصلاح آن تلاش خواهیم نمود.

 

- و سخن پایانی این‌که پیام شما به مردم ایران چیست؟

در پایان صادقانه عرض میکنم که زبان ما برای ابراز تشکر و قدردانی از این همه لطف و بزرگواری مردم ایران که به‌حقّ‌ برادری و اتّحاد‌ و یکرنگی و یکپارچگی و هم‌صدایی و هم‌دلی خود را نسبت به این مردم مرزنشین و مصیبت‌زده ثابت نمودند، قاصر و ناتوان است و فقط از درگاه خداوند بزرگ و متعال درخواست داریم که این مردم عزیز را از شر بلا و مصیبت محفوظ دارد و در دنیا و آخرت سربلند و سعادتمند گرداند.

بدون امتیاز