رسول رش‌احمدی نویسنده و شاعر مهابادی دار فانی را وداع گفت

رسول رش‌احمدی نویسنده و شاعر مهابادی دار فانی را وداع گفت

 

استاد «رسول رش‌احمدی» متخلّص‌ به «هەڵوەدا» نویسنده و شاعر مهابادی، دوشنبه ٢٥ بهمن‌ماه جاری، بعد از یک دوره‌ی طولانی بیماری، دار فانی را وداع گفت.

به گزارش اصلاح‌وب، پیکر وی امروز سه‌شنبه ٢٦ بهمن‌ماه، با حضور باشکوه شهروندان مهابادی، در مقبرة‌الشّعرای این شهرستان به خاک سپرده شد.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، استاد رش‌احمدی تابستان سال ١٣٣٢ در محلّه‌ی ارمنیان شهر مهاباد به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه‌ی رضا پهلوی در مهاباد سپری و مدرک دیپلم را از دبیرستان پهلوی مهاباد اخذ‌ نموده است. سپس به‌عنوان معلم دو سال در شهر خوی و همچنین دو سال در قه‌لاهه‌رزانی مریوان به تدریس مشغول بوده است. وی سرانجام به مهاباد بازگشته و در روستاها و مدارس این شهر تا زمان بازنشستگی به تدریس پرداخته است.

«هه‌ڵوه‌دا»ی مهابادی متأثّر‌ از پدر که در بیت، لاوک و حیران دستی بر آتش داشته‌اند، از ١٣سالگی به سرودن شعر روی آورده و حتّی‌ سعی کرده در قالب‌های متفاوتی همچون نمایشنامه، فیلمنامه و داستان خود را بیازماید.

وی در محضر اساتید ادب کردی همچون استاد «هژار موکریانی»، استاد «حقیقی» و «ملا غفور دبّاغی‌» کسب تحصیل کرده است. استاد «رش‌احمدی» در شعرها و داستان‌هایش به بیان فرهنگ و ادب کردی، مسائل و مشکلات پیش روی جامعه پرداخته و گاهاً سعی کرده با زبان طنز نیز به بیان این مسائل بپردازد.

وی دست توانایی در طنزنویسی داشت و از این رو با صداوسیمای مرکز مهاباد در زمینه‌‌ی تحریر نمایش و داستان همکاری کرده و بسیاری از داستان‌های وی توسط هنرمندان مهابادی به نمایش درآمده است.

از شاعر و دبیر بازنشسته‌ی مهابادی که 5 دهه از عمر گرانمایه‌ی خویش را صرف فرهنگ و ادب کردی کرد، تا کنون ٨ کتاب، صد نمایش و داستان و پژوهش در باب ادب کردی به تألیف‌ رسیده است که هشت عنوان کتاب با نام‌های «شارۆچکه‌ی شادی»، «خه‌زێنه‌ی بزه»، «شکۆی ئه‌وین» و «به‌رخۆڵه» چاپ شده و هفتاد عنوان کتاب دیگر نیز در نوبت چاپ قرار دارد.

پایگاه اطّلاع‌رسانی اصلاح، تسلیت خود را خدمت بازماندگان و خانواده‌ی ایشان و جامعه‌ی هنرمندان کرد عارض می‌دارد و مغفرت الهی و اجر اخروی را برایشان از خداوند متعال مسألت می‌نماید.

بدون امتیاز