مراسم ایمانی خواهران شیراز در رمضان برگزار شد

مراسم ایمانی خواهران شیراز در رمضان برگزار شد
به همت معاونت خواهران شهر شیراز، اولین مراسم ایمانی سال جاری در روز پنج‌ شنبه برابر با 8 رمضان برگزار شد.
به گزارش خبرنگار صفحه زنان اصلاح‌وب؛ سخنران این مراسم آقای عبدالله میرانی، بود که پیرامون" انفاق و آثار آن در جامعه اسلامی" برای حاضرین ایراد سخن نمود که خلاصه‌ای از آن ذیلا ذکر خواهد شد.
آقای میزانی گفت: سه اسم برای دستگیری نیازمندان آمده: زکات– انفاق– صدقه؛ که ریشه لغوی زکات زکی است یعنی رشد کرد، بنابراین بنا به فرموده خداوند شما با پرداخت زکات، مالتان را رشد می‌دهید.
سخنران جلسه در ادامه صحبت خود را با ذکر این سوال که" چرا انسان صدقه و زکات می‌دهد؟ "تصریح کرد: خیلی از موضوعاتی که خداوند در لابه‌لای نصوص قرآن و سنت بیان کرده‌اند به قیامت ربط دارد، خصوصا مسئله انفاق و زکات. اگر اعتقاد به قیامت نباشد صدقه و انفاق هم معنا و مفهومی ندارد و همچنین چطور امکان دارد که کسی بخشی از مال خود را در راه خدا( مدرسه سازی– مسجد سازی– کمک به فقرا و غیره) خرج کند؟ 
به عنوان مثال حضرت عثمان بن عفان( رضی الله عنه) در زمان قحط سالی، 900 شتر بار وارد مدینه کرد. تاجران برای معامله با او رفتند و پیشنهادهای دو، سه، چهار برابر و... به او دادند. اما عثمان( رضی الله عنه) گفت: آن را به کسی فروخته‌ام که حداقل ده برابر به من سود می‌دهد، همه تاجران تعجب کردند و عثمان( رضی الله عنه) افزود: احتمال دارد که تا هفتصد برابر هم به من بدهد! تاجران متوجه شدند که منظور عثمان انفاق کردن بارها در راه خدا می‌باشد و عثمان از این طریق بهشت را خرید؛ در جریان دیگری هم باز عثمان بن عفان( رضی الله عنه) انفاق بزرگی برای مسلمانان انجام داد، در آن زمان آب مدینه بدست یک یهودی بود و عثمان تصمیم گرفت که آنرا خریداری کند تا مسلمانان از ذلت بیرون آیند و نهایتا عثمان آب را خرید و رسول الله(صلی الله علیه و سلم) خوشحال شدند و فرمودند: از این به بعد عثمان در هیچ کاری ضرر نمی‌کند. 
بنابراین خیلی دشوار است که بدون هیچ اعتقادی اموالمان را برای دیگران خرج کنیم. وقتی ما بخواهیم که کاخی از کاخ‌های بهشت و مزرعه‌ای از مزرعه‌های بهشتی را از آن خود کنیم به راحتی می‌توانیم انفاق کنیم. 
در این دنیای غم و غصه مشاهده می‌کنیم آنانیی که ثروتمندترند، مشکلاتشان هم بیشتر است. از امام احمد پرسیدند چه موقع انسان طعم راحتی را می‌چشد گفت: وقتی پایش را بر روی چمن زارهای بهشت بگذارد.
وی در ادامه مباحث خود اشاره‌ای به اوضاع ثروتمندانی نمودند که خود را مسلمان می‌دانند اما برای زکات دادن نعوذ بالله می‌خواهند خدا را فریب دهند. سخنران همین‌طور اضافه کرد: متاسفانه خطبای ما در بالای منبرها مردم را آگاه نمی‌کنند که ای تاجران مسلمان حواستان باشد که کسی نمی‌تواند پروردگار را فریب بدهد؛ زمان خلافت ابوبکر(رضی الله عنه) تعدادی از قبایل گفتند: ما نماز می‌خوانیم، روزه می‌گیریم، حج می‌رویم، اما زکات نمی‌دهیم و ایشان هم لشکری برای جنگ با ایشان آماده کرد صحابه گفتند: چطور می‌خواهید با کسانی بجنگید که شهادتین می‌گویند؟! گفت: قسم به خدا اگر پاچه گوسفندی که به پیامبر به عنوان زکات می‌دادند به خزانه اسلامی وارد نکنند با آنها خواهم جنگید، بر این اساس کسانیکه با آگاهی زکات نمی‌دهند براستی مرتد هستند. ابوهریره از رسول الله( صلی الله علیه و سلم) روایت می‌کند: انسان که از خواب بیدار می‌شود دو ملائکه می‌آیند و یکی از آنها دعا می‌کند این بنده اگر مالی دارد و انفاق نمی‌کند مالش را نابود و از او بگیر و یکی دیگر از آنها دعا می‌کند که خدایا این بنده اگر از مالش انفاق می‌کند جای خالی آن مال را برایش پر کن.
در پایان چند مورد از فرمایشات رسول الله( صلی الله علیه و سلم)را ذکر کردند که بر اساس فرموده رسول الله(صلی الله علیه و سلم) بهترین انفاق‌ها انفاقی است که خرج خانواده خود کنی پس اول نیازهای زن و فرزندت را برآورده کن بعد از آن به سراغ اقوام و خویشان برو؛ و همچنین پله پله برو؛ اگر در خانواده‌ات نیازمند باشد و در جای دیگری خرج کنی وبال گردنت می‌شود. 
در جای دیگر رسول الله( صلی الله علیه و سلم) فرمودن: کسی‌که نیازمند در اقوام و نزدیکانش است اما در جایی دورتر خرج می‌کند ملائک دعا می‌کند که خدایا از او قبول نکن؛ وقتی در اطرافت نیازمند وجود دارد نیازهایش را برآورده کن در صورتی که کارهم می‌کند اما دخل و خرجش به هم نمی‌رسد اما گداپروری نکنید.
آقای میرانی باز مضمون حدیث دیگری را یادآور شد که: قرض دادن ثوابش 17برابر دادن پول بلاعوض است! زیرا قرض دادن مانع گداپروری می‌شود.
مراسم ایمانی خواهران شیراز در رمضان برگزار شد
مراسم ایمانی خواهران شیراز در رمضان برگزار شد