معاون کُرد زبان اردوغان: حزب عدالت و توسعه به‌دنبال توسعه‌ی دیپلماسی مبتنی بر صلح و برادری است

معاون کُرد زبان اردوغان: حزب عدالت و توسعه به‌دنبال توسعه‌ی دیپلماسی مبتنی بر صلح و برادری است

هیأتی‌ از ترکیه که در رأس آن «مهمت مهدی اَکَر» معاون اردوغان و مسؤول بخش سیاست خارجی حزب عدالت و توسعه‌ قرار داشت، با هدف صحبت و تبادل‌نظر با پژوهش‌گران ایرانی در مورد روابط ایران و ترکیه و مسائل منطقه‌ای دیگر، سه‌شنبه‌ی هفته‌ی گذشته وارد تهران شد.

به‌گزارش اصلاح‌وب به‌نقل از وبلاگ محمّد‌ دستمالی، مهمت مهدی اَکَر در مصاحبه‌‌ی تلویزیونی خود با شبکه‌ی سحر کُردی، مخالفت حزب متبوع خود را در مورد مواضع حزب عدالت و توسعه‌ی ترکیه در مورد همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق، ابراز کرد.

اکر اظهار داشت که منطقه در آتش ناامنی می‌سوزد و حزب عدالت و توسعه به‌دنبال توسعه‌ی دیپلماسی مبتنی بر صلح و برادری است.

وی در مورد وضعیت اختلافات با حزب دموکراتیک خلق‌ها و رهبرش صلاح‌الدین دمیرتاش و احتمال مذاکره و بهبود روابط گفت: «ما امید خود را به این حزب از دست داده‌ایم. آنان‌ در انتخابات سال ٢٠١٤ ترکیه ٨٠ کرسی از مجموع ٥٥٠ کرسی مجلس ملی ترکیه را به دست آوردند و این یک پیروزی بی‌نظیر برای کردها و برای همه‌ی ترکیه بود؛ اما قدر چنین ظفر بزرگی را ندانستند و نتوانستند به سیاست‌های خشونت‌طلبانه‌ی پ.ک.ک، نه بگویند. اردوغان بارها با آنان‌ صحبت کرد؛ آنان‌ را دعوت کرد؛ فرصت طلایی بزرگی در اختیارشان گذاشت و از آنان‌ خواست به جنگ پایان دهند؛ اما نخواستند!» وی حزب دموکراتیک خلق‌ها را وابسته به پ.ک.ک دانست.

وزیر پیشین کشاورزی و دامپروری ترکیه در ادامه با اشاره به نکته‌ای در مورد خانواده‌اش اذعان کرد: «من کُرد هستم و در دیاربکر، همه پدر و مادر مرا می‌شناسند. به مدت ده سال در دولت ترکیه وزیر بوده‌ام. افراد پ.ک.ک، در دیاربکر و در زیر قبر پدر و مادر من بیش از دویست کیلو مواد منفجره جاسازی کردند تا وقتی که من و افراد خانواده ام برای زیارت اهل قبور می‌رویم، همه‌ی ما را تکّه‌ تکّه‌ کنند. اما خوشبختانه زود متوجّه‌ شدیم. چنین اعمال تروریستی وحشتناکی، ضامن صلح و دموکراسی نیست. درد و دغدغه‌ی آنان‌، مسائل و مشکلات کردها نیست.»

بنابه گفته‌ی محمّد‌ دستمالی، شخص مصاحبه کننده، اَکَر حاضر نشد در این گفت‌وگو‌ زندانی کردن دمیرتاش و همراهان او را، به عنوان یک اقدام غیرقانونی و ظالمانه قبول کند.

مهمت مهدی اَکَر هم‌چنین در بخشی دیگر از سخنان خود ابراز امیدواری کرد که با حل مشکلات امنیّتی‌ خاورمیانه، مبادلات تجاری ایران و ترکیه، بالاخره به مرز بیست میلیارد دلار در سال برسد.

لازم به ذکر است که سفر و دیدار این هیأت، به‌همّت‌ مرکز مطالعات استراتژیک خاورمیانه در تهران انجام شد.

بدون امتیاز