چهارمین شماره «اندیشه اصلاح» منتشر شد

چهارمین شماره «اندیشه اصلاح» منتشر شد

چهارمین شماره‌ی نشریه‌ی فرهنگی اجتماعی «اندیشه اصلاح»، امروز، پنج‌شنبه، 11 دی‌ماه 94 منتشر شد. 

این شماره‌ی نشریه، مفهوم، شرایط و لوازم «آزادی» و نسبت‌سنجی آن با اسلام، خوانش‌های فقهی و جریان‌های اسلام‌گرای معاصر، محور اندیشگی این شماره نشریه اندیشه اصلاح است. 

اندیشه‌ی اصلاح در این شماره‌ی خود دو گفت‌وگوی ویژه با داود فیرحی، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران، و ابوبکر کاروانی، صاحب‌نظر و نواندیش دینی اقلیم کردستان عراق، در باب آزادی و تبیین موقعیت فعلی مسلمانان در برابر جریان‌ مدرنیته و مباحثی چون دموکراسی و حقوق بشر ترتیب داده است.

همچنین یادداشت‌هایی از میثم بادام‌چی و سید احمدهاشمی در نقد ابعادی از پروژه‌ی روشنفکرانه‌ی مصطفی ملکیان و اسلام‌شناسی وی، اختصاص یافته است.

در بخش جامعه، گفتگویی‌ با متفکر نام‌آشنای معاصر، هابرماس، در باب پناهندگی و وضعیت پناهندگان، به فارسی ترجمه شده است. «تسامح و مدارا ضرورت عصر حاضر»، «دموکراسی و ناسیونالیسم»، «خندق‌های حزب کارگران کردستان و فرصت‌های ترکیه»، «بینش و روش تاریخ‌نگاری ابوحنیفه دینوری و ابن‌اثیر»، «ضرورت تأسیس دادگاه قانون اساسی»، «خیانت زوجین، زخمی که التیام ندارد»، «معلولیت و توانمندسازی در حیطه‌ِ سلامت روان»،‌از دیگر مطالب این بخش از نشریه هستند.

از خواندنی‌های این شماره، پرونده‌ای است در معرفی مرحوم احمد قاضی، نویسنده و مترجم سرشناس مهابادی با یادداشت‌هایی از مریم قاضی، فتاح قاضی، خالق جلیل‌نژاد، فتاح امیری و احمد احمدیان.

آرش نراقی، مصطفی زَلمی، جلال جلالی‌زاده، صلاح‌الدین خدیو، امیر سجّادی، عائشه علیار، علی دارایی، شیروان یاری، عبدالعزیز مولودی، دلیر عباسی، جلیل بهرامی‌نیا، حمید مهدوی کُرد، مسلم خدری، حیدر غلامی، عبدالحکیم عنبرانی، صدیق قطبی، میکائیل محمدی، جمال گویلی، امیرارسلان خضری و اعظم حیدری عارف، نگارندگانی هستند که یادداشت‌ها و مقالاتی از ایشان در این شماره انعکاس یافته است. 

گزارش تفصیلی نشست «فقه مقاصد: ضرورت، تبیین و چالش‌ها» که با حضور رحیم‌نوبهار و جلیل امیدی برگزار شده است، از دیگر مطالب این شماره می‌باشد. 

گفتنی است شماره‌ی سوم اندیشه‌ی اصلاح اوایل آبان‌‌ماه منتشرشده بود.

بدون امتیاز