‎توصیه‌های ایمنی در استفاده از وسایل گازسوز

‎توصیه‌های ایمنی در استفاده از وسایل گازسوز

با توجه به شروع فصل سرما و نیاز به استفاده از وسایل گرمایشی و حوادث تلخ ناشی از عدم استفاده صحیح از آن‌ها سالانه تعداد زیادی از مردم بخاطر سهل‌انگاری در استفاده از وسایل گرمایشی جان خود را از دست می‌دهند.

اینجانب داریوش قربان‌زاده کارشناس رسمی دادگستری استان تهران با توجه به پرونده‌های متعددی که در این زمینه داشته‌ام از شما مردم کشورم درخواست می‌کنم برای پیشگیری از مرگ عزیزان خود به نکات زیر توجه نمایید؛ مطالعه این موارد ساده چند دقیقه بیشتر زمان نخواهد برد:

۱- مرگ خاموش همان خفگی با گاز مونواکسیدکربن می‌باشد.

۲- گاز مونواکسید کربن گازی بی‌رنگ و بی‌بو می‌باشد و به هیچ عنوان قابل تشخیص توسط حواس پنجگانه ما نمی‌باشد و به محض ورود به سیستم تنفسی با خون ترکیب شده و گلبول‌های‌ قرمز را از بین می‌برد و باعث مرگ می‌شود.

۳- گاز مونواکسید کربن گاز موجود در سیستم لوله‌کشی گاز یا کپسول‌های گاز نمی‌باشد بلکه بعد از سوختن ایجاد می‌شود.

۴- شعله تمامی وسایل گازسوز یا نفت‌سوز باید آبی باشد؛ اگر شعله زرد باشد نشانه کمبود اکسیژن و نقص در سیستم احتراق می‌باشد.

۵- دودکش بخاری، آبگرمکن و ... نباید پیچ و خم داشته باشد و باید تا پشت بام در داخل دیوار بصورت مستقیم اجرا شده باشد و از سطح پشت بام حداقل ۱ متر بلندتر باشد و کلاهک H شکل داشته باشد.

۶- دودکش‌ها را هر سال قبل از استفاده آزمایش کنید که مسدود نباشد و شکستگی نداشته باشن؛ یک روش ساده برای آن استفاده از نخ و سنگ بصورت قلاب می‌باشد بطوریکه یک نفر در پشت بام باشد و مسیر باز بودن دودکش را با سنگ و قلاب تست کند.

۷- دودکش‌هایی که از پنجره‌ها و دیوار همان طبقه به بیرون وصل شده باشند مستعد حادثه می‌باشند و استاندارد نیستند.

۸- دودکش بین وسایل گازسوز و دیوار نباید از لوله‌های آکاردئونی انعطاف‌پذر باشد بلکه از لوله بخاری سفت که بطور کامل داخل هم چفت شده باشند استفاده گردد.

۹- دقت کنید در موقع روشن بودن وسایل گازسوز، لوله دودکش آنها بایستی بسیار داغ باشد بطوریکه دست را بسوزاند در غیر اینصورت دودکش کار نمی‌کند.

۱۰- شیلنگ گاز بین کپسول یا لوله گاز و وسایل گازسوز حدّاکثر 5/1 متر طول داشته باشد و بلندتر نباشد و از شیلنگ مخصوص گاز استفاده شود و هر دو طرف بست داشته باشد و هر سه سال یکبار این شیلنگ تعویض شود و هر ساله با کف صابون نشتی آن آزمایش شود.

۱۱- آبگرمکن‌های دیواری یکی از اصلی‌ترین علّت‌های‌ مرگ‌های خاموش می‌باشد؛ از آبگرمکن دیواری در آپارتمان‌های کوچک استفاده نکنید؛ برای متراژ‌های کمتر از ۶۰ متر ممنوع است.

آبگرمکن زمینی بسیار بهتر است زیرا آبگرمکن دیواری بصورت آنی اکسیژن بسیاری مصرف می‌کند و مونواکسید کربن زیادی تولید می‌نماید.

۱۲- دریچه ورود هوای تازه به خانه‌تان را فراموش نکنید حتی اگر بیرون بسیار سرد باشد گاهی دریچه کوچکی به ابعاد ۱۰ در ۱۰ سانتی متر می‌تواند از مرگ عزیزان جلوگیری کند.

۱۳- متأسّفانه‌ همه جا‌ توصیه می‌کنند پنجره‌ها و درب‌ها را در فصل زمستان درزبندی کنید تا گرما از بین نرود ولی شما این کار را نکنید زیرا این کار از ورود هوای تازه به خانه از همین منافذ جلوگیری می‌کند و حادثه ایجاد می‌کند؛ هدر رفتن گرما بهتر از از بین رفتن جان مردم است.

۱۴- گاز مونواکسید کربن میل شدیدی به ترکیب با بخار آب دارد یعنی در موقع حمام کردن گاز مونواکسید کربن موجود در خانه به سمت حمام حرکت می‌کند و باعث مرگ افراد می‌شود؛ بنابراین مدت زمان طولانی حمام نکنید اگر نفرات زیادی می‌خواهند دوش بگیرند پشت سر هم حمام نکنید.

۱۵- شومینه‌ها گاز مونواکسید کربن زیادی تولید می‌کنند؛ هنگام خواب آنها را خاموش کنید.

۱۶- در اتاق‌خواب و حمام از بخاری استفاده نکنید.

۱۷- اگر بوی نشت گاز متان از لوله‌کشی یا کپسول را متوجه شدید فوراً‌ پنجره‌ها و درب‌ها را باز کنید و به هیچ عنوان کلید برق را نزنید.

۱۸- استفاده زیاد از هود آشپزخانه در زمستان باعث ایجاد مکش معکوس به داخل خانه می‌شود و ممکن است محتویات داخل دودکش‌ها به داخل خانه باز گردند.

۱۹- استفاده از پیک نیک داخل خودرو و چادر و اتاق نگهبانی کوچک حادثه‌ساز است

۲۰- بخاری بدون دودکش فقط برای مکان‌هایی که درب محل زیاد باز و بسته شود کاربرد دارد مثل مغازه‌ها و برای منازل حادثه‌ساز است.

۲۱- علایم گاز گرفتگی سرگیجه، تاری دید، تهوع‌، بی‌حالی، تپش نامنظم قلب، سوزش در چشم‌ها، خواب‌آلودگی و تشنّج‌ هستند.

۲۲- وسایل گازسوز توسط نمایندگی مجاز نصب و سرویس شود.

۲۳- از اجاق‌گاز آشپزی برای گرم کردن خانه استفاده نکنید.

۲۴- از اجاق گازهای پلوپزی بزرگ در محیط‌های کوچک و محیط‌های بدون تهویه هوا استفاده نکنید.

۲۵- اتومبیل خود را در پارکینگ کوچک و بسته مدت زیادی روشن نگذارید.

 

بدون امتیاز