سردیس وفایی در مهاباد رونمایی شد

سردیس وفایی در مهاباد رونمایی شد

سردیس شاعر کرد میرزا عبدالرّحیم سابلاغی، مشهور به وفایی، روز چهارشنبه ٣٠ فروردین‌ماه جاری در مهاباد رونمایی شد.

به گزارش اصلاح ‌وب، پرده‌برداری از این سردیس با حضور نماینده‌ی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون استاندار و فرماندار ویژه‌ی شهرستان مهاباد، شورای شهر و شهردار، مسئولین فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از شاعران و نویسندگان، در سه راه‌وفایی این شهرستان به انجام رسید.

‌به‌گفته‌ی شهردار مهاباد، این سردیس ٧٥ میلیون تومان هزینه داشته و توسط ریبین حیدری، هنرمند بوکانی، ساخته شده است.

 

وفایی

میرزا عبدالرحیم سابلاغی، فرزند ملاغفور، به سال ۱۲۶۴ قمری (حدود ۱۲۲۳ خورشیدی، برابر با ۱۸۴۴ میلادی) در شهر مهاباد به دنیا آمده و همانجا به مکتب رفته و پس از فراگیری مقدّمات‌ در مدرسه‌ی مسجد جامع سرخ مهاباد به تحصیل ادامه داد و از محضر اساتید آن حوزه علمیه، اجازه گرفته است.

وی علاوه بر فارسی، عربی و ترکی نیز می‌دانسته، ولی بیشتر به زبان کردی شعر گفته ‌است. در مهاباد به شغل مکتب‌داری مشغول بوده و راه امرار معاش وی از این طریق بوده ‌است.

وفایی در سن ۲۰سالگی به عزم سفر استانبول از مهاباد بیرون می‌رود اما پس از رسیدن به نهریه و ملاقات با شیخ عبیدالله شمزینان از ادامه‌ی سفر منصرف شده وهمانجا می‌ماند و به طریقه‌ی نقشبندیه تمسّک‌ می‌کند و یک سال بعد از آن‌که مرشدش از سفر حجاز برمی‌گردد، به شهر مهاباد مراجعت می‌نماید و تأهّل اختیار می‌کند. وفایی در دوران عمر خود دوبار به حج مشرف شده است. وی از مریدان شیخ عبیدالله نهری به‌شمار می‌آمد و اشعار بسیاری هم که در مدح او سروده‌است شاهد بر این مدّعاست.

وفایی به زبان‌های کردی، فارسی و عربی شعر سروده و عمده‌ی اشعار وی در قالب غزل هستند..

در سفر دوم به حج به سال ۱۳۱۸ قمری (حدود ۱۲۸۱ خورشیدی، برابر با ۱۹۰۲ میلادی) که با افرادی همچون مرحوم شیخ سعید برزنجی، حاج توفیق بیگ (پیرمرد) و سید احمد خانقاه کرکوکی همراه بوده است، در راه مراجعت بدرود حیات گفت و در همان‌جا در خاک عربستان به خاک سپرده شد.

سردیس وفایی در مهاباد رونمایی شد
سردیس وفایی در مهاباد رونمایی شد
سردیس وفایی در مهاباد رونمایی شد
سردیس وفایی در مهاباد رونمایی شد
سردیس وفایی در مهاباد رونمایی شد
بدون امتیاز