روزگار حرمت اقوام و مذاهب

نویسنده: 
حیدرعلی باقریان
روزگار حرمت اقوام و مذاهب

دولت یازدهم در نزدیک به ٤ سال عمر خود اهتمام ویژه‌ای به حقوق شهروندی و توجه به اقوام و اهل سنّت‌ داشته است. دولت علاوه بر وفای به عهد خویش نسبت به تبیین و انتشار و پیگیری حقوق شهروندی، با وجود تنگناهای فراوان، اقداماتی را در جهت حمایت از اهل سنّت‌ و قومیت‌‌ها دنبال کرده است.

١- برای اولین بار پس از انقلاب، در دولت تدبیر و امید ساختاری در دولت به نام دستیاری ویژه رئیس جمهوری در امور و اقوام و اقلیت‌‌های دینی و مذهبی شکل گرفت که توانست ضمن ارتباط مستمرّ‌ با اقشار مختلف و نخبگان قومی و مذهبی، سخن و خواسته‌ها و انتظارات آن‌ها‌ را به‌درستی به دولت منعکس و پیگیری کند. این ساختار در ادامه می‌تواند برای پیگیری خواسته‌ها و انتظارات قانونی شهروندان گرانقدر قومی و مذهبی ارتقا یابد؛ وعده‌ای که به دلایل گوناگون محقّق‌ نشد.

٢- برای اولین بار پس از انقلاب اسلامی، در دولت یازدهم قفل ورود شایستگان اهل سنّت‌ به دستگاه دیپلماسی کشور باز شد و یکی از برادران کرد سنّی‌ به‌عنوان سفیر ایران در ویتنام انتخاب شد. این چرخه در حال تکمیل شدن است و یقیناً در دوره‌های بعدی شاهد حضور تعداد بیشتری از شایستگان سنّی‌مذهب در دستگاه دیپلماسی خواهیم بود.

٣- برای اولین بار در دولت تدبیر و امید قفل ورود زنان شایسته اهل سنّت‌ به دستگاه سیاست داخلی یعنی وزارت کشور باز شد و دو نفر از بانوان توانای اهل سنّت‌ (بلوچ و ترکمن) به‌عنوان فرماندار و رئیس شورای تأمین در سیستان و بلوچستان و گلستان انتخاب شدند و بانوان شیعه‌مذهب نیز در همین سمت‌ها در استان‌های دیگر به‌کار گرفته شدند.

٤- دولت یازدهم برای اولین بار پس از انقلاب قفل ورود اهل سنّت‌ در سطح معاونین وزیران به کابینه را باز کرد و در وزارت نفت فردی نخبه و توانمند از شایستگان کرد سنّی‌ به‌عنوان معاون وزیر انتخاب گردید. این یک اقدام حدّاقلّی‌ بود و یقیناً در دوره آتی از نیرو‌های توانمند اهل سنّت‌ در سطوح مختلف مدیریّتی‌ در کشور بهره بیشتری برده خواهد شد.

٥- برای اولین بار پس از انقلاب در دولت یازدهم از فردی شایسته و توانمند در سطح مشاور وزیر در وزارت ورزش و جوانان استفاده شد. جوانان اهل سنّت‌ در ورزش توانایی‌های فراوانی دارند و این ظرفیت به دلیل محرومیّت‌‌های فراوان به شکوفایی کامل نرسیده است. با تداوم مشی اعتماد و با بهره‌گیری از ظرفیت جوانان اقوام و اهل سنّت‌، جوانان زیادی مانند سردار آزمون می‌توانند در زمینه ورزش بدرخشند.

٦- در دولت تدبیر و امید پیگیری‌های لازم جهت تدریس زبان مادری انجام شد و اکنون در دانشگاه‌های آذربایجان و کردستان تدریس می‌شود.

٧- برای اولین بار پس از انقلاب در دولت یازدهم شورای اقوام و اهل سنّت‌ توسط دستیار ویژه رئیس جمهور جناب آقای یونسی، برای مشورت در امور مختلف با حضور بزرگان و اندیشمندان قومی و مذهبی شکل گرفت. شکل‌گیری این شورا و استمرار فعالیت آن مقدّمه‌‌ای برای بهره‌گیری از همه ظرفیت‌ها و پتانسیل بخش عظیمی از ملّت‌ ایران برای کمک به توسعه فرهنگی، اجتماعی و وحدت ملّی‌ است.

٨- با تلاش و پیگیری‌های دستیاری ویژه، زمینه به‌کارگیری شایستگان اهل سنّت‌ در بخش‌های مختلف مدیریّتی‌، مشورتی و کنسولی فراهم شده و برای اولین بار به‌طور‌ رسمی توسط دکتر روحانی به همه اعضای دولت ابلاغ شده است تا در این زمینه از نیروهای توانمند اهل سنت در سطوح مختلف استفاده کنند. دولت این ظرفیت را دارد که صدها فرد شایسته، تحصیلکرده و متخصّص‌ اهل سنت را در سمت‌های ملّی‌ و محلّی‌ به‌کار گیرد. با دستور دولت یازدهم دیگر موانع و مزاحمت‌های احتمالی خارج از چهارچوب‌های قانونی نمی‌توانند موجب محرومیّت‌ شایستگان سنّی‌مذهب از دستیابی به مناصب دولتی باشد.

٩- اکنون در دولت یازدهم چند نفر از شایتگان اهل سنّت‌ به‌عنوان معاونین استاندار و در حدود 30 نفر به‌عنوان فرماندار در استان‌های هرمزگان، کردستان، آذربایجان غربی، سیستان و بلوچستان و... مشغول خدمت به مردم هستند. یقیناً با توجه به بسترهای فراهم شده، قفل ناگشوده‌ی ورود اهل سنّت‌ به استانداری گشوده و از افراد توانمند اهل سنّت‌ به‌عنوان استاندار استفاده خواهد شد.

١٠- برای اولین بار پس از انقلاب اسلامی یکی از بزرگان و شخصیّت‌‌‌های اهل‌سنت در مراسم تحلیف رئیس جمهوری در مجلس شورای اسلامی حضور یافت و این آغازی برای اعلام اعتماد رئیس دولت به اهل سنت بود و این تعامل و اعتماد متقابل ادامه یافته و رو به افزایش است.

اقدامات مذکور با توجه به این‌که‌ در دولت‌های سابق صورت نگرفته بود، جزو افتخارات دولت یازدهم محسوب می‌شود؛ اما همگان می‌دانند که شایستگی اهل سنّت‌ و دلدادگی آن‌ها‌ به ایران و اسلام و نظام بیش از این‌ها‌ست. مهم‌ترین دستاورد دولت تدبیر و امید، ایجاد، توسعه و تعمیق اعتماد متقابل بین اهل سنّت‌ و دولت است.

اعتمادی که در دولت پیشین فرو ریخته بود، با رویکرد و راهبرد دولت کنونی و تعاملات سازنده و مؤثّر‌ دستیاری ویژه بازسازی گردید و در آینده این سرمایه اجتماعی با اقدامات عملی بیشتر در زمینه عمران و توسعه و به‌کارگیری نیروهای کارآمد آنان در مدیریّت‌‌ها افزایش خواهد یافت.

١١- بزرگان و نخبگان اهل سنّت‌ آگاهند که دولت یازدهم اعتقادی راسخ به اجرای اصول قانون اساسی که معطوف به حقوق آن‌ها‌ست، دارد. اصول ١٢، ١٥ و ١٩ قانون اساسی و منشور حقوق شهروندی که متضمّن‌ حقوق همه ایرانیان و بهویژه اقوام و اقلّیّت‌‌های دینی و مذهبی است، به‌طور حتم در دستور کار دولت تدبیر و امید خواهد بود.

 

 

بدون امتیاز