احيای سنّت‌های رسول -صلّى الله عليه وسلّم- به تعداد روزهای سال یا سالنامه‌ی سنّت-١

نویسنده: 
دکتر راغب سرجانی
احيای سنّت‌های رسول -صلّى الله عليه وسلّم- به تعداد روزهای سال یا سالنامه‌ی سنّت-١

به تعداد روزهای سال هر روز یک سنّت از پیامبر -صلّی الله علیه وآله وسلّم- را احیا می‌کنیم تا از گفتار و رفتار او آگاه شویم و نجات یافته و هدایت گردیم که خداوند می فرماید: «وَإِن تُطِيعُوهُ تَهْتَدُوا وَمَا عَلَى الرَّسُولِ إِلَّا الْبَلَاغُ الْمُبِينُ» ﴿النور: ٥٤﴾: بگو از خداوند اطاعت کنید و از پیامبر [هم‌] اطاعت کنید، و اگر روی بگردانید، بر عهده او [پیامبر] تکلیف خود اوست، و بر شما تکلیف خود شماست، و اگر از او اطاعت کنید هدایت می‌یابید، و بر پیامبر جز پیام‌رسانی آشکار نیست‌.

 

پیشگفتار

چرا احیاء؟

رسول خدا -صلّی الله علیه وآله وسلّم- اختلاف بزرگی که اکنون امّت اسلامی دامنگیر آن است را پیش‌بینی کرده بود. امّت پریشان است و هر کدام از گروه‌ها ادّعا می‌کند که خود برحقّ است، امّا راه راست کدام است؟

پاسخ این پرسش بسیار روشن در کلام پیامبر -صلّی الله علیه وآله وسلّم- آمده است. ترمذی از عرباض بن ساریه نقل می‌کند که گفت: روزی پس از نماز ظهر پیامبر -صلّی الله علیه وآله وسلّم- موعظه‌ای بسیار بلیغ و رسا برای ما انجام داد تا آنجا که اشک از چشمان سرازیر شد و دلها از ترس به لرزه افتادند. مردی گفت: این موعظه‌ی یک مسافر است. ای رسول خدا چه سفارشی براي ما دارید؟ پیامبر -صلّی الله علیه وآله وسلّم- فرمود: 

«شما را توصیه می‌کنم به تقوای خدا، و حرف‌شنوی و اطاعت، حتّی اگر برده‌ای حبشی بر شما حکمرانی کند و اگر کسی از شما در قید حیات باشد و نمیرد، اختلافات بسیاری را می‌بیند، پس (در آن وقت) بر سنّت من و سنّت خلفای راشدین و هدایت‌یافته بعد از من باشید، و بسیار محکم به آن چنگ زنید، و بسیار از تازه‌ها (در دین) پرهیز کنید ، چون هر تازه پیدا شده‌ای بدعت و هر بدعتی گمراهی است.»

پس همان‌طور که از کلام گهربار رسول الله -صلّی الله علیه وآله وسلّم- پیداست راه نجات در پیروی از سنّت‌های ایشان و روش زندگی‌شان می‌باشد. به همین دلیل این سفر یک‌ساله را آغاز کرده‌ایم تا با زندگی رسول الله آشنا شویم و به گفتار و کردار ایشان آگاه گردیم و بنابراین به احيای ٣٦٥ سنّت از سنّت‌های ایشان به تعداد روزهای سال و روزانه یک سنّت خواهیم نمود و پس از انجام آن و عمل کردن به آن سنّت بعدی در روز بعد را پی می‌گیریم و ترجیحاً سنّتهایی را برگزیده‌ایم که معمولاً در میان فقها و علما جای اختلافی در آن وجود ندارد و خواهیم دید که در بسیاری از موارد دین با هم اتّفاق نظر داریم و اختلافی بین ما وجود ندارد. تلاش ما در این سفر سالانه این خواهد بود که بر روش پیامبر -صلّی الله علیه وآله وسلّم- گام برداریم و شعار ما نیز این آیه خواهد بود: ﴿ وَ إن تُطيعُوهُ تَهتَدوا ﴾ [نور:٥٤].

امیدوارم در این امر مهمّ توفیق الهی نصیب حقیر گردد و خداوند مرا لایق این کار بداند و اگر زنده باشم پس از یک سال شاهد نتایج مفید این کار نیک [اگر خدا بخواهد] باشیم. 

نکته‌ی مهمّ: سنّتها گزینش شده و آماده است، ان شاء الله سالنامه‌ی سنّت را از یکم مهرماه ١٣٩٥، آغاز می‌کنیم.

٣٠ شهریور ماه ١٣٩٥ مصادف با ١٨ ذی الحجه ١٤٣٧هـ

بدون امتیاز