زنی هستم حدود سه سال است ازدواج کرده‌ام و یک دختر دارم.از همان بچگی پدرم مادرم ، من و برادرم را رها کرده و رفت خارج بعد از نه سال با یک زن و سه تا بچه برگشت مادرم با این وجودم راضی به ادامه زندگی بود اما پدرم مادرم را طلاق داد و من و برادرم را هم نمی‌‌خوا

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
زنی هستم حدود سه سال است ازدواج کرده‌ام و یک دختر دارم.از همان بچگی پدرم مادرم ، من و برادرم را رها کرده و رفت خارج بعد از نه سال با یک زن و سه تا بچه برگشت مادرم با این وجودم راضی به ادامه زندگی بود اما پدرم مادرم را طلاق داد و من و برادرم را هم نمی‌‌خواست. مادرم چون توانایی مالی نداشت فقط من را بجای مهریه اش اورد پیش خودش و برادرم قرار شد همراه پدرم زندگی کند. و هیچ گاه احوالی از من نپرسید.دایی‌ام سرپرستی من را بعهده گرفت. زمان عقدم من حاضر نشدم به پدرم بگم و از برادرم خواستم بجای او اجازه عقد بده. حالا پدرم که فقط اسما" پدر بوده از بابت اینکه ازش اجازه نگرفتم عصبانیه وحتی شنیدم که گفته این ازدواج درست نیست و حتی گفته که زنا انجام دادم. من که انقد پایبند به اصول دین بودم و هستم این حرف برام خیلی سخته لطفاً جواب بدید که کار اشتباهی انجام دادم؟ سوال دیگری هم دارم مدتیه شوهرم که خیلی با ایمان و نماز خوان بود نمازهاشو ترک کرده و احساس می‌کنم که توی دلشم علاقه‌ای نسبت به فرد دیگری پیدا شده حتی خودشم می‌گه که برام دعا کن خیلی شرایط سختی دارم می‌ترسم که قضیه‌ای که بالا مطرح کردم عامل این مشکل باشه تو رو خدا راهنماییم کنید من خودم خیلی دعا می‌کنم شب 29 رمضان هم که بابت این قضیه خیلی ناراحت بودم لای قران رو باز کرده قبلش از خدا خواستم که با کلام خودش راهنماییم کنه که چکار کنم یکی از آیه‌های اون صفحه معنیش این شکیبایی کن و اندوهگین نباش منم از اون موقع تصمیم گرفتم صبر کنم و دعا بدرگاه خداوند که دل شوهرم رو بسوی خودش و من برگردونه تو رو خدا راهنماییم کنید کهچکار می‌تونم انجام بدم که زندگیم از هم نپاشه و دخترم هم مثل خودم بزرگ نشه، خواهش می‌کنم هر چه زودتر جواب رو برام ایمیل کنید.

در صورتی که ولی دختر زنده باشد اجازه او یا وکیلش در عقد ازدواج شرط است. اگر مرد با زن هم کفو باشد و پدر ولی حاضر به عقد دختر نباشد به قاضی مراجعه شود و اگر پس از اخطار قاضی ولی اجازه ندهد قاضی می‌‌تواند حکم جواز عقد ازدواج را صادر کند در این صورت عقد بدون اجازه ولی جایز است اما در مورد سوال شما راه شرعی این است که شما پدرتان را راضی کنید تا خودش یا وکیلش عقد شما را با همسرتان ببندد اگر موفق نشدید و پدرتان را راضی کنید به دادگاه مراجعه کنید تا قاضی در این زمینه حکم صادر کند. البته پدر اگر زنده باشد برادر ولی به حساب نمی‌‌آید.