روحانی: دوراندیشی در هر تصمیمی شرط عقل است

روحانی: دوراندیشی در هر تصمیمی شرط عقل است

حسن روحانی، رئیس‌جمهور، صبح امروز ٢٤ مردادماه در صحن علنی مجلس و در دفاع از وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم، خلاصه‌ای از برنامه‌ی این دولت را بیان کرد و مشی دولت خود را در این زمینه، مشی اعتدالی، دوراندیشی و اصلاح ساختارها عنوان کرد.

به گزارش اصلاح‌وب به نقل از خبرگزاری تسنیم، رئیس‌جمهور در سخنان خود تأکید کرد: «امروز به لطف خداوند برخی چالش‌های سال ٩٢ را پشت سر گذاشته و امیدوارتر و تواناتر از گذشته آماده تدبیر و عبور از چالش‌های بزرگ پیش رو هستیم. هنوز راه درازی در راه است، هنوز تا رسیدن به زندگی شایسته برای این مردم سربلند و دستیابی به جایگاه بایسته در خانواده جهانی نیاز به گام‌های بلندتر و یارانی همراه‌تر داریم. دولت تدبیر و امید عزم آن دارد که در فرصت ٤ ساله دوم بیش از پیش به اصلاح ساختارها بپردازد. در این مسیر به کمک صمیمانه مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه نیازمند هستیم.»

روحانی خاطرنشان کرد: «دولت دوازدهم بر مبنای واقع‌بینی و ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها و کاستی‌ها و پوشاندن نقاط ضعف عمل خواهد کرد و دولت شجاعانه و با دوراندیشی تصمیم خواهد گرفت. دوراندیشی در هر تصمیمی از محیط زیست و عرصه اجتماعی تا سیاست خارجی شرط عقل است.»

رئیس‌جمهور تأکید کرد: «دولت دوازدهم بر مبنای باور به اسلام حکمت و رحمت و سیاست‌گذاری و عمل به مشی اعتدالی تشکیل می‌شود. تصمیم بر مبنای خرد جمعی بنیان نظام تصمیم‌گیری ما خواهد بود و بر همین اساس، جلب مشارکت جامعه در مراحل مختلف تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری از اصول عملی دولت است.»

وی در ادامه گفت: «منشور حقوق شهروندی را به عنوان راهی برای اهتمام بیشتر به حقوق شهروندان تقدیم نمودیم و بر رعایت کامل آن پای خواهیم فشرد. دولت بر مدار استیفای حقوق مردم در قانون اساسی حرکت خواهد کرد و تحقّق‌ حقوق شهروندی در عرصه داخلی خواهد بود.»

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: «هدف همه اقدامات دولت معطوف به تأمین منافع ملّی‌ همه ایرانیان است. دولت دوازدهم خواستار آزادی و امنیت مردم ایران برای تحقق آرامش و پیشرفت کشور است.»

روحانی در ادامه گفت: «مقابله ریشه‌ای با فساد را لازمه تحقّق‌ پیشرفت و عدالت اجتماعی می‌دانیم. همه دستگاه‌ها مکلّفند‌ برنامه‌های مشخّص‌ برای مقابله با فساد و کاهش احتمال بروز فساد در روندهای تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری و اجرا داشته باشند که البته نیازمند شفّاف‌‌سازی و ارتقای رویه‌های سلامت اداری در همه ارکان نظام و همکاری قوای مقنّنه‌ و قضائیه است.»

وی تصریح کرد: «چند نکته صریح در اینجا در زمینه برنامه اقتصادی دولت به نمایندگان و مردم ایران عرض می‌کنم، کشور ما امروز با مشکلاتی در حوزه‌های نظیر نظام بانکی، بودجه دولت، صندوق‌های بازنشستگی، آب و محیط زیست مواجه است. عدم توجه به این مسائل می‌تواند دستاوردهای بزرگ نظام جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های گوناگون را با آسیب مواجه کند. انباشت مشکلات ذکر شده ما را به این جمع‌بندی رسانده که تغییر در شیوه اداره اقتصاد کشور یک الزام است و البته برای انتخاب مسیر درست اصلاحات اقتصادی ضروری است به چرایی پایداری مشکلات اقتصادی توجه ویژه داشته باشیم.»

روحانی در ادامه اظهار داشت: «علیرغم اقدامات خوبی که توسط دولت‌های پیشین انجام شده، رفع ساختاری کمتر مورد توجه قرار گرفته و شکاف بزرگ میان سطح بزرگ مردم ایجاد کرده و مشکلات ساختاری همواره درآمدهای ناپایدار نفت را پر کرده است. همین باعث شده نتوانیم ضعف‌های بعضاً بزرگ سیاست‌گذاری‌مان را مشاهده کرده و از آنها به خوبی درس بگیریم.»

وی اظهار داشت: «نمی‌توانیم سرنوشت مردم را مانند امنیت، آموزش، بهداشت و درمان و تأمین اجتماعی که باید بیش از هر چیز دیگر از ثبات و بهبود مستمر برخوردار باشند، به بازار پرتلاطم جهانی نفت و نوسانات قیمت آن گره بزنیم. هیچ کشوری نتوانسته با جایگزینی، رفاه پایدار را برای مردمش به ارمغان آورد. نکته اصلی در همین واقعیت تلخ نهفته است که دارایی‌های‌مان را به جای اینکه حفظ کنیم و بیفزاییم، مصرف کرده‌ایم و بخش بزرگی از این دارایی در مرز هشدار قرار دارد.»

رئیس‌جمهور گفت: «نکته دوم آن است که باید توجه داشت که اجرای موفق اصلاحات اقتصادی منوط به حمایت مردم است. گاهی ابعاد مسائل اقتصادی و بیم دولت از واکنش‌های احتمالی سبب می‌شود دولت‌ها در انجام اصلاحات اقتصادی تعلّل‌ کرده و یا با تعویق انداختن اصلاحات، هزینه‌های بیشتری را به نسل‌های آینده تأمین کنند.»

وی در ادامه گفت: «تجربه نشان داده که مردم اگر بدانند و ببینند که دولت منتخب آنها صادقانه برای اصلاح امور و بهبود زندگی خود آنها در پی انجام اصلاحات اقتصادی است، علیرغم سختی‌ها در کنار دولت خواهند بود. مردم مصالح بلندمدت خود و فرزندان خود را به یک رفاه ناپایدار ترجیح می‌دهند، این را مردم در انتخابات با زبان رأی به خوبی اعلام کردند و مردم می‌دانند که حرکت به سمت قلّه‌ پیشرفت، صعود در مسیری دشوار و همراه با سختی‌هاست.»

روحانی با اشاره به اینکه اگر اقتصاد دچار بیماری است، مردم از ما انتظار دارند درمان درد کنیم نه کتمان بیماری، گفت: «مردم از ما شفّافیّت‌ و صراحت بیشتری می‌خواهند؛ با تدبیر و تأمّل‌ اصلاحات اقتصادی را به اجرا در آوریم؛ لذا نباید با تشدید مشکلات و پرداخت هزینه‌های فراوان به مهار دشواری‌ها و نپرداختن درست به مسائل تن دهیم.»

روحانی تأکید کرد: «در زمینه مسأله فقر و توزیع درآمد مواردی که اکنون توضیح دادم، می‌تواند زمینه‌ساز تغییر در چهره فقر و توزیع درآمد در کشور شود، اما علاوه بر این اقدامات برای رسیدن به عدالت اجتماعی نیازمند تغییر در شیوه حمایت‌های خود هستیم. انتظار می‌رود با انجام این اقدامات که در برنامه به طور مفصل تشریح شده، وضعیت معیشتی حدود ١٠ میلیون نفر از اقشار آسیب‌پذیر تا سال ١٣٩٩ بهبود ٥ برابری داشته باشد و انشاءالله فقر مطلق ریشه‌کن شود.»

رئیس‌جمهور افزود: «سیاست داخلی جامعه‌ای گسترده، دارای تنوّع‌ مذهبی و اجتماعی است. احترام نهادن به تمام این‌ها‌ از اولویت دولت است. وزرای دولت و تمام مدیران ارشد شایسته است زنان و جوانان را در سمت‌های مدیریتی مختلف مدنظر داشته باشند، استفاده از زنان و جوانان در سمت‌های معاونت زمینه‌ساز درخشش آنان در آینده خواهد بود.»

وی افزود: «دولت یازدهم در توسعه حزبی و تشکّل‌ مردم‌نهاد کشور تأکید داشته حق شهروندان را در فعالیت اجتماعی و سیاسی به رسمیّت‌ شناخته و از آنها حمایت خواهد کرد. دولت با تدبیر و منشور شهروندی، گامی به سوی حقوق شهروندی برداشته و قوّه‌ مجریه این راه را آغاز کرده و در این راستا در دولت دوازدهم برنامه‌های جدّی‌‌تری خواهد داشت و سایر قوا را به رعایت حقوق شهروندی دعوت می‌کند.»

رئیس شورای عالی امنیّت‌ ملّی‌ خاطرنشان کرد: «در زمینه سیاست‌خارجی نیز سیاست ‌خارجی دولت دوازدهم تعامل گسترده با جهان و حفظ عزّت‌ و کرامت ایرانیان است.»

وی خاطرنشان کرد: «منطقه پرتنش غرب آسیا به دلیل مداخلات خارجی و گسترش افراطی‌گری و خشونت در وضعیت بسیار خطرناکی بسر می‌برد. ایران خواستار منطقه‌ای امن، قدرتمند، باثبات و پیشرفته است و همکاری منطقه‌ای در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی را تنها راه دستیابی به اهداف مشترک و مقابله با نابسامانی‌های درونی و تحمیلی بر منطقه می‌داند.»

رئیس‌جمهور گفت: «بی‌ثباتی در منطقه دو نتیجه بیشتر نخواهد داشت؛ گسترش افراطی‌گری و تشدید وابستگی. ایران خشونت گروه‌های تکفیری و تلاش برای کسب امنیت از طریق وابستگی به قدرت‌های خارجی را چالش اصلی امنیت منطقه می‌داند و با حُسن نیت و عزم قاطع به دنبال ثبات و صلح در منطقه است. مشکلات منطقه فقط راه حل منطقه‌ای دارد و ایران به عنوان لنگرگاه ثبات، دست دوستی خود را به سوی کشورهای همسایه دراز می‌کند و خواستار ایجاد صلح و آرامش است.»

رئیس‌جمهور در تشریح اولویت‌های سیاست فرهنگی دولت دوازدهم اظهار داشت: «اخلاقی زیستن، زدودن نگاه امنیتی به فرهنگ و بسط آزادی‌های قانونی و مخصوصاً دوری کردن از برخوردهای سلیقه‌ای که امروز معضل اصلی ما در بخش اجتماع و فرهنگ است، از اهم رئوس سیاست فرهنگی دولت است. موضوع بعد ، کیفیت‌گرایی در مدارس و دانشگاه‌هاست که به‌عنوان مهم‌ترین اقدام فرهنگی دولت خواهد بود و همچنین کارآمدی دانشجویان و دانش‌آموزان برای اینکه بتوانند در جامعه شغل و فعالیت را برعهده بگیرند.»

روحانی در رابطه با حوضه محیط زیست تصریح کرد: «در زمینه محیط زیست برنامه دولت اصلاح مدیریت منابع آب است که یکی از عوامل مشکلات زیست محیطی است. مقابله با فرسایش خاک بویژه در مسأله احیاء جنگل‌ها و مراتع، مقابله با آلودگی هوا مخصوصاً در کلان‌شهرها و بویژه مقابله با ریزگردها که در این زمینه با معاونت سازمان محیط زیست به طور مفصل صحبت کردم که اولویت‌های ما در این 4 سال در زمینه محیط زیست چه خواهد بود و چه اقداماتی را باید انجام دهیم. همچنین حفظ جنگل‌ها و مراتع، مدیریت پسماندها و مدیریت فاضلاب از دیگر رئوس برنامه های دولت در این حوزه است.»

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: «در مساله اولویّت‌‌های اجتماعی، اولین مسأله بهداشت و درمان است. طرح تحوّل‌ سلامت نشان دهنده این مسأله است که دولت یازدهم برای این مقوله اهمیت فراوانی قائل بود و دولت دوازدهم نیز این مسأله را در اولویت کاری خودش خواهد داشت. اما نظام سلامت کشور، نیازمند اصلاحات ساختاری است که اصول این اصلاحات در برنامه و خط مشی دولت دوازدهم تشریح شده است.»

بدون امتیاز