اولین محفل ایمانی 96 بانوان شیرازی جماعت برگزار شد

اولین محفل ایمانی 96 بانوان شیرازی جماعت برگزار شد

اولین محفل ایمانی بانوان شهر شیراز با محوریت موضوع " مهارت حل مسئله " در روز 31 فروردین ماه سال جاری برگزار گردید.
به گزارش خبرنگار صفحه زنان اصلاح وب در این نشست خانم پریسا رحمانی روان‌شناس؛ درباب تعریف حل مسئله گفت: حل مسئله عبارت است از فرایند شناختی – رفتاری‌ای که توسط خود فرد هدایت می‌‌شود و فرد سعی می‌‌کند با کمک آن راه حل‌های موثر یا سازگارانه‌ای برای مسایل زندگی روزمره خویش پیدا می‌‌کند. به این ترتیب حل مسئله یک فرایند آگاهانه، منطقی، تلاش بر و هدفمند است.
وی با طرح این سوال که" چه کسانی به این فن نیاز دارند؟" گفت: به طور کلی تمام انسان‌ها در برهه‌ای از زندگی نیازمند آن می‌‌شوند اما در مواقعی که فرد به دلیل فشار روانی ابتکار عمل را از دست داده بیشتر به کار می‌‌آید دستگیری و زندان شدن از جمله عوامل فشار روانی‌اند. برای حل مسائل و مشکلات راهکارهایی که مد نظر داریم باید سه شرط لازم رو داشته باشد:
1)    کمترین ضرر و بیشترین سود رو برای فرد داشته باشد.
2)    منفعت آن باید برای فرد و اطرافیان و نزدیکان باشد.
3)    حل مسئله در درازمدت به نفع فرد و دیگران باشد.
راه حل مسئله یک پاسخ مقابله‌ای است. وقتی فردی به حل مسئله می‌‌پردازد، نوعی مقابله انجام می‌‌دهد. مقابله فرد می‌‌تواند موثر یا ناموثر باشد. زمانی مقابله موثر است که مسئله حل شود و البته مسئله به گونه‌ای حل شود که حداکثر نتایج مثبت به دست آمده و حداقل عواقب منفی به بار آید. مقابله با مشکلات به دو صورت است:
1)    هیجان مدار :
الف: موثر است مثل مسائلی چون اعتقادات و باور‌ها و انگیزه ‌ها که روحیه انسان رو در تقابل با مشکلات بالا می‌برد و او را در مواجهه با مشکلات قوی می‌‌کند و نگرانی و اضطراب و استرس و افسوس را به حداقل می‌‌رساند.
ب: نا موثر است مثل اینکه فقط دعا کنیم و کار دیگه‌ای انجام ندهیم.
2)    مسئله مدار ( هدفمند منطقی و تلاش بر )
الف ) موثر است که باز هم سه تا شرط دارد: مثبت – بلند مدت – به نفع دیگران
ب ) ناموثر است و شرایط بالا را ندارد.
هیجان مدار موثرخوب هست اما موقت! مثل انگیزه کاری گرفتن، بالا بردن توانایی، اعتماد به نفس، عدم ناراحتی و افسردگی و استفاده از تکنیک ‌ها و راهکارهایی که مسایل بالا را تقویت می‌کند اما به تنهایی کافی نیست.
وی در ادامه افزود: باید بدانیم که حل مسئله در واقع؛ نگرش ما در مورد مسائل هست یعنی تقویت نگرش و پذیرش واقعیات زندگی که هیچ وقت خالی از مشکلات نیست و برای آرامش نیاز به برخورد با مسائل رو داریم. و پذیرش مسئله مشکلات یعنی توانایی قبول کردن مشکلات رو داشته باشیم و بپذیریم که فلان مسئله یا مشکل در زندگی یا رفتار و... ما وجود دارد.

کارشناس این محفل عنوان کرد: نگرش مثبت نسبت به مشکلات یعنی بتوانیم قبول کنیم که مشکلات همیشه هست و بجای گله و شکایت بدنبال حل آن باشیم.
وی گام بعدی در حل مسئله، را تعریف مسئله دانست و گفت: برای حل مسئله باید از چرا به چطور برسیم یعنی چطور می‌‌توانم مشکلم را حل کنم.
بارش فکر، ارائه راهکار حتی اگر منطقی نباشد مثلا ده راهکار ارائه می‌‌دهیم و به راه حل‌ها فکر می‌‌کنیم و معایب و محاسن آن را می‌سنجیم و به آن نمره می‌‌دهیم و در آخر تصمیم می‌‌گیریم که آیا ارزش اقدام دارد یا نه. و بعضی از مشکلات شاید راه حل نداشته باشد و بازداری دارد یعنی نباید هیچ اقدامی بکنیم و سکوت کردن در مقابل مشکل بهترین رفتار باشد.

اولین محفل ایمانی 96 بانوان شیرازی جماعت برگزار شد
اولین محفل ایمانی 96 بانوان شیرازی جماعت برگزار شد