هیأتی از جماعت دعوت و اصلاح با امام جمعه‌ی‌ گُشت سراوان دیدار و گفت‌وگو کردند

هیأتی از جماعت دعوت و اصلاح با امام جمعه‌ی‌ گُشت سراوان دیدار و گفت‌وگو کردند

هیأتی متشکّل از اعضای جماعت دعوت و اصلاح دیروز دوشنبه ٢٦ تیرماه با مولانا محمّد‌یوسف حسین‌پور، امام‌جمعه و مدیر حوزه‌ی علمیه‌ی عین‌العلوم شهر گُشت سراوانِ استان سیستان و بلوچستان، دیدار و گفت‌وگو کردند.

بنابه گزارش اصلاح‌وب، در این دیدار مولانا محمدیوسف ضمن خیرمقدم به حضور هیأت‌ جماعت در گشت سراوان، در رابطه با حوزه‌ی علمیه‌ی عین‌العلوم و پیشینه‌ی آن به ایراد سخن پرداخت و گفت: «در سال ١٣٥٨ هجری قمری مولانا عبدالواحد (معروف به حضرت صاحب) عموی بنده، مکتبی در اینجا افتتاح کرد و در سال ١٣٧٤ هـ.ق سرپرستی آن را به من سپرد و خودش چون درویش و عابدی بود و از اجتماع پرهیز داشت و در نهایت به منظقه‌ی دیگری هجرت نمود و این مکتب همچنان به همین صورت اول به کارش ادامه داد. سپس اساتید مکتب با راهنمایی و توجّهات‌ خویش سبب گسترش آن شدند؛ ولی چون در روستا بودیم و از جامعه دور، رشدش کند بود. بعد از انقلاب همانطور که مکاتب دینی دیگر رشد کردند، مکتب ما هم رشد کرد و به‌صورت مدرسه درآمد. اکنون آمار طلاّب مدرسه به حدود ٥٠٠ نفر می‌رسد. اساتید مدرسه حدود ٣٥ نفر می‌باشند و حدود دوازده نفر کارمند هم دارد و خدا را شاکریم که مردمان خیّری در جامعه داریم که توجه ویژه‌ای به مدرسه دارند.»

وی در این رابطه افزود: «رشد مدرسه و پیشرفت آن حاصل تلاش و خدمت اساتذه و زحمات مولانا محمد دهقان است که مدیر داخلی حوزه می‌باشد.»

مولانا حسین‌پور در ادامه با اشاره به وجود اختلافات در بین گروه‌های دینی، اظهار داشت: «اختلافات از بدو امر وجود داشته است، امّا این اختلافات نباید باعث تشتّت و جدایی ما شود؛ از فرقه‌گرایی و حزبگرایی باید بپرهیزیم.»

وی اضافه کرد: «اسلام ذمّی‌ها را در آغوش گرفته ولی چه شده که اکنون مسلمانان همدیگر تکّه‌‌تکّه‌ می‌کنند. متأسّفانه‌ امروز ما روش‌ها و سنّت‌های اسلامی را ترک کرده‌ایم و به همین خاطر جذّابیّت‌ اسلام را از دست داده‌ایم.»

در ادامه‌ی دیدار ماموستا تیباش با ابراز خوشحالی گفت: «افتخار می‌کنیم که در استان سیستان و بلوچستان که یکی از محروم‌ترین استان‌های کشور است، بزرگوارانی مانند شما این‌چنین خدمات دینی ارایه می‌کنند.»

وی اضهار داشت: «وجود مدرسه و حوزه‌ی دینی شهر گشت که از با سابقه‌ترین مدارس دینی در استان می‌باشد، نشان از اخلاص بزرگوارانی امثال شماست و این طلاّب‌ که از جاهای مختلف برای درس می‌آیند، باقیات صالحاتی است که در اینجا ریشه دوانده است. این نشان از اخلاص است، جایی که اخلاص نباشد برکات ایجاد نخواهد شد.»

ماموستا تیباش در ادامه به فعّالیّت‌های جماعت اشاره کرد و افزود: «ما به‌عنوان جماعت دعوت و اصلاح، کارهای کوچکی که از دست‌مان بر می‌آید دریغ نکرده‌ایم. ما به‌اندازه‌ی توان خود حدود چهارده مکان برای نماز در تهران فراهم کرده‌ایم که در آنها نماز جمعه و عیدین هم اقامه می‌شود. ما گوشه‌ی کوچکی از اهل‌سنّت‌ هستیم و باری بزرگ بر دوش علما و مدارس علوم دینی است. جماعت دعوت و اصلاح دارای تفکر وسطیت است. ما خود را در مقابل دیگران نمی‌دانیم؛ هرجا که اشتراکات داریم همفکری می‌کنیم و هرجا اختلاف‌نظر باشد همدیگر را معذور می‌داریم.»

در پایان دکتر هاشمی ضمن ابراز خشنودی از این دیدار و اشاره‌ای به دیدارهایشان با علمای دیگر، بیان کرد: «متأسّفانه‌ در دنیای اسلام حرکت‌های تفرقه‌افکنانه‌ی بسیاری وجود دارد و ایجاب می‌کند و می‌طلبد که بیشتر به یکدیگر نزدیک شویم؛ زیرا چالش‌های تهدید کننده‌ی بسیاری در جهان اسلام جود دارد و الحمدلله در کشور ما، جامعه‌ی اهل‌سنّت‌ این چالش‌ها را ندارند و ما باید برای ایران و اهل‌سنّت‌ مفید واقع شویم.»

شایان ذکر است که اعضای این هیأت از جماعت را ماموستا حسین تیباش، عضو شورای مرکزی، دکتر سیداحمد هاشمی، معاونت تربیتی مرکزی جماعت و تعدادی از مسؤولان اجرایی جماعت در استان سیستان و بلوچستان تشکیل می‌دادند.

هیأتی از جماعت دعوت و اصلاح با امام جمعه‌ی‌ گُشت سراوان دیدار و گفت‌وگو کردند
هیأتی از جماعت دعوت و اصلاح با امام جمعه‌ی‌ گُشت سراوان دیدار و گفت‌وگو کردند