گفت‌وگویی کوتاە با ابوبکر علی درباب هفتمین کنگره‌ی حزب اتحاد اسلامی کردستان

گفت‌وگویی کوتاە با ابوبکر علی درباب هفتمین کنگره‌ی حزب اتحاد اسلامی کردستان

کنگره‌ی هفتم حزب اتحاد اسلامی کردستان را چطور می‌بینید؟ این دوره  چه تفاوتهایی با کنگره‌های پیشین آن دارد؟

در تفاوت هفتمین کنگره با دوره‌های قبل می‌توان به این موارد اشاره کرد:

-کاندیداتوری دوباره‌ی استاد صلاح‌الدین محمد بهاءالدین دبیرکل سابق حزب برای پست دبیرکلی -تٲثیرات غیرقابل انکار تحولات سیاسی اقلیم کردستان بر سرنوشت داخلی اتحاد اسلامی

-اثرات ناشی از ظهور و دوام حضور داعش در عراق و حساسیت بالای اوضاع کنونی اقلیم کردستان، عراق و خاورمیانه

-ورود شخص بنده (ابوبکر علی)به رقابت انتخاباتی کنگره و کاندیداتوری جهت تصدی دبیرکلی حزب و ارائە‌ی پروژه‌ای متمایز از دیگر کاندیداتورها جهت نوسازی و بازسازی دوباره  که عبارت است از جداسازی و استقلال کامل دو بخش دعوت اسلامی و سیاست در ساختار سازمانی که در نوع خودش رخدادی غیرمعمول در کنگره‌ای معمولی برآورد می‌شود.

ـ شما کارنامه‌ی چهار سال دبیرکلی  محمد فرج در اتحاد اسلامی کردستان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا احتمال دارد در کنگره‌ی پیش رو دوباره کاندیدای این پست گردد؟

 نشانه‌هایی حکایت از کاندیداشدن دوباره‌ی ایشان وجود دارد و این درحالی است که بخشی از اعضا از عملکرد چهار سال دبیرکلی ایشان اظهار رضایت نمی‌کنند. بنده معتقدم مسٲله‌ی اساسی به سبک و مدل کار حزبی و تداخل دو بخش دعوت و سیاست، محدودیت‌های زمانی و مهارت و هنر سیاست‌ورزی ما برمی‌گردد.

ـ وضعیت کنونی حزب اتحاد اسلامی کردستان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا این تشکل توانسته به رسالت ملی و تاریخی خود عمل کند و الگویی برای توسعه فکری واجتماعی در اقلیم کردستان عراق باشد؟ 

 می‌شود گفت حزب ما در سطح متوسط و بینابینی ظاهر شده، نمی‌توان خدمات  آنرا نادیده گرفت و همچنین نمی‌شود کاستی‌های آنرا هم ندید. درمجموع تاکنون توانسته بخشی از رسالت تاریخی  و ملی‌اش را به منصه‌ی ظهور رساند اما اگر اتحاد اسلامی درپی آن است در این شرایط سخت و بحرانی در سطح قابل قبولی ظاهر شود نیازمند این است که مدل کار حزبی‌اش را اصلاح و‌ دستکاری کند و برای مسائل حاد سازمانی‌اش پاسخ منطقی و درخوری داشته باشد. این تشکل نیازمند طراحی منسجمی است که محمل شکل گیری جبهه‌ای از نیروهای اسلامی و نیروهای اجتماعی محافظه‌کار گردد و با پشتوانه‌ی چنین سرمایه‌ی اجتماعی بتواند در عرصه‌ی سیاسی به سهم واقعی‌اش از‌ قدرت در اقلیم کردستان دست یابد.

ـ  از نگاه شما، اوضاع کنونی حزب، تحولات کردستان، بحران عراق و خاورمیانه چه اثرات مشخصی بر کنگره‌ی هفتم حزب اتحاد اسلامی کردستان خواهد گذاشت؟

 اصولاً باید این تحولات بزرگ منشٲ تحولاتی در درون اتحاد اسلامی گردد و به بازتر شدن فضای فکری و سیاسی داخلی‌اش بینجامد. این تحولات را اینگونه تعریف می‌کنم که دو بخش دعوی و سیاسی حزب از هم جدا شوند و هر کدام به‌طور مستقل ساماندهی و اداره شوند. ازسویی فضای بازتری فراهم آید که نسل تازه‌ای از جوانان و زنان، این فرصت را بیابند در رهبری و اداره‌ی حزب نقش مٶثّرتری ایفاء نمایند.

ـ  رسانه‌های اتحاد اسلامی و اقلیم کردستان از کاندیداتوری صلاح‌الدین محمد بهاءالدین دبیرکل سابق، محمد فرج دبیرکل فعلی، محمد رئوف کاندیدای دوره‌ی قبل دبیرکلی و شما به عنوان عضو شورای رهبری این حزب خبر دادند. ارزیابی شما از رقابت این چهار شخصیت جهت تصدّی پست دبیرکلی و خروجی انتخابات کنگره به چه ترتیب است؟

تمایل ندارم پیش از کنگره، نتایج این دوره را پیش‌بینی کنم و پاسخ پرسش شما را به تصمیم و رٲی اعضای کنگره واگذار می‌کنم.

ـ  شما وضعیت آرای استاد صلاح‌الدین محمد بهاءالدین در انتخابات این دوره‌ی کنگره‌ی اتحاد اسلامی را چگونه می‌بینید؟

ایشان قطعاً نامزد دبیرکلی خواهند شد و باید منتظر میزان آرای وی در این انتخابات شد. امّا به پیش‌بینی بنده، آرای ایشان دستخوش تغییراتی خواهد شد.

ـ چالشها و مسائل اساسی حزب اتحاد اسلامی کردستان در این مقطع را درچه می‌بینید؟

مسائل اساسی حزب عمدتاً فکری، سازمانی و اقتصادی‌اند. در این شرایط رقابتی، ادامه دادن روند تداخل دعوت اسلامی با فعالیت حزبی و سیاسی، عوارض و آسیبهای بی‌شماری به همراه خواهد داشت. به علاوه دسته‌بندیهای جدید سیاسی و افزایش شکاف میان نیروهای سیاسی در اقلیم کردستان فشار مضاعفی را بر اتحاد اسلامی وارد خواهد ساخت که مشکلات مالی نیز مزید بر علت خواهد بود. در چنین شرایطی که فضای فعالیت حزبی ما با محدودیت‌های جدّی مواجه است، کنگره‌ی هفتم ممکن است بتواند برخی از مسائل ما را حلّ کند امّا اگر هشیار نباشیم ممکن است چالشها را گسترده‌تر و عمیقتر نیز کند.

ـ آقای کاروانی، شما در انتخابات کنگره‌ی پیش رو به‌عنوان یکی از نامزدهای پست دبیرکلی، حضور خواهید یافت. آیا پروژه‌ای مشخص جهت ایجاد تغییرات ضروری در اتحاد اسلامی مد نظر دارید؟

 بنده در راستای احیای دوباره‌ی اتحاد اسلامی، پروژه‌ای متمایز از دیگر کاندیداهای این دوره آماده دارم. در این پروژه -همانگونه که در پاسخ به چند پرسش قبلی نیز اشاراتی شد - حزب به مدّت دو یا سه سال  وارد مرحله‌ی انتقالی می‌شود. در مرحله‌ی گذار، از لحاظ ساختاری، امور تبلیغی، دعوت و تربیت اسلامی از امور سیاسی و حزبی مستقل می‌شوند؛ بدین شکل که امور دعوی و تربیتی در چارچوب تشکل‌های اجتماعی سازماندهی شود و بخش رسانه‌ای جماعت از نو سامان داده شود. از لحاظ نیروی انسانی نیازمند این خواهیم بود نیروهای جوان و زنان در فرایند سیاسی و مسائل سرنوشت‌ساز ملی ازجمله بنیان نهادن سیستم نوین سیاسی و اصلاحات ریشه‌ای در اقلیم کردستان، مشارکت جدّی و فعّال داشته باشند.

بدون امتیاز