برگزاری کارگاه حدود شرعی اختلاط زن و مرد در مهاباد

برگزاری کارگاه حدود شرعی اختلاط زن و مرد در مهاباد

کارگاه بررسی« حدود شرعی اختلاط زن و مرد بیگانه» یک‌شنبه ٢ آبان‌ماه جاری با حضور اعضای جماعت دعوت و اصلاح مهاباد در مسجد داروغه این شهر برگزار شد.

استاد عبدالله ستوده امام جماعت موقت این مسجد در این‌باره گفت: در متون دینی به مراعات نکات اخلاقی در بین زن و مرد تاکید شده است. در سوره نور و احزاب به کنترل چشم برای زن و مرد( يَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ) و اجازه گرفتن برای ورود به منزل بیگانه( لَا تَدْخُلُوا بُيُوتًا غَيْرَ بُيُوتِكُمْ حَتَّى تَسْتَأْنِسُوا وَتُسَلِّمُوا) اشاره شده و برای خواهران به پوشش زینت‌های بدن( وَلَا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ) و طرز حرف زدن( فَلَا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ) توجه شده است.
وی در ادامه سخنانش به مواردی از حیا و ادب در داستان انبیا اشاره نمود از جمله حیای دختر شعیب در آب دادن به گوسفند و رفتن به نزد موسی، حیای مریم موقع گفتگو با جبرئیل. داستان یوسف و یا تهمت به عایشه صدیقه نیز جای تامل دارند؛ از جمله اینکه زن یا مرد تنهایی به هر جایی نرود و مواظب شخصیت خودش باشد.
 سخنران جلسه در پایان گفتار خاطر نشان کرد که اختلاط زن و مرد در جاهایی مثل بیمارستان و دانشگاه... اجباری است و در مهمانی و عروسی و بازار... هم اختیاری می‌باشد. در اماکن عمومی کنترل چشم برای طرفین لازم است. حرف زدن زن با مردم توام با ناز و خنده نباشد. زن یا مرد مومن به تنهایی با جنس مخالف در هیچ جایی حضور پیدا نکنند. حتی برادر مسئول تقسیم صدقه نیز باید با همسرش یا نفر دیگری به منازل فقرا بروند. حضور زن و مرد در مجالس خانوادگی و دید و بازدید برای موعظه و یادگرفتن مسائل دینی مشکلی ندارد ولی برای تفریح و شوخی باید جدا باشند.
این نشست با حضور حدود سی خانواده از اعضای جماعت دعوت و اصلاح مهاباد بطور جداگانه در مسجد داروغه واقع در ملاجامی و باغ سیسه برگزار شد. قرار است موضوع این کارگاه توسط متخصصان جامعه‌شناسی و روان‌شناسی نیز ادامه یابد. لازم به ذکر است که چندین سال است که در این مسجد کلاس‌های عمومی مختلف از جمله تفسیر و سیره و مسائل خانوادگی و... برگزار می‌گردد.