احیای سنّت‌های رسول -صلّى الله علیه وسلّم- به تعداد روزهای سال یا سالنامه‌ی سنّت - ٨

احیای سنّت‌های رسول -صلّى الله علیه وسلّم- به تعداد روزهای سال یا سالنامه‌ی سنّت - ٨

سنّت اصلاح 

ترمذی با تصحیح آلبانی و نسبت آن به «ابی درداء» روایت می‌کند که گفته است: رسول الله -صلّى الله علیه وسلّم- فرمود: «أَلَا أُخْبِرُكُمْ بِأَفْضَلَ مِنْ دَرَجَةِ الصِّيَامِ وَالصَّلَاةِ وَالصَّدَقَةِ» «آیا شما را از درجه‌ی بالاتر و بهتر از روزه و نماز و صدقه با خبر سازم؟» گفتند: آری؛ فرمود: «صَلَاحُ ذَاتِ البَيْنِ، فَإِنَّ فَسَادَ ذَاتِ البَيْنِ هِيَ الحَالِقَةُ» «آشتی و اصلاح ذات البین؛ زیرا تیرگی روابط و دشمنی، فرساینده و مهلک است.»

هر چقدر هم بخواهیم ارزش این کار را در ترازوی الله بیان کنیم، هرگز نخواهیم توانست! رسول الله -صلّى الله علیه وسلّم- آن را بالاتر از روزه، نماز و صدقه قرار داده است و این سنّت‌ را می‌توان با آشتی میان زن و شوهر، پدر و پسر، دو برادر، دو همکار، و یا میان دو همسایه محقّق‌ نمود؛ بلکه حتی با ایجاد آشتی و آرامش میان دو نفر که در سر راهتان به درگیری لفظی افتاده‌اند و شما آن دو را نمی‌شناسید، می‌توانید این سنّت‌ را زنده کنید.

این آشتی و اصلاح باعث حفظ دین اسلام می‌شود؛ همان طور که فساد و تیرگی روابط دین را از بین می‌برد. پس امروز «باید» دو نفر که با هم دشمنی دارند را با هم آشتی دهی. چه آسان می‌توانی دو نفر را پیدا کنی!

و شعار ما را فراموش نکنید:

 ﴿إِن تُطِيعُوهُ تَهْتَدُوا﴾[نور: ٥٤]، «اگر از او پیروی کنید، هدایت می‌شوید» 

بدون امتیاز