دبیرکل جماعت: دنیا عرصه‌ی دعوت است نه میدان جنگ و درگیری

دبیرکل جماعت: دنیا عرصه‌ی دعوت است نه میدان جنگ و درگیری

دبیرکل جماعت در نشست اخیر شورای مرکزی، مسؤولیت دعوتگران را «بلاغ مبین» دانست و بر بهره‌گیری از «روش‌های کارآمد و کارشناسی‌شده» و پرهیز از اکراه در امر دین، تأکید کرد.

به گزارش اصلاح‌وب، دکتر عبدالرّحمن پیرانی دبیرکل جماعت دعوت و اصلاح در نشست شورای مرکزی جماعت که در ١٣ اردیبهشت‌ماه جاری در دفتر مرکزی برگزار شد، ضمن آرزوی سلامتی و توفیق برای عموم دعوت‌گران، خاطرنشان کرد: «دنیا سرای گفت‌وگو، دعوت و بلاغ مبین است نه میدان نزاع و درگیری. بر اساس آموزه‌های قرآن و سنت، رسالت دین، صلح و دوستی، دعوت به خیر و تعلیم و تزکیه است، لذا گنجاندن دعوت و تربیت به‌عنوان محور و ماهیّت‌ کار جماعت، انتخابی مبتنی بر آموزه‌های صریح قرآن است؛ از این‌رو، توجه به روش‌های کارآمد و کارشناسی شده در این زمینه، وظیفه‌ی اصلی ماست و هرجا لازم شد، باید آمادگی تغییر و تحوّل‌ در اسالیب و روش‌های دعوت را دارا باشیم و با استفاده‌ی بهتر از فرصت‌ها به نیازها و اقتضائات زمان، پاسخ مناسب بدهیم.»

دکتر پیرانی با اشاره به آیاتی از قرآن افزود: «خداوند متعال، مأموریت انبیا و دعوت‌‌گران را بلاغ مبین و وظیفه مخاطبان را پذیرش آگاهانه(علی بصیرة) و اختیاری پیام دین مقرر فرموده است. اصولاً زمانی دینداری ارزشمند است که مبتنی بر آگاهی و انتخاب آزاد و عاری از اکراه و توأم با خلوص نیت باشد: 

«قُلْ أَطِيعُوا اللَّهَ وَأَطِيعُوا الرَّسُولَ فَإِنْ تَوَلَّوْا فَإِنَّمَا عَلَيْهِ مَا حُمِّلَ وَعَلَيْكُمْ مَا حُمِّلْتُمْ وَإِنْ تُطِيعُوهُ تَهْتَدُوا وَمَا عَلَى الرَّسُولِ إِلَّا الْبَلَاغُ الْمُبِينُ»(نور:54)؛ بگو خدا و پيامبر را اطاعت كنيد پس اگر پشت نموديد [بدانيد كه] بر عهده اوست آنچه تكليف شده و بر عهده شماست آنچه موظف هستيد و اگر اطاعتش كنيد راه خواهيد يافت و بر فرستاده [خدا] جز ابلاغ آشكار نيست. 

«قُلْ هَذِهِ سَبِيلِي أَدْعُو إِلَى اللَّهِ عَلَى بَصِيرَةٍ...»(یوسف:108)؛ بگو اين است راه من كه من و هر كس پيروى‌ام كرد با بينايى به سوى خدا دعوت ‌مى‌‏كنيم.

دبیر کل جماعت با تاکید بر ضرورت ابتنای دعوت بر بلاغ مبین اظهار داشت: «پیام‌رسانی باید روشن و آشکار باشد؛ هر ابلاغ و هر نوع شیوه‌ی تبلیغی، بلاغ مبین و اتمام حجّت‌ نیست؛ مخصوصاً در این عصر که تبلیغ دین، کاری مسولیت‌آفرین و مستلزم دقت و ظرافت فراوان است.»

استاد پیرانی افزود: «در پرتو آیات قرآن می‌توان استنباط کرد رسالت ما معرفی صحیح دین و قرار دادن آن در معرض انتخاب مردم است و نه الزام دعوت شوند‌گان به پذیرش آن. زبان حضرت هود می‌فرماید: «أَنُلْزِمُكُمُوهَا وَأَنتُمْ لَهَا كَارِهُونَ»(هود:٢٨) «اگر شما دین و شریعت را نپذیرفتید، آیا حق داریم آن را بر شما تحمیل کنیم؟!»

وی بر این اساس اظهار داشت امت مخاطب قرآن دو دسته‌اند: ١- امّت‌ اجابت و کسانی که دین را پذیرفته‌اند ٢- امّت‌ دعوت و کسانی که دین باید به آنان عرضه شود که همه بشریت را تا روز قیامت شامل می‌شود.


دبیرکل جماعت به استناد به آیاتی از قرآن، یادآور شد که مأموریت حرکت‌های اسلامی دعوت رسا و متناسب با سطح فهم و درک انسان امروز است، و نه تلاش برای سیطره و چیرگی بر فرد و جامعه. خدای متعال این مهم را یادآوری می‌کند: «وَمَا أَنتَ عَلَيْهِم بِوَكِيلٍ»(شوری:6)

وی با بیان این‌که «مهمترین نقش دین، بخشیدن جلا و جمال باطنی به انسان است» افزود: «طبیعی است در صورتی که از درونی مصفا و تزکیه‌یافته برخوردار باشیم، در امور فردی و شوون اجتماعی تعاملی مسؤولانه و بر اساس قسط و عدل خواهیم داشت.»

دکتر پیرانی با بیان این‌که خداوند متعال، پیامبر–صلّی‌الله علیه و سلّم–  را قیّم و وکیل مردم قرار نداده است که دین را به آنان تحمیل کند، به آیه‌ی ٦ سوره‌ی شوری (وَالَّذِينَ اتَّخَذُوا مِن دُونِهِ أَوْلِيَاءَ اللَّـهُ حَفِيظٌ عَلَيْهِمْ وَمَا أَنتَ عَلَيْهِم بِوَكِيلٍ) اشاره کرد و گفت: «این آیه درباره مشرکان است و قرآن به پیامبر –صلّی‌الله علیه و سلّم– یادآوری می‌کند که خداوند خودش بر آنان ناظر و غالب‌ ‌است و تو قیّم و وکیل نیستی که وظیفه داشته باشی دین را بر آنان تحمیل کنی: «لَّسْتَ عَلَيْهِم بِمُصَيْطِرٍ»(غاشیه:٢٢). داعیان، حرکت‌ها و تشکل‌های اسلامی، قیم و وکیل مردم نیستند.

وی هم‌چنین با اشاره به آیه‌ی ٤٠ سوره‌ی رعد گفت: «خداوند -جلّ جلاله- یادآوری می‌کند که (فَإِنَّمَا عَلَيْكَ الْبَلَاغُ وَعَلَيْنَا الْحِسَابُ)؛ یعنی ای پیامبر، وظیفه‌ی تو تنها بلاغ مبین است و محاسبه و محاکمه مردم، کار ما است.»

دبیر کل جماعت در پایان، مجدداً تاکید کرد وظیفه و رسالت ما ارایه‌ی فهمی درست از دین و متناسب با نیازها و واقعیت‌های امروزی و نیز مشارکت مسؤولانه به منظور خدمت به مردم است.