برگزاری نشست علمی و مراسم اهدای جایزهٔ ماف برای جهانی عاری از مین در سنندج

برگزاری نشست علمی و مراسم اهدای جایزهٔ ماف برای جهانی عاری از مین در سنندج

جایزهٔ «ماف» برای جهانی عاری از مین از سوی یک تشکل مردم‌نهاد به فعالان عرصهٔ پاکسازی میادین مین در کردستان اهداء شد. 

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی اصلاح از سنندج، عصر روز دوشنبه ١۶ فروردین جاری از سوی مٶسسهٔ حقوقی دانش‌پژوهان ماف کردستان، نشستی علمی و مراسم اهدای جایزهٔ «ماف» برای جهانی عاری از مین به فعالان این حوزه در چهار بخش پاکسازی و مین‌زدایی، آموزش و آگاه‌سازی، مین و رسانه و فعالیتهای حمایتی، حقوقی و پژوهشی در پردیس سینمایی بهمن این شهر برگزار شد. 

علیرضا آشناگر معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان در این مراسم با اشاره به موقعیت استان کردستان در زمینهٔ پاکسازی میادین مین ناشی از دوران جنگ هشت ساله گفت: استان کردستان با ۲۲۸کیلومتر مربع دارای ۱۴درصد مرزمشترک با کشور عراق است که ۱۵۰هزار هکتار از اراضی آن آلوده به مین است. 

وی افزود: هرچند مرزهای استان کردستان به نسبت استانهای ایلام، خوزستان و کرمانشاه آلودگی کمتر دارد اما بنا به عللی چند ازجمله در دسترس نداشتن یک نقشهٔ جامع ملی، پراکندگی و نامنظم بودن مین‌ها در مرزهای کردستان، پوشش گیاهی، صعب‌العبور بودن منطقه و بارشهای زیاد و به تبع آن رانش مین‌ها در فصل بارش، مرزنشینان همواره در معرض خطرات ناشی از انفجار مین قرار دارند. 

دکتر ستار عزیزی دانشیار گروه حقوق بین‌الملل دانشگاه بوعلی همدان نیز دراین نشست ابتدا به تاریخچهٔ انعقاد کنوانسیون ممنوعیت استفاده از مین پرداخت و گفت: فعالیت نهادهای غیردولتی بین‌المللی از سال ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۷ در شکل‌گیری کنوانسیون اوتاوا غیرقابل انکار است که در‌‌‌نهایت به اعطای جایزهٔ صلح نوبل به خانم جودی ویلیامز انگلیسی یکی از فعالان کمپین جهانی عاری از مین منجر شد. 

عضو هیئت مدیرهٔ انجمن مطالعات ایرانی سازمان ملل و نمایندهٔ شعبه غرب ایران به وضعبت پبوستن دولت‌ها به کنوانسیون اوتاوا پرداخت و گفت: تاکنون ۱۶۴کشور جهان به این کنوانسیون پیوسته‌اند و در این میان ۳۵ دولت ازجمله آمریکا، روسیه، چین، کوبا و ایران هنوز از الحاق به این سازمان خودداری کرده‌اند. 

وی درادامه افزود: خاورمیانه تنها حوزهٔ جغرافیای سیاسی در جهان است که اعضای غیرعضو این کنوانسیون بین‌المللی از اعضای عضوش پیشی گرفته است و دولتهای مصر و ایران دارای بیشترین آمار مین در میان کشورهای غیرعضو‌اند. 

این استاد دانشگاه همچنین گفت: ما امروز شاهد روند فزایندهٔ گروههای غیردولتی در کشورهایی همچون عراق، سوریه، پاکستان و یمن هستیم که از مین در جهت اهداف نظامی و سیاسی خود استفاده می‌کنند. 

دکتر اسعد اردلان استاد حقوق بین‌الملل نیز در این میزگرد حقوقی گفت: فلسفهٔ فکری انعقاد کنوانسیون ممنوعیت استفاده از مین در دههٔ ۹۰ میلادی و با تلاش سازمانهای حقوق بشری بین‌المللی مبتنی شد بر محدودسازی کاربرد مین و طرح مسئلهٔ امنیت انسانی در مقابل امنیت ملی کشور‌ها. دکتر اردلان افزود: از اینکه امروز معاون استاندار کردستان از وجود بقایای مین در پایگاههای نظامی مستقر موجود در کردستان اوایل دههٔ شصت و رویدادهای اوایل انقلاب سخن می‌راند، خرسندم و آنرا نتیجه تلاشهای فعالان کمپین دفاع از قربانیان مین در کردستان ایران می‌دانم که ابتدا «دکتر عبدالعزیز مولودی» در تهران آنرا مطرح ساخت. 

دکتر صدیقه حجت‌پناه وکیل قربانیان مین دیگر سخنران این میزگرد بود. وی با اشاره به نواقص قانونی موجود در کشور در زمینهٔ قربانیان مین گفت: هنوز آسیب‌دیدگان مین و وکلای آنان از حضور در کمیسیون مادهٔ دو جهت دفاع از حقوق خود محروم‌اند و حتی اتفاق افتاده بنا به عللی نامعلوم حقوق مادی آنان بدون دلیل قطع می‌شود که باید از طریق شکایت در دیوان عدالت اداری برای برقراری مجدد این حقوق ناچیز اقدام نمود. 

در پایان این مراسم و نشست علمی، از سوی مٶسسهٔ حقوقی «ماف» به پاس تلاشهای عده‌ای از فعالان مدنی و رسانه‌ای مدافع حقوق قربانیان مین در کردستان جوایزی اهداء گردید. 

این نشست با حواشی نیز همراه بود و قطب‌الدین صادقی چهرهٔ هنری عرصهٔ فیلم و سینمای ایران در اعتراض به عدم پخش فیلم مستندش با موضوع مین در آخرین لحظات این مراسم، سالن را ترک کرد و عده‌ای از شرکت‌کنندگان نیز همراه وی خارج شدند. 

گفتنی است این اولین بار است در ایران از سوی سازمانی مردم‌نهاد جایزه‌ای برای مدافعان حقوق قربانیان مین در نظر گرفته می‌شود.

برگزاری نشست علمی و مراسم اهدای جایزهٔ ماف برای جهانی عاری از مین در سنندج
برگزاری نشست علمی و مراسم اهدای جایزهٔ ماف برای جهانی عاری از مین در سنندج
برگزاری نشست علمی و مراسم اهدای جایزهٔ ماف برای جهانی عاری از مین در سنندج
بدون امتیاز