اهل‌سنت خراسان جنوبی حمایت خود را از روحانی اعلام کردند

اهل‌سنت خراسان جنوبی حمایت خود را از روحانی اعلام کردند

اهل‌سنت خراسان جنوبی، روز سه‌شنبه ۲۶ اردیبهشت‌ماه با برگزاری چند جلسه در شهرستان درمیان، حمایت خود را از دکتر روحانی اعلام کردند.

بنابه گزارش اصلاح‌وب، محمدعلی آریانژاد، مسؤول هیأت نظارت و داوری جماعت دعوت و اصلاح و حجت الاسلام علیزاده، فعّال‌ فرهنگی، به‌همراه جمعی دیگر از فعّالان فرهنگی و معتمدین محلّی اهل‌سنت خراسان جنوبی، با حضور در این جلسات به ایراد سخن پرداختند.

محمدعلی آریانژاد، در اجتماع مسجد جامع شهر اسدیه مرکز شهرستان درمیان، در جمع علما و اهالی این شهر، با اشاره به فرصت تاریخی و سر نوشت‌ساز انتخابات پیش‌رو، گفت: «بسیاری از گلایه‌های اهل‌سنت صجیج و وارد است؛ شما در چند دوره‌ی انتخابات، از گفتمان اصلاحات و اعتدال حمایت کرده‌اید اما برخی از نابرابری‌ها، تبعیض‌ها، و مدیریت‌های ضعیف دولتی همچنان پابرجاست و مطالبات حداقلی شما را برآورده نکرده است. رسانه‌ی ملی هیچگاه در حد و اندازه‌ی نامش ظاهر نشده و گاهی با برنامه‌های توهین‌آمیز و آزار‌ دهنده‌اش، احساسات هویّت‌‌های مذهبی و قومی را جریحه‌دار کرده است. وجود نگاه امنیتی بر فعالیت‌های مذهبی و دعوی اهلسنت، شایستهی نظام اسلامی ما نیست.»

وی در ادامه گفت: «ما در برابر یک انتخاب قرار گرفته‌ایم. شناخت لازم از نامزدها و سابقه‌ی اجرایی و برنامه‌شان وجود دارد. بسیاری از اشخاص حقوقی و حقیقی اهل‌سنت از جمله تشکّل‌ مدنی و سراسری جماعت دعوت و اصلاح، جناب مولانا عبدالحمید، نمایندگان ادوار و فراکسیون اهل سنت در مجلس شورای اسلامی به‌طور رسمی از برنامه آقای روحانی حمایت کرده‌اند. امیدواریم دولت تدبیر و امید بار دیگر مدیریت اجرایی کشور را بر عهده گیرد و در ادامه موفقیت برجام، گام‌های بعدی را محکم و مقتدرانه در حوزه‌ی مسایل داخلی و بین‌المللی بر دارد و همچنان شاهد تداوم عقلانیت و میانه‌روی در سیاست خارجی باشیم. امید است دولت‌مردان بیش از گذشته در مسیر زدودن تعصّب‌‌های ناصواب و اختلاف‌افکنی‌های داخلی با عمل‌گرایی و جدّیّت‌ گام‌های مؤثری‌ بردارند و به‌منظور حفظ و تثبیت امنیت کشور، تعمیق و تقویت فرهنگِ دگرپذیری و رواداری را در دستور کار خود قرار ‌دهند.»

حجت الاسلام علیزاده، فعّال‌ فرهنگی، در این گردهمایی به دفاع از برابری حقوقی مذاهب اسلامی پرداخت و از برخی رفتارهای غیرمنصفانه‌ی برخی از داعیان وحدت اسلامی انتقاد کرد.

وی همچنین در اجتماع بعدی که در مسجد جامع شهر طبس مسینا برگزار شد بر ضرورت التزام به اسلام رحمانی و رعایت حقوق شهروندی و نهادینه کردن محبّت‌ در جامعه تأکید کرد و گفت: «با استناد به رفتار رحمانی پیامبر –صلّی‌الله علیه و سلّم– در فتح مکّه‌ همگان را به محبّت‌ به غیر فراخواند؛ همسایه صرف نظر از دین و مذهب و عقیده‌ای که دارد، دارای حقوقی نسبت به ما است و هنر این است که در موضع قدرت و فراهم بودن شرایط انتقام، از مغفرت و رحمت سخن بگوییم و حتی با مهرورزی صادقانه از مخالفان خود موافق بسازیم.»

آریانژاد نیز طی سخنانی از درصد زیاد آرای مردم طبس به برنامه‌ی روحانی، در سال ۹۲ یاد کرد و از آنان بابت راه‌اندازی ستاد مردمی حمایت از روحانی تشکر کرد.

این عضو جماعت دعوت و اصلاح در ادامه به طور مختصر به ایّام‌ تاریخی انقلاب مشروطیت، انقلاب ضد استبدادی مردم ایران در سال ۵۷ و پیروزی دولت اصلاحات در سال ۷۶ و رأی مردم به گفتمان اعتدال در سال ۹۲ اشاره کرد.

وی همچنین با اشاره به سالیان دراز خشک‌سالی در این منطقه یادآور شد: «دولت مردان باید برای برطرف کردن مشکلات فراوان موجود، برنامه‌ریزی کنند و هزینه‌ی لازم اجرای آن را نیز تأمین کنند. مرزنشینی، مسایل و پدیده‌های خاص خودش را دارد و شما اثبات کرده‌اید مرزداران لایق و شایسته‌ای هستید. انتظار ناچیزی است که تدوین برنامه‌های لازم برای زدودن محرومیت‌ها در دستور کار دولت قرار گیرد.»

 

همایش بعدی، پس از اقامه نماز جماعت مغرب، در روستای آواز برگزار گردید.

آریانژاد در همایش سوم که پس از اقامه نماز جماعت مغرب، در روستای آواز برگزار شد، اظهار داشت: «جمعه‌ی آینده روز سرنوشت‌سازی است؛ خداوند متعال تعیین سرنوشت ملّت‌‌ها را به خودشان سپرده است، آیه‌ی «إِنَّ اللَّهَ لا يُغَيِّرُ ما بِقَومٍ حَتّى يُغَيِّروا ما بِأَنفُسِهِم»(رعد:١١)؛ در مقام بیان این سنت تغییرناپذیر الهی است. استقلال سیاسی، فرهنگی، نظامی و اقتصادی ما در گرو مشارکت و تلاش و همت یکایک فرزندان ایران زمین است. به قول فیلسوف و اسلام‌شناس بزرگ اقبال لاهوری:

خدا آن ملّتی‌ را سروری داد / که تقدیرش به دست خویش بنوشت

 به آن ملّت‌ سر و کاری ندارد / که دهقانش برای دیگری کشت

تأمین‌ آزادی عقیده و آزادی بیان ادیان و مذاهب مختلف و تأمین حقوق شهروندی اقوام و زبان‌های گوناگون منوط به اجرای کامل قانون اساسی و منشور حقوق شهروندی است. تنوّع‌ قومی و مذهبی و دینی برای نظام ما یک فرصت است، نه یک تهدید.

با سیاست‌گذاری‌های درست  و عملکرد متناسب قوّه‌ی‌ مجریه می‌توان ایران را به یک الگوی محبوب و برتر و ایده‌آل برای منطقه تبدیل کرد.»

حجت الاسلام علیزاده در اجتماع پایانی، در مسجد جامع شهر گزیک، با تأکید بر ضرورت اعتمادسازی، بیان کرد: «موضوع اعتماد، اصلی دیگر از اصول یک جامعه مدنی و مبتنی بر حفظ حقوق انسان‌ها و جوامع مذهبی است. اعتماد امری دوطرفه بین حکومت و مردم است. اگر مسؤولان و متولّیان‌ هر جامعه‌ای به مردم اعتماد کنند، مردم در ازای آن دو چندان اعتماد خواهند کرد. در عرصه‌های اقتصادی، عمرانی، فرهنگی، مذهبی و... اگر به صورت واقعی و قانونی کارها به مردم واگذار شود، نتایج ارزشمندی به دنبال خواهد داشت؛ مثلاً اگر به مرزنشینان اعتماد جدّی‌ و عملی شود، آن‌ها نیز نه تنها مرزنشین بلکه مرزبانان امین و معتمدی خواهند بود.»

 

در ادامه آریانژاد با تشکر از حضور مردم گفت: «هیچ کس در این سرزمین ایرانی‌تر از شما نیست. هویّت‌ ایرانی نقطه مشترک همه‌ی ادیان و مذاهب و اقوام ایرانی است. در واگذاری مدیریّت‌‌های میانی و کلان دولتی باید شایستگی و کارآمدی مبنای تصمیم‌گیری قرار گیرد. دولت تدبیر و امید در این زمینه کارهایی انجام داده است که کافی نیست. برای از بین بردن تبعیض و نهادینه کردن شایسته‌سالاری لازم است از نخبگان و فرهیختگان اهل سنت و اقوام ایران بیش از گذشته در سطوح عالی مدیریت دولتی و نصب سفیران جمهوری اسلامی در سایر کشورها استفاده کند.»

اهل‌سنت خراسان جنوبی حمایت خود را از روحانی اعلام کردند
اهل‌سنت خراسان جنوبی حمایت خود را از روحانی اعلام کردند
اهل‌سنت خراسان جنوبی حمایت خود را از روحانی اعلام کردند
اهل‌سنت خراسان جنوبی حمایت خود را از روحانی اعلام کردند
بدون امتیاز