احیای سنّت‌های رسول -صلّى الله علیه وسلّم- به تعداد روزهای سال یا سالنامه‌ی سنّت - ۹

احیای سنّت‌های رسول -صلّى الله علیه وسلّم- به تعداد روزهای سال یا سالنامه‌ی سنّت - ۹

سنّت «بسم‌ الله» گفتن پیش از آغاز غذا

گفتن بسم الله پیش از آغاز غذا یک سنّت نبوی است. بخاری و مسلم از عمر بن ابی سلمه روایت می‌کنند که گفته است: زمانی که پسربچه بودم و در آغوش رسول الله -صلّی الله علیه وسلّم- قرار داشتم، دستم را داخل ظرف غذا به هر طرف می‌بردم؛ آن حضرت -صلّی الله علیه وسلّم- فرمودند: «يَا غُلَامُ، سَمِّ اللهَ، وَكُلْ بِيَمِينِكَ، وَكُلْ مِمَّا يَلِيكَ» «ای پسر! بسم الله بگو و با دست راست و از جلوی خودت، بخور.»

اگر اتّفاقی، گفتن بسم الله یادتان رفت می‌توانید آن را در میانه‌ی غذا نیز بگویید. ترمذی و ابوداود و ابن ماجه و احمد و دیگران -آلبانی آن را صحیح دانسته است- از عائشه -رضی الله عنها- روایت کرده‌اند که گفت: «رسول الله -صلّی الله علیه وسلّم- فرمود: «إِذَا أَكَلَ أَحَدُكُمْ طَعَامًا فَلْيَقُلْ: بِسْمِ اللَّهِ، فَإِنْ نَسِيَ فِي أَوَّلِهِ فَلْيَقُلْ: بِسْمِ اللَّهِ فِي أَوَّلِهِ وَآخِرِهِ» «هرگاه یکی از شما غذایی خورد بگوید: بسم الله، و اگر از گفتن آن در آغاز غذا فراموش کرد، بگوید: بِسْمِ اللَّهِ فِي أَوَّلِهِ وَآخِرِهِ»

این بسم الله گفتن، به ما نیروی مقابله با شیطان را می دهد. مسلم از جابر بن عبدالله روایت کرده است که وی از پیامبر -صلّی الله علیه وسلّم- شنیده است که فرمود: «إِذَا دَخَلَ الرَّجُلُ بَيْتَهُ، فَذَكَرَ اللهَ عِنْدَ دُخُولِهِ وَعِنْدَ طَعَامِهِ، قَالَ الشَّيْطَانُ: لَا مَبِيتَ لَكُمْ، وَلَا عَشَاءَ. وَإِذَا دَخَلَ فَلَمْ يَذْكُرِ اللهَ عِنْدَ دُخُولِهِ، قَالَ الشَّيْطَانُ: أَدْرَكْتُمُ الْمَبِيتَ. وَإِذَا لَمْ يَذْكُرِ اللهَ عِنْدَ طَعَامِهِ، قَالَ: أَدْرَكْتُمُ الْمَبِيتَ وَالْعَشَاءَ» «هرگاه انسان موقع ورود به خانه و موقع خوردن طعام «بسم الله» را گوید، شیطان خطاب به همراهان خود می‌گوید: شما نمی‌توانید در این خانه شب را بگذرانید‌ و نمی‌توانید از طعام اینجا تغذیه کنید و اگر موقع ورود و طعام خوردن «بسم الله» را  نگوید، ‌شیطان می‌گوید: جائی که در آن‌جا شب را بگذرانید و طعامی به شما برسد، برای شما پیدا شده است.»

پس اگر مسلمان هنگام غذا خوردن بسم الله بگوید، شیطان همیشه همراه انسان با او نمی‌خورد و این باعث ضعف شیطان می‌شود و بر نیروی ما در غلبه بر او افزوده می‌گردد و علاوه بر این، بسم الله گفتن باعث برکت کمّی و کیفی غذا می شود. ترمذی و نسائی و ابن ماجه و احمد و دیگران –با تصحیح آلبانی- از عائشه روایت کرده‌اند رسول الله -صلّی الله علیه وسلّم- طعامی را با شش تَن از يارانش می‌خورد، یک اعرابی آمد و به دو لقمه آن را خورد. رسول الله -صلّی الله علیه وسلّم- فرمود: «اگر او بسم الله می‌گفت، همه‌ی شما را کافی بود. هرگاه یکی از شما غذایی خورد بگوید: بسم الله، و اگر از گفتن آن در آغاز غذا فراموش کرد، بگوید: بِسْمِ اللَّهِ فِي أَوَّلِهِ وَآخِرِهِ»

و شعار ما را فراموش نکنید:

 ﴿إن تطيعوه تهتدوا﴾[نور:۵۴]؛ «اگر از او پیروی کنید، هدایت می‌شوید» 

 

بدون امتیاز