الف) اگرکسی یا جایی که امانتدار خوبی است بشناسیم در این صورت گذاشتن پولمان در حساب قرض الحسنه بانک ربوی حرام است؟ 2) آیا بیمه بازنشستگی هیچ اشکالی ندارد؟ 3) بنده شنیده ام که بعضی از علما عورت مردان برای مردان دیگر را فقط سوراخ پشت و آلت تناسلی می دانند در

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
الف) اگرکسی یا جایی که امانتدار خوبی است بشناسیم در این صورت گذاشتن پولمان در حساب قرض الحسنه بانک ربوی حرام است؟ 2) آیا بیمه بازنشستگی هیچ اشکالی ندارد؟ 3) بنده شنیده ام که بعضی از علما عورت مردان برای مردان دیگر را فقط سوراخ پشت و آلت تناسلی می دانند در صورتی که شما میگید که از ناف تا زانو اگر این درست باشه آیا نگاه کردن به کشتی و شنای مردان حرام است و آیا نمی شود با شورت ورزشی که معمولا بالاتر از زانو است به باشگاه رفت؟ 4) نگاه کردن به فیلم‌هایی که زن بی حجاب یا آرایش کرده دارد اشکال دارد؟ 5) اگر بنده پولی داشته باشم و نتوانم کاری بکنم که برایم سود اور باشه و پولم به خاطره تورم هر ساله از ارزشش کم شه در این صورت میتونم پولمو تو بانک گذاشته و به مقدار تورم سود بگیرم البته هر وقت تونستم با پولم کاری بکنم فورا از حساب خارجش کنم؟ 6) برادرم یه خونه دو طبقه داره که خانواده همه اونجا زندگی میکنند البته منم اونجا زندگی میکنم ایا من میتونم خونه خودمو اجاره بدم و به برادرم مقداری پول رهن بدم بخاطره اینکه دور هم باشیم و اینکه سربار برادرم نباشم آیا در این صورت رهن جایزه؟ البته اگر من هم برم خونه خودم یا طبقه اول برادرم خالی میمونه یا اینکه به کسی دیگری رهنش را پرداخته؟

الف- فردی که پولی دارد بهتر است آن‌را در داد و ستد و تولید به کارگیرد، و وضعیت اقتصاد رونق بگیرد تا با گذشت زمان پرداخت زکات از آن مال نکاهد، اگر چنین کاری میسر نباشد و امانتداری خوب وجود داشته باشد، فرد می تواند پول را نزد وی به امانت بگذارد با این وجود گذاشتن پول در حساب قرض الحسنه بانک ربوی مانعی ندارد. چون بانک امنیت پول را تضمین می کند ولی آن امنیت نزد فرد وجود ندارد.
ب- علمای اندکی از مذهب این دیدگاه را دارند که عورت مرد تنها شیار پشت و آلت او در جلو است. و آن هم در نماز اما در بیرون باید رعایت کند. ولی بیشتر علما گفته‌اند عورت مرد میان ناف و زانوست و آن هم در نماز. اما وقتی در میان مردم حضور یافتند لازم است پوشش عرفی را رعایت کنند.
ج- خیره شدن به نامحرم درست نیست ، اما نگاه گذرا اشکالی ندارد چون نمی توان همگی را به رعایت حجاب مجبور کرد. آیات حجاب به زنان مومن امر می کند که حجاب خود را رعایت کنند.
د- بیشتر علما این کار را جایز نمی دانند.
و- شما می توانید برای زندگی کردن در کنار خانواده و برادرت و بهره بردن از خانه ی او مقداری پول به او ودیعه دهید که این رهن عرفی است و اشکالی ندارد.