استاد پیرانی: مایه‌ی افتخار است که خواهران در کنار برادران حضور فعّال دارند

استاد پیرانی: مایه‌ی افتخار است که خواهران در کنار برادران حضور فعّال دارند

استاد عبدالرحمن پیرانی، «دبیرکل جماعت» در نشست مشترك معاونت مرکزی و معاونان استانی خواهران که در ٨ مهرماه برگزار شد، حضور و فعالیت تأثیرگذار خواهران را در جماعت، مایه‌ی افتخار دانست.  

استاد پیرانی در ابتدای جلسه بیان كرد: مایه‌ی افتخار است که خواهران در کنار برادران حضور فعال دارند و معاونت خواهران یکی از معاونت‌های موفق و تأثیرگذار است.

وی به اولین آیه از سوره‌ی مبارکه‌ی نساء به عنوان مقدمه بحث اشاره كرد كه می‌فرماید:

«یاأَیهَا النَّاسُ اتَّقُوا رَبَّكُمُ الَّذِی خَلَقَكُمْ مِنْ نَفْسٍ وَاحِدَةٍ وَخَلَقَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَبَثَّ مِنْهُمَا رِجَالًا كَثِیرًا وَنِسَاءً وَاتَّقُوا اللَّهَ الَّذِی تَسَاءَلُونَ بِهِ وَالْأَرْحَامَ إِنَّ اللَّهَ كَانَ عَلَیكُمْ رَقِیبًا» ای مردم از پروردگارتان پروا کنید، همو که شما را از یک تن یگانه بیافرید و همسر او را هم از او پدید آورد و از آن دو مردان و زنان بسیاری پراکند، و از خدایی که به نام او پیمان می‌بندید یا سوگند می‌دهید، همچنین از گسستن پیوند خویشاوندان پروا کنید، چرا که خداوند [ناظر و] نگاهبان شماست‌.

در توضیح آیه بیان كرد: در این آیه همه‌ی انسانها و جامعه بشری مورد خطاب قرار گرفته و به سوی یک معبود و پروردگار واحد دعوت شده‌اند كه در آن سه مطلب قابل توجه است:

1- بر اساس جهان بینی ما مسلمانان، خداوند همه‌ی انسان‌ها را با یک اراده‌ی واحد خلق کرده وآنها را  به سوی خالق حیات و زندگی و آخرین توصیه‌ی خداوند كه دین مبین اسلام است، دعوت می‌ کند.

2- همه‌ی انسان‌ها از یک نفس واحد خلق شده‌اند، و اصل گوهر وجود در همه ‌یکسان است. پس در اصل خلقت، میان انسانها تفاضلی نیست و تنها تفاوت در استعدادها و توانمندیها و میزان استقامت پس از اجابت است.

3- این آیه بر تصوراتی که نسبت به زن در برخی جوامع و تمدن‌های دیگر وجود داشته است که او را یک موجود بی‌ارزش و منشأ شرارت تلقی کرده‌اند، خط بطلان ‌کشیده است، که همه انسان‌ها از یک زن و مرد و از نفسی واحد خلق شده‌اند.

دبیركل جماعت در فرازی دیگر از سخنانش گفت: ضرورت جماعت واهمیت آن بعنوان یک حرکت دینی، در اهمّیّت و ضرورت دعوت الی الله و نشر تعالیم دین و مقاصد شرع قابل فهم است. جایگاه ‌یک جماعت و ارزش واقعی آن را باید در میدان عمل ارزیابی کرد، مثلاً اگر جماعت دعوت و اصلاح وجود نداشت چه اتفاقی می‌افتاد؟ و حالا که جماعت هست چه تغییری ایجاد کرده است؟

وی افزود: حرکت‌های اسلامی ازجمله جماعت دعوت و اصلاح در چند زمینه دارای مسئولیت هستند:

١- ایجاد ارتباط با خالق و تقویت آن بر اساس فهم درست و ایمان و التزام راستین. زیرا اساس همه‌ی موفقیتها برقراری ارتباط درست با خداوند بزرگ و صلح با خالق هستی است.

٢- پس از برقراری ارتباط با خداوند خالق، نوبت ارتباط با خلق خدا می‌ رسد، ارتباطی براساس خیرخواهی، دلسوزی، اخلاص، پایبندی به فضایل اخلاقی، عفت و پاکدامنی، رواداری، دوری از خشونت و ظلم و فساد.

٣- ضرورت تلاش برای اقامه‌ی عدل و قسط و برخورداری شهروندان از حقوق و آزادیهای شهروندی، زیرا بارزترین رسالت همه انبیای الهی فراهم کردن زمینه‌ی اقامه‌ی قسط وعدل در جوامع بشری بوده است. همچنان که قرآن کریم می‌ فرماید: «لَقَدْ أَرْسَلْنَا رُسُلَنَا بِالْبَینَاتِ وَأَنْزَلْنَا مَعَهُمُ الْكِتَابَ وَالْمِیزَانَ لِیقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ»(حدید: ٢٥) به راستی که پیامبرانمان را همراه با پدیده‌های روشنگر فرستادیم و همراه آنان کتاب آسمانی و سنجه فرو فرستادیم، تا مردم به دادگری برخیزند.

استاد عبدالرحمن پیرانی در پایان، خواهران را به برداشتن گام‌های استوار در راستای اهتمام به خانواده دعوت كرد و گفت: با توجه به آیه‌ی نخست سوره‌ی نساء که خانواده را اساس جامعه برمی‌شمارد، و نظر به مسئولیت و جایگاه خواهران در این حوزه، انتظار می‌رود در حفظ و احیای نقش محوری خانواده به ویژه در شرایط کنونی قدم‌های استوارتری برداشته شود.

وی در خاتمه بر اهمیت خانواده در شكل‌گیری شخصیت انسان تأكید كرد و گفت: اساساً انسان در خانواده شخصیتش، در مدرسه عقلش، در مسجد روحش و در جامعه منش و سلوکش شکل می‌گیرد و اینها در امتداد هم قرار می‌گیرند. در صورتی كه خانواده و مسجد نقش خود را ایفا نکنند، مدرسه، دانشگاه و جامعه، به تنهایی نمی‌توانند شخصیت انسان را به توازن مطلوب برسانند.