نگرانی‌های اقتصادی زیست محیطی مردم پارسیان (گاوبندی) هرمزگان

نگرانی‌های اقتصادی زیست محیطی مردم پارسیان (گاوبندی) هرمزگان

در پی سفر اخیر کرباسیان معاون وزیر صنعت و معدن و رییس ایمیدرو به شهرستان پارسیان و بازدید از منطقه‌ی ویژه‌ی صنایع انرژی بر، تجمع اعتراضی جمعی از مردم شهرستان در ورودی سایت انرژی بر کوشکنار پارسیان تشکیل شد. جمع مذکور در زیر گرمای شدید آفتاب ساعاتی را منتظر ورود معاون وزیر صنعت ومعدن و هیات همراه‌شان ماندند که با رسیدن این هیات، جمع معترض که پلاکاردهایی با مضمون درخواست تفکیک مدیریت صنایع انرژی بر پارسیان از لامرد و همچنین نگرانی‌های زیست محیطی از راه اندازی صنایع، در دست داشتند، مسیر عبور کرباسیان و هیات همراه را سد کردند و خواهان گفتگو با کرباسیان و بیان دغدغه‌ها و اعتراضات خود شدند. کرباسیان با پیاده شدن از اتومبیل ضمن شنیدن مختصری از خواسته‌های مردم از جمع حاضر خواست که به دنبال آن‌ها وارد سایت انرژی بر شده و به مقر اصلی سایت در بندر عماریه بیایند. در بندر عماریه پس از یکساعت جلسه داخلی معاون وزیر با مشاورین و مهندسین، جمع مردمی منتظر پایان جلسه شدند و فرماندار شهرستان عبدالکریم ستاره با مذاکراتی که با رییس ایمیدرو انجام داد از ایشان قول گرفتند که پس از پایان جلسه داخلی، جلسه ا ی ویژه با حضور مردم در محل دانشگاه آزاد اسلامی مرکز شهرستان تشکیل شود.

در ساعت ۳۰/۱۱ صبح کرباسیان به همراه گروه‌های مردمی به سمت دانشگاه آزاد حرکت کردند. در جلسه‌ای که در دانشگاه آزاد با حضور جمعی از فعالان اجتماعی، تعدادی از اعضای شوراهای شهر و روستا و امام جمعه اهل تسنن و تشیع شهرستان برگزار شد، ضمن سخنان مقدماتی فرماندار شهرستان دکتر محمود نصوری رییس دانشگاه آزاد و از فعالین اجتماعی شهرستان به نمایندگی از جمع مردمی با برشمردن ویژگی‌های ارزشمند منطقه پارسیان به خصوص از جهات فرهنگی و ارزش‌های زیست محیطی اشاره نمودند: این منطقه دارای پوشش گیاهی قابل توجهی است که شاید در تمالم خطوط ساحلی جنوب ایران کم نظیر باشد. اگر قرار است در اینجا صنعتی ایجاد شود ما انتظار داریم نه تنها از این پوشش گیاهی چیزی کم نشود بلکه بر آن افزوده گردد. اگر قرار است درون فنس صنعتی استقرار یابد طبیعت و مردم بیرون از فنس نباید فراموش شوند. ما نگرانی‌های جدی از این بابت داریم. خواهش این مردم از شما این است که به این نگرانی‌های مردم توجه شود. با توجه به اینکه امروز یک انسان فهیم و دانشمند خانم معصومه‌ی ابتکار در راس سازمان محیط زیست ایران قرار دارد. سطح توقعات و انتظارات ما از شما بیشتر است که به ملاحظات محیط زیستی این صنایع توجه بیشتری مبذول گردد. 

پس از ایشان علی قاسمی عضو شورای شهر کوشکنار و عضو شورای اسلامی شهرستان بخشی دیگر از دغدغه‌های مردم را بیان نمود. ایشان با اشاره به مدارک و مصوبات قانونی که به همراه داشت اشاره کرد: طبق مصوبه‌ی مجلس در سال ۱۳۸۹ سایت انرژی بر پارسیان باید از مدیریت مستقل برخوردار باشد. وی ادامه داد: منطقه‌ی ویژه صنایع انرژی بر پارسیان واقع در بخش کوشکنار در استان هرمزگان مصوبه جداگانه از مجلس شورای اسلامی دارد و منطقه‌ی ویژه صنایع انرژی بر شهرستان لامرد فارس نیز از مجلس مصوبه جداگانه‌ای دارد. ما چیزی جز اجرای قانون نمی‌خواهیم. سایت انرژی بر پارسیان همچون تاسیسات پارس جنوبی مجموعه‌ای مستقل است واگر تاکنون از مدیریت مشترک با تاسیسات لامرد برخوردار بوده امری خلاف قانون اتفاق افتاده است. اجرای قانون و توجه به مصوبات قانونی مجلس شورای اسلامی باید مورد عنایت همه ما مسوولان باشد. با اسقرار صنایع انرژی بر و شروع به کار این مجموعه مسایلی و مواردی در ارتباط با مسایل فرهنگی و زیست محیطی منطقه پیش خواهد آمد که تفکیک مدیریت را ضرورتی اجتناب ناپذیر می‌کند. علی قاسمی افزود: با توجه به اینکه منطقه ویژه از سمت غرب در مجاورت شهر کوشکنار و از سمت شرق در مجاورت شهرهای دشتی و پارسیان و از سمت شمال در مجاورت روستاهای برکه دوکا و عمانی و از سمت جنوب در مجاورت روستای ستلو قرار داردو روستای غورزه در وسط منطقه ویژه قرار دارد و چهار طرف آن فنس کشیده شده است، بافت حاکم بر منطقه ویژه بیشتر به مسکونی شباهت دارد تا بافت صنعتی و با توجه به اینکه قرار است صنعت پتروشیمی در نزدیکی شهر کوشکنار احداث شود از مدیر عامل ایمیدرو درخواست کردند که ابتدا ارزیابی زیست محیطی در این زمینه و سایر زمینه‌ها انجام شود و پس از صدور مجوز سازمان محیط زیست اقدام به اجرای زیر ساخت‌های آن شود. ایشان در بخشی دیگر از سخنان خود به موضوع تامین آب تاسیسات صنایع انرژی بر اشاره نمودند: اگر قرار باشد این مجموعه برای تامین آب خود از آب زیر زمینی ما استفاده کند و با آن همه بار جمعیتی که اضافه خواهد شد موجب کاهش شدید منابع آب زیر زمینی خواهد شد که این تبعات جبران ناپذیری در پی خواهد داشت. 

معاون وزیر صنعت و معدن پس از شنیدن سخنان نمایندگان مردم سخنان خود را آغاز کرد. ایشان ابتدا در خصوص دغدغه‌های زیست محیطی مردم اظهار داشت. نمی‌شود صنایعی احداث گردد و به محیط پیرامونی صنایع و مردم و محیط زیست توجه نشود. این حق مردم است. در خصوص مسایل محیط زیستی مشاوری انتخاب شده و به مسایل محیط زیستی توجه ویژه دارند. اصولا ما توسعه را برای مردم می‌خواهیم. نمی‌شود مردم و محیط زیستشان را فراموش کرد. اکنون در کشورهای پیشرفته هر جا می‌خواهند صنایعی ایجاد کنند ابتدا مردم و محیط زندگی مردم را در نظر می‌گیرند. شما وقتی از یک اتومبیل استفاده می‌کنید این اتومبیل بنزین مصرف می‌کند. ضمن اینکه اتومبیل با سرعت بیشتر ما را به مقصد می‌رساند مقداری آلودگی هم ایجاد می‌کند. حال ما باید تلاش کنیم این آلودگی را به کمترین حد ممکن برسانیم. در خصوص موضوع تفکیک مدیریت صنایع انرژی بر پارسیان از لامرد نیز بیان نمود که مدیریت انرژی بر پارسیان و لامرد مستقل خواهد شد و حکم مدیریت آن جداگانه زده خواهد شد. که با تشویق حاضران در جلسه مواجه گردید. ایشان افزود: دولت روحانی به دنبال ایجاد این حساسیت‌ها نیست. این مسایلی بود که در اواخر دولت قبل به وجود آمد. کرباسیان در بخشی دیگر از سخنان خود به موضوع آب منطقه‌ای کوشکنار اشاره نمود و ابراز کرد: فرماندار تدارک جلسه‌ای را ببیند و پیگیری کند و نتایج را به ما گزارش کند. اگر باعث اختلال در رفاه مردم بشود در این خصوص فکر دیگری می‌کنیم. ما قطعا برای آب مصرفی این صنایع آب شیرین کن می‌زنیم. اما راه اندازی آب شیرین کن ممکن است تا حدودی زمان بر باشد. 

کرباسیان پیش از ترک منطقه نیز مجدداً ابراز داشت: خواسته‌های مردم پارسیان به زودی محقق خواهد شد.

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
حسین (مهمان)
1393/06/15

جای بسی تامل است که جماعت مسائل اقوام مختلف را مورد توجه قرار میدهد

2
بدون‌نام (مهمان)
1393/07/12

تامل نکن برادر جان چرا که شهرستان گاوبندی (پارسیان) از اهل سنت و جماعت هستند برای همین است که مسایل انها پوشش داده می شود