همایش بزرگداشت بوداق سلطان مکری در مهاباد برگزار شد

همایش بزرگداشت بوداق سلطان مکری در مهاباد برگزار شد

همایش بزرگداشت بوداق سلطان مکری روز پنجشنبه (۲۱ اسفند) در مجتمع فرهنگی هنری شهرداری مهاباد برگزار شد. 

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی اصلاح، این همایش باحضور معاون استاندار آذربایجان غربی، امام جمعه و فرماندار ویژه‌ی مهاباد، اندیشمندان و پژوهشگران غرب کشور و تهران و علاقه‌مندان به تاریخ و فرهنگ کردستان به منظور بررسی ابعاد فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی دوران بوداق سلطان، حاکم ولایت مکری هم‌عصر با دوران صفوی در مهاباد برگزار گردید. 

سلیمان آوری دبیر اجرایی این همایش، بررسی اوضاع فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و عمرانی دوران بداق سلطان، جامعه‌شناختی تاریخی، معماری و شهرسازی دوران بداق سلطان، مشاهیر و مفاخر آن دوران و آثار تاریخی شامل نسخ خطی، شجره نامه‌ها، قباله نامه‌ها و وقف نامه‌ها را محورهای این همایش برشمرد. 

وی افزود: از مجموع ۴۰ مقاله‌ی ارسالی به دبیرخانه این همایش، تعداد ۹ مقاله توسط اعضای کمیته‌ی علمی جهت ارائه بصورت مقاله و پوستر مورد تأیید قرار گرفت. 

محمد احمدیان یکی از سخنرانان این همایش ضمن پرداختن به لشکر کشی شاه عباس صفوی به منطقه مکریان، و ویرانی‌های ناشی از این تهاجم گفت: بوداق سلطان با تدبیر و اندیشه خطر خالی شدن مهاباد از علمای دینی را با هوشیاری دریافت و به انجام اصلاحات بزرگ فرهنگی همت گماشت من جمله: تأسیس مسجد جامع سور، تأسیس مدرسه علوم دینی در جنب این مسجد، فراخواندن مرحوم «ملا جامی» فرزند عالم بزرگ کردستان مرحوم «ملا ابوبکر مصنف چوری» از مریوان به مهاباد جهت تدریس و رونق علوم دینی و تربیت فق‌ها و طلاب که ثمره‌ی این نوسازی فرهنگی در دوره‌های بعد، پرورش صد‌ها عالم بزرگ درمنطقه و روی آوردن طالبان علوم دینی از مناطق کردنشین عراق، ارمنستان و ترکیه امثال مرحوم «مفتی زهاوی» مفتی بزرگ بغداد و مرحوم علامه «ملا علی قزلجی» به مهاباد بعنوان یکی از مراکز معتبر علمی و فرهنگی آن زمان بود. احمدیان همچنین به آثار خدمات ارزنده دوران بوداق سلطان بر سایر حوزه‌های فرهنگی از جمله ادبیات کوردی اشاره نمود و گفت: شاعران بزرگی همچون نالی، محوی، ناری، سالم، وفایی و هیمن و هه ژار از تحصیل کرده‌های مدرسه‌ی علوم دینی مسجد جامع سور مهاباد بوده‌اند. 

دکتر کامران علیزاده آزاد نیز از دیگر سخنرانان این همایش بود که طی مقایسه‌ای که میان مسجد جامع تاریخی «سور» با سایر مساجد معاصر و امروزین مهاباد انجام داد گفت: طی مطالعاتی که در این حوزه داشته‌ام به این نتیجه رسیدم که مساجد مورد کم‌لطفی و بی‌توجهی مردم و مسئولان قرار گرفته‌اند و مساجد فعلی مهاباد دریک کلام فاخر نیستند و ساخت این اماکن دینی از روح اندیشه و عرفان اسلامی فاصله گرفته و حتی در این مطالعات به مواردی از قبیل درست نبودن جهت قبله، ارزان‌سازی و استفاده از مصالح بی‌کیفیت در ساخت مساجد، نور دهی‌های نامناسب، سیستم‌های حرارتی و برودتی غیر اصولی و... برخورده‌ام که جای تأسف دارد. 

گفتنی است در حاشیه‌ی این همایش علاوه بر اجرای چند قطعه موسیقی کوردی و بازدید از مقبره‌ی بوداق سلطان، نمایشگاهی ازاسناد تاریخی و نسخ خطی منطقه موکریان در معرض دید شرکت کنندگان قرار گرفت. 

خاطر نشان می‌سازد این نخستین همایش بزرگداشت بوداق سلطان حاکم ولایت مکری در دوران صفویان است که به همت شهرداری مهاباد برگزار گردید.

همایش بزرگداشت بوداق سلطان مکری در مهاباد برگزار شد
همایش بزرگداشت بوداق سلطان مکری در مهاباد برگزار شد
همایش بزرگداشت بوداق سلطان مکری در مهاباد برگزار شد
بدون امتیاز