رمضان سبز

نویسنده: 
فرخنده سهرابی
رمضان سبز

همانگونه که ماه مبارک رمضان می‌تواند پهنه‌ای برای ایجاد تغییر و فرصتی برای نهادینه کردن عادت‌های درست در زمینه روح و روان آدمی باشد. به همین ترتیب می‌تواند نقطه آغاز تغییراتی در رفتار ما با محیط زیستمان هم باشد.

شروعی برای پاسداشت زمین به عنوان مهمترین نعمت خداوند در زندگی ما؛ و این پاسداشت تنها با استفاده درست میسر خواهد شد. با پرورش هوش زیست محیطی در خود و حساس شدن نسبت به هر آنچه که آسیبی و تخریبی بر زمین این شاهکار خداوند وارد می‌آورد. بر کسی پوشیده نیست که حال زمین خوب نیست و محیط زیستمان به خاطر مصرف گرایی بی‌رویه و خودخواهی بشر و تولید روزافزون مواد آلوده کننده و از جمله زباله‌ها وضعیت نابسامان و نگران کننده‌ای یافته. اما شاید آنچه بر ما پوشیده و نهان است سهم تک تک ما در بروز این شرایط باشد و مهمتر از آن سهمی که در مهار و کنترل ادامه این روند داریم. بیاندیشیم سهم خود را ببینیم و تصمیم بگیریم که زین‌پس مسؤولانه استفاده کنیم از آب و خاک و هوا از طبیعت. مسؤولانه خرید کنیم و کمتر زباله تولید کنیم. بدانیم که با رعایت نکاتی ساده و توصیه آنها به اطرافیانمون قدم‌های بزرگی در راه کمک به بازسازی و احیای محیط زیستمان برداشته‌ایم.

بدون شک توجه به حفظ محیط زیست و رعایت الگوهای درست مصرف اگر برای همگان مسؤولیتی شهروندی به حساب آید، برای من و تو وظیفه‌ای گران‌سنگ اخلاقی و تکلیف دینی بزرگی است که دیگر بیشتر از این غفلت از آن و کوتاهی درباره آن جایز نیست.

توصیه‌هایی ابتدایی ولی مهم برای تغییر رفتار به سوی دوستدار محیط زیست شدن:

- تا جایی که می‌توانید از فرآورده‌های پلاستیکی، کمتر استفاده کنید. به جای ظروف پلاستیکی و سفره‌های یکبار مصرف، از ظروف چند بار مصرف و سفره‌های قابل شستشو‌ استفاده کنید.

- زباله‌های خشک و تر را تفکیک کنید.

- زباله‌ی کمتری تولید کنید.

- لوازم برقی غیر ضروری را خاموش کنید.

- در دورهمی‌هایتان، کمی هم درباره‌ی راه‌های ساده اما مؤثّر‌ حفاظت از محیط زیست، صحبت کنید.

- حتّی‌الامکان هنگام خرید از فروشنده پلاستیک نگیرید. در عوض از کیسه‌های پارچه‌ای که خود تهیه کرده‌اید استفاده کنید.

- هنگام دوش گرفتن و مسواک زدن و وضو گرفتن شیر آب را بیهوده باز نگذارید.

- آب تصفیه شده را برای شستشوی حیاط و ماشین هدر ندهید. در عوض از سطل آب و دستمال برای ماشین و جارو برای حیاط استفاده کنید

- کارهای ساده را دست کم نگیرید. قرار نیست، یک شبه معجزه کنیم. حفاظت از محیط زیست، در وهله اول با کارهای کوچک امکان‌پذیر است.

در ماه رمضان، هوای محیط زیست را داشته باشیم.

بدون امتیاز