دبیر کل جماعت دعوت و اصلاح ایران در تالش

دبیر کل جماعت دعوت و اصلاح ایران در تالش

 عبدالرحمن پیرانی، دبیر کل جماعت دعوت و اصلاح ایران، روز دوشنبه، ۳۰ اردیبهشت‌ماه جاری، در جمع اعضا و هواداران جماعت استان گیلان، حضور یافت. 

دبیر کل جماعت در نشست صمیمانه‌ای با اعضا و هواداران جماعت استان گیلان در شهر تالش ترتیب داده شده بود، مطالبی را در خصوص فلسفه‌ی وجودی جماعت طرح کرد: 

 «فلسفه وجودی جماعت حفظ فرهنگ، هویت ملی و مذهبی اهل‌سنت است. کار جمعی از تأکیدات قرآنی است که می‌فرماید: (کُنتُمْ خَیْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنکَرِ) [آل‌عمران: ۱۱۰]. خلیفه سربلند اسلام عمر فاروق (رض) بزرگان صحابه را اجازه خروج از مرکز خلافت نمی‌دادند چرا که به مشورت با آن‌ها نیاز داشتند.» 

وی همچنین ابراز داشت: «جماعت افراد را تقویت کرده تا اوضاع اجتماعی را درک کنند و با فرهیختگی با قضایا تعامل کنند و به بیداری همه اقشار کمک کرده است. تعادلی که جماعت ایجاد کرده است اگر بگوییم نماینده وسطیت و میانه‌روی اسلامی هست گزاف نگفته‌ایم. جماعت اعتدال را با حفظ استقلال خود پاس داشته است.» 

وی همچنین در بیان فواید کار جمعی ابراز داشت: «از برکات با جمع و جماعت بودن این است که رقابت و نظارتی بر نظارت الهی افزوده می‌شود که از جنس بشر است و حالت باز دارندگی دارد.» 

عبدالرحمن پیرانی اشاره‌ای به مبحث مسئولیت‌پذیری کرد و با استشهاد با داستان یوسف پیامبر (ص) که برای پذیرش مسؤولیت خودش ابراز آمادگی کرد (قالَ اجْعَلْنِی عَلَى خَزَائِنِ الْأَرْضِ إِنِّی حَفِیظٌ عَلِیمٌ) [یوسف: ۵۵]، مسؤولیت‌گریزی را یک نقطه‌ضعف دانست و علت شکل‌گیری تشکل‌های اسلامی را لبیک‌گویی به ندای ربانی «کنتم خیر امه اخرجت للناس» و نیز کارگشایی از مشکلات و دردهایی که در جامعه وجود دارد عنوان کرد. 

دبیر کل جماعت در تبیین دعوت اسلامی به آیه‌ی (قُلْ هَـذِهِ سَبِیلِی أَدْعُو إِلَى اللَّـهِ عَلَى بَصِیرَةٍ أَنَا وَمَنِ اتَّبَعَنِی وَسُبْحَانَ اللَّـهِ وَمَا أَنَا مِنَ الْمُشْرِکِینَ) [یوسف: ۱۰۸] پرداختند و تنها رقابت ممتاز را در میان مسابقات بشری که مورد تأیید قرآن است در میدان دین‌داری و در تبعیت از دین دانستند: (وَفِی ذَلِکَ فَلْیَتَنَافَسِ الْمُتَنَافِسُونَ) [مطففین: ۲۶] 

عبدالرحمن پیرانی در ادامه‌ی سخنان خود به بحث تربیت پرداخته و عنوان کرد: «پیامبر اکرم (ص) اصحاب را در سه محور تربیت کردند: اول، ایمان به حقانیت این دین و رسالتی که پیامبر برای بشریت دارد. دوم، احساس افتخار به پذیرش این دین و رسالت و مسؤولیت. سوم، ایمان و یقین به اینکه خداوند از آن‌ها حمایت می‌کند. 

وی در ادامه خاطر نشان کرد: «امری که بر محور تقوی شکل گیرد مبارک است و حرکت و کوششی که بر مبنای دین و خدمت به مردم باشد مورد رضایت خداوند است و آن کار می‌ماند و ادامه‌ی حیات دارد. جماعت از جای محدودی شروع کرد و کم کم در همه‌ی مناطق اهل‌سنت حضور پیدا کرد. چون تقوی و اخلاص وجود داشت جماعت توانست به اینجا برسد که یکی از بزرگ‌ترین نهادهای بین اهل‌سنت باشد.» 

وی در ادامه، ‌ لازمه‌ی ایمان را پویایی، تفاعل، احساس مسئولیت کردن، به روز بودن، درک کردن آلام و تلاش برای درمان این درد‌ها دانست. دبیر کل جماعتی افزود: «درباره‌ی محمد عبده که شاگرد توانای سید جمال‌الدین بوده است گفته‌اند که پدر محمد عبده به او حیاتی دادند که در این حیات خانوادگی برادرانش با او شریک هستندریال اما حیاتی معنوی که سید جمال به او داده او را با سیدنا محمد، ابراهیم، عیسی و... (علیهم السلام) شریک کرده است. با قرار گرفتن در مسیر دعوت، شما در امتداد کار دعوتگران تاریخ از سیدنا آدم تا سیدنا خاتم تا ائمه و همه دعوتگرانی مکرمی که در این مسیر گام زده‌اند قرار می‌گیرید. شما کاروانی را همراهی می‌کنید که پیشاپیش این کاروان پیامبر (ص) حضور دارد و با این جمع و حرکت صف خود را از صف دیگران جدا می‌کنید.»

دبیر کل جماعت دعوت و اصلاح ایران در تالش

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
عضو جماعت (مهمان)
1394/03/24

انتقاد
خداوند استاد پیرانی را حفظ کند زحمات ایشان را فقط خداوند پاسخگو هستند.
ان شا الله کنگره جدید تحولی نو در اندیشه و رویکرد جماعت ایجاد کند و استاد پیرانی دوباره این سمت را نپذیرند زیرا ایشان ایده و رایشان را داده اند نوبت دیگران است.
جماعت به سمت و سوی سکولار می رود و از اهداف اولیه خود به اسم جامعه مدنی و اسامی روشنفکرانه دیگر دور گشته امیدوارم تغییر جدید جماعت را از دین و دعوت دور نگرداند.
متاسفانه هر جا حرف بزنیم حرفمان را کسی نمی شنود .مجبور شدیم اینجا بنویسیم امیدوارم به حرفهایم بیبندیدشید و به اسلام برگردیم و به اسم خشونت و تحجر اصول خود را از دست ندهیم که در نهایت نه این و نه ان از ما نماند.

2
بدون‌نام (مهمان)
1394/03/26

سلام برادر گمنام عضو جماعت!
استاد پیرانی یک نفر است از جمعی بزرگ که بر مبنای رای و شورا و اصرار کنگره قبل این مسئولیت را بار یگر پذیرفتند.(البته اگه یادتون باشه!)
و اگر بر دیگر هم نظر جمع بر آن باشد به عنوان تکلیفی شرعی باید آن را بپذیرد. ثانیا در بحث جهت گیری جماعت به سوی سکولاریزم چه دلیل و مدرکی دارید که جماعت از مسیر و اهداف اولیه ی خود عدول کرده است؟! حال چه کسی دست شا را بسته است که از دین و دعوت دور گردید؟! تا دلتون بخواد مردم محتاج دین و دعوتند. بفرما این شما و این مساجد! کلاس قرآن که می تونی دایر کنی؟
ضمنا بنده هم مثل شما به عنوان عضوی از جماعت اعلام نظر می نمایم. آنهم از شهری حاشیه ای و دور

3
ایرانی (مهمان)
1394/04/09

با سلام متاستفانه اقای رجب طیب اردوغان برای رضایت حزب ملی گرای ترکیه واینکه حزب ملی گرای ترکیه با حزب عدالت وتوسعه ائتلاف کند قصد دارد به کردستان سوریه حمله کند وبه جنگ یگانهای مدافع خلق برود که این کار هم فاجعه ای برای سوریه هم فاجعه ای برای ترکیه هست چون جنگ با یگانهای مدافع خلق به کشته شدن تعداد زیادی از کردهای سوریه می انجامد وحزب کارگران کردستان ترکیه هم در داخل مجددا جنگ داخلی را از سر میگیردواین فاجعه ای برای منطقه هست لطفا شما از طریق اتحادیه جهانی علمای مسلمین وهم از طریق احزاب کردی پیگیری کنید وزمینه گفتگو بین اکراد سوریه وحکومت ترکیه را فراهم کنید تا از این فاجعه جلوگیری شود