دیدار دبیرکل جماعت از اعضای جماعت در سراوان

دیدار دبیرکل جماعت از اعضای جماعت در سراوان

استاد پیرانی و هیات همراه روز جمعه ۱۱ اردیبهشت ماه وارد سراوان شدند. 

 استاد پیرانی و همراهان بعد از ظهر جمعه ۱۱ اردیبهشت وارد سراوان شدند. در این شهر مرزی، استاد عبدالرحمن پیرانی، دکتر محمود ویسی در بین اعضای برادر که از شهرهای جالق، سوران، خاش و زاهدان در کنار برادران سراوان قرار گرفته بودند و استاد به علت تنگنای وقت امکان حضور در شهرشان نیافته بود در مدرسه دینی امام ابوحنیفه دزک حضور یافتند و ضمن تفقد احوال اعضا و هواداران به بیان نکاتی در زمینه جماعت، کار دینی و تربیتی پرداخت. 

استاد پیرانی از اینکه دیر به خدمت برادران می‌رسند عذرخواهی نموده و از اینکه به علت بزرگی کار و توان محدودشان نتوانسته‌اند در غم‌ها و شادی‌ها خدمت برادران ایمانی باشند اظهار تأسف کرد. 

وی در رابطه جماعت و بیداری اسلامی گفت: ما به عنوان جماعت خود را در امتداد بیداری اسلامی می‌دانیم که یک بار دیگر هویت مسلمانان را مورد تأکید قرار داد، هویتی که باید در آن استقلال داشته باشند. 

وی به نقل کلماتی قصار از محمد عبده شاگرد سید جمال پرداخت که گفته است؛ پدر من به سبب اینکه من فرزند او هستم به من زندگی‌ای بخشیده‌اند و برادران من در این حیات با من شریک هستند اما فرا‌تر از این مرزهای جغرافیایی من به یک جریان تاریحی متصل می‌شوم. 

وی همه‌ی حرکت‌ها را در راستای لبیک گفتن به (ولتکن منکم امه یدعون الی الخیر...) برشمرده و نیاز جامعه را ضرورت ایجاد آن‌ها دانست. 

وی افزودند: جماعت دعوت و اصلاح در همه‌ی مناطق اهل سنت حضور دارد و جامعه کوچکی را تشکیل داده است، ما با استقلال خود هیچگونه وابسته گی تشکیلاتی و تنظیمی با بیرون از کشور نداریم و نمی‌گوییم تنها ما این کار دعوت را انجام می‌دهیم. 

استاد پیرانی با نقل جمله‌ای از استاد سباعی افزود: بزرگی معیاری ندارد زیرا نسبی است، گاهی موجود بزرگ یک عالم دینی است، گاهی یک فاتح مانند محمد فاتح، گاهی هم یک مخترع و‌گاه یک مربی، کسانی که بیشتر شایسته ماندگاری هستند کسانی هستند که امت‌ها را پایه گذاری می‌کنند و نسل‌ها را پرورش می‌دهند و مسیر تاریخ را به نفع آزادی انسان‌ها تغییر می‌دهند. 

استاد پیرانی در پایان به پرسش‌های حضار در مورد جماعت پاسخ دادند. 

استاد ویسی هم در این جلسه در مورد تجارت اهل ایمان به ایراد سخن پرداختند. 

استاد ویسی اظهار داشت که خداوند در قرآن از تجارتی بی‌زیان سخن می‌گوید که توصیف اهل ایمان است، تجارتی که مؤمن را از عذاب الیم نجات می‌دهد. در مقابل تجارت اهل کفر است که هیچ سودی برایشان ندارد و طرف معامله غیر الله جل جلاله است. 

انسان مؤمن باید به دنبال تجارتی برود که سودش صد درصد باشد و آن معامله با الله است. وی در مورد رجال قرآنی سخن گفت و اشاره کرد: آنان کسانی هستند که تجارت ان‌ها را اهل غفلت از خداوند نمی‌کند و اهل صدق هستند. 

برای این تجارت خداوند مایه‌ای که از ما طلب می‌کند بقول مولانا عشق و دو چشم‌تر است و اصولا پختگی ما در گرو این سرمایه است. 

استاد پیرانی همچنین در جمع خواهران در مکتب رضوان حضور یافت و ضمن بیان مطالبی به برخی پرسش‌های آنان جواب دادند. 

وی در بین حضور خواهران اظهار داشت: پیامد‌های ایجابی بیداری اسلامی حضور مردان و زنان در صحنه‌های حیات است، به مسلمانان یاد داد که هویت و استقلال فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی خود را حفظ کنند. ما هم خود را از ابتدای شکل گیری بر این می‌دیدیم که خواهران، برادران را همراهی کنند. لذا خواهران در همه جا حضور دارند. یقینا موانعی در جوامع اسلامی سر راه خواهران بوده است گر چه کم کم این موانع برداشته شده است. البته گاهی ممکن است خواهران خود اعتماد به نفس لازم را نداشته باشند. 

اصولاً پیامبر (ص) هم زنان و مردان را مبنی بر درک دین و افتخار بدان و پیاده کردنش تربیت کرد. خدیجه پیامبر را با جدیت همراهی می‌کند و با درایت و حکمت پیامبر (ص) را تنها نمی‌گذارد و همه‌ی امکاناتی را که در دست داشت در اختیار او قرار دارد، از اینرو خداوند توسط جبرئیل بر او سلام فرستاد. کسی مانند سمیه در راه خدا شهید شد. 

استاد بر داشتن اعتماد به نفس در خواهران تأکید کرد و چنین گفت: در دنیای امروز اگر کسی اعتماد به نفس و باور به خود نداشته باشد بد‌ترین نوع ترور را نسبت به خودانجام داده است. 

وی با اشاره به مقوله‌ی «العاده قرار و النجاح قرار و الفشل قرار» سعادتمندی و موفقیت و شکست را در دست خود انسان دانست و گفت: ما به جدیت و اعتماد به نفس نیاز داریم. هم باید عرف را رعایت کنیم و هم در فعالیت‌های اجتماعی شرکت کنیم و این اعتماد به نفس نیاز دارد، به افزایش دانش نیاز دارد. 

اساساً کار جماعت‌های اسلامی خدمت به جامعه است. خواهران باید به این فکر کنند که مشکل خواهران و زنان در این شهر چیست و آنان چه خدمتی می‌توانند برایشان انجام دهند. در دنیای امروز فضای مجازی حریم خصوصی را از بین برده و خواهران و فرزندان را در معرض مشکلات اخلاقی قرار داده است که اگر ما در این سطح قرار نگیریم نمی‌توانیم به آن‌ها کمک کنیم. اگر برآنیم که هویت اهل سنت را حفظ کنیم باید در میدان عمل قضایای خود را بخوبی درک کنیم و از فضاهای به وجود آمده استفاده کنیم.

وی تأکید کرد: وجود جماعت فرصت گرانبهایی است که باید از آن استفاده کنیم. خواهران در خانه هم علاوه بر مدیریت در جماعت و شرکت در کلاس‌ها مدیر هستند و مسئول که نقش خود را بخوبی ایفا کنند. خانه باید محل مودت و رحمت باشد. خواهران می‌توانند در هدایت مردان نقش ایفا کنند. پیامبر (ص) در پاسخ به بهترین سرمایه‌ها زبان ذاکر، قلب شاکر راضی به بهره‌ی الهی و دارای آرامش و بالاخره همسری با ایمان که مرد خود را در مسیر دینداری کمک کند، جزو بر‌ترین سرمایه‌ها می‌داند. اینکه در خانه همسر و فرزندان را در مسیر مستقیم قرار دهیم کار بزرگی است. استاد راشد در کتاب صناعه الحیاه بیان می‌دارد که موجود سنگین‌تر سایر موجودات را به حرکت وا می‌دارد، کسی که دارای ایمان و علم و تعهد ایمانی باشد بقیه را به حرکت وا می‌دارد، باید در این وزن قرار گیریم. 

در حدیثی قدسی خداوند از بندگانی یاد می‌کند که خداوند آن‌ها را توفیق کار خیر و خدمت به مردم عنایت می‌فرماید که این گروه در روز قیامت از عذاب الهی در امان هستند و این بشارت به کسانی است که به کار دعوت الی الله مشغول هستند که خیر بزرگی است، وقتی که انسان شایستگی این را پیدا می‌کند که پناهگاه بی‌پناهان شود. 

وقتی عضو جماعت شدید یا بدان علاقه‌مند شدید شما احساس می‌کنید در صف کسانی قرار گرفته‌اید که مایل هستند به مردم و جامعه خدمت کنند و پاک باشند و دعوت الی الله را انجام دهند، شما مسئولیت و افتخار این دعوت را دارید. 

همچنین استاد در محل مکتب رضوان با جمعی از علما، معتمدین و فرهیحتگان هوادار جماعت دیدار نموده و بر ارتباط و وحدت بین اهل سنت تاکید فرمودند. 

دکتر ویسی، دکتر مقداد پیرصاحب و  مهندس احراری به همراه جمعی از برادران ایمانی از موزه سنتی کپات که در مورد صنایع دستی منطقه بود دیدار کردند. 

استاد و هیات همراه در صبح روز شنبه سراوان را به مقصد ایرانشهر ترک کردند، در مسیر استاد و همراهیان دقایقی در خدمت برادران سورانی بوده و به سمت ایرانشهر ادامه مسیر دادند.

دیدار دبیرکل جماعت از اعضای جماعت در سراوان
دیدار دبیرکل جماعت از اعضای جماعت در سراوان