برف جاده‌ی اصلی سقز- دیواندره را بست

برف جاده‌ی اصلی سقز- دیواندره را بست

 جاده اصلی دیواندره - سقز در مسیر روستای ایرانخواه تا شهر زرینه، به دلیل بارش شدید برف و کولاک و همچنین نبود دید کافی، از سوی عوامل راهداری استان کردستان بسته شد و ارتباط این دو شهرستان فعلاً قطع است. 

 

مدیر راهداری اداره کل راه و شهرسازی کردستان روز یکشنبه در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایرنا با اعلام اینکه بارش برف همراه با کولاک در بیشتر نقاط استان کردستان ادامه دارد، گفت: این مسیر به منظور حفظ ایمنی مسافران و با هماهنگی پلیس راه استان از ساعت ١٣ امروز بسته شده است. 

محمدراشد مدرس گرجی افزود: این محور تا زمانی که بارش برف و کولاک ادامه داشته باشد بسته است و به محض اتمام کولاک و برقراری رفت و آمد، اطلاع رسانی انجام می‌شود. 

او با اشاره به اینکه بارش برف از شامگاه شنبه در کردستان آغاز شده و تا روز دوشنبه ادامه دارد گفت: ۶۰درصد از راه‌های روستایی استان کردستان معادل راه هزار روستایی استان اکنون بسته است. 

او از بسته شدن راه ارتباطی سروآباد - پاوه نیز خبر داد و گفت: این محور به دلیل سخت گذر بودن و به منظور تامین رفاه مسافران تا اطلاع بعدی بازگشایی نمی‌شود. 

در استان کردستان به طور میانگین بین ٢٠ تا ٣٠ سانتی متر بارش برف گزارش شده است. 

مدیر راهداری اداره کل راه و شهرسازی استان کردستان در ادامه با اشاره به آمادگی تیم‌های راهداری برای انجام عملیات برفروبی در استان گفت: بیش از ۳۰۰ دستگاه ماشین آلات در قالب ۳۷ اکیپ، ۴۰۰ عوامل راهداری و ۲۰ راهدارخانه آمادگی انجام عملیات برف روبی و ارایه خدمات به مردم در سطح راه‌های استان را دارند. 

مدرس گرجی افزود: تیم‌های راهداری اکنون در تمام مسیرهای استان مستقر هستند و برای باز کردن مسیرهای روستایی تلاش می‌کنند. 

بارش برف در استان کردستان همچنین باعث تعطیلی مدارس شهر و روستای هشت شهرستان استان کردستان شده است. 

در استان کردستان حدود هشت هزار کیلومتر راه وجود دارد که ۹۰ درصد این راه‌ها در مناطق کوهستانی و تپه ماهور واقع شده است. 

همچنین در کردستان ۴۰ گردنه مهم وجود دارد که از این حیث استان در رده استان‌های اول کشور است و وجود ۱۵ منطقه با امکان ریزش بهمن به طول هشت تا ۱۰ کیلومتر، استان را در رده استان‌های حائز اهمیت در بحث راهداری زمستانی قرار داده است. 

در استان کردستان همچنین ۱۶ منطقه کولاک گیر به طول ۱۶ کیلومتر وجود دارد.

بدون امتیاز