درخشش جوان سراوانی در مسابقات جهانی یکپارچەسازی سیستم رباتیک هوایی عمودپرواز

درخشش جوان سراوانی در مسابقات جهانی یکپارچەسازی سیستم رباتیک هوایی عمودپرواز

عبدالاحد پاکباز، جوان نخبەی اهل سنت بلوچ سراوانی، جایزەی نخست یکپارچەسازی سیستم رباتیک هوایی عمودپرواز مسابقات جهانی چین را کسب کرد. 

 تیم مکران با حضور عبدالاحد پاکباز به عنوان سازنده و مخترع پرنده رباتیک هوایی عمودپرواز، محمد باسط درازهی به عنوان سرپرست و ناصر نصرت‌زهی به عنوان استاد راهنما توانست جایزەی بهترین طراحی سیستم یکپارچه‌سازی را از آن خود کند و مقالەی ارائه شده توسط تیم نیز جزو مقالات بر‌تر به چاپ برسد. 

در مردادماه امسال تیم مکران که تنها نمایندەی ایران و خاورمیانه در این مسابقات بود، در بین ۲۳ تیم از کشورهایی از جمله چین، آمریکا، هند، کانادا، هنگ کنگ، سنگاپور و اسپانیا که دانشگاه‌های آن‌ها به این فناوری دست یافته‌اند، این مسابقات از ۶ سال پیش آغاز شده و امسال هفتمین دوره این رقابت‌ها بوده و تا ۲۳ سال دیگر ادامه خواهد داشت و همه ساله به صورت اقماری در یکی از کشورهای صاحب این فناوری برگزار می‌شود که بلافاصله پس از اختتامیەی مسابقات شمارش معکوس برای سال آینده آغاز می‌شود. 

آشنایی با عبدالاحد پاکباز نخبەی اهل سنت بلوچ 

عبدالاحد پاکباز ساکن و اهل روستای تاریخی دزک از توابع بخش مرکزی شهرستان سراوان است. وی متولد سال ۱۳۶۶ و فرزند عبدالصمد است. پاکباز همواره در جنب و جوش فراوان و کنجکاوی در صنعت هوافضا بوده به طوری که حدود سه سال پیش با بازی‌های رایانه‌ای توانست شبیه سازی ماکت‌های هواپیما را به صورت آزمایش و خطا در مرحلەی اول با کاغذهای ساده و سپس با تکه‌های چوب و کائوچو آغاز کرد بدون هیچ‌گونه آزمایشگاه و محل مانوری که بتواند در این مسیر به رویا‌هایش پرواز بخشد. 

وی با شرکت در مسابقات مختلفی از قبیل؛ کنفرانس هوافضای ایران ۲۰۱۳، مسابقات هوافضای دانشگاه امیرکبیر لیگ پرنده و کسب مقام چهارم که به علت تأخیر در ورود متأسفانه نتوانست مقام اول را به خود اختصاص دهد، مسابقات رباتیک هوایی دانشگاه صنعتی شریف ۲۰۱۳ و کسب مقام نهم با توجه به نداشتن تجهیزات کافی نتوانست در رده‌های بالا‌تر قرار گیرد. 

شرکت در مسابقات رباتیک دماوند و کسب مقام سومی آن هم به علت نداشتن حداقل‌های ممکن برای رفع نقص پرندەی خویش، شرکت در مسابقات بین‌المللی رباتیک ایران OPEN ۲۰۱۴، شرکت در المپیاد رباتیک دانشگاه رباتیک بیرجند و کسب تندیس و دیپلم افتخار و کسب مقام اول لیگ پرنده هوشمند، شرکت در مسابقات کشوری رباتیک هوایی خیام ۲۰۱۴ در لیگ پرنده و ایران OPEN. 

شرکت در نمایشگاه دستاوردهای مخترعین و مبتکرین دانشگاه آزاد و مورد تجلیل واقع شدن وی از سوی هاشمی رفسنجانی در ۲۰۱۴ تهران این در حالی است که تمام تیم‌های دانشگاه‌های دارای تخصص و رشته با آزمایشگاه‌ها و امکانات آنچنانی و با کارهای گروهی منسجم و منظم و حمایت‌های همه‌جانبه از سوی مسئولان و بخش‌های خصوصی توانسته‌اند ره به جایی برند اما مخترع ما تنها آزمایشگاهش‌‌ همان حیاط خانه خشت و گلی وی در روستا و امکاناتش هنر دستان پر توان وی در این مقوله بوده است. 

هدف این مسابقات، چاره اندیشی در رابطه با چالش‌های پیش روی رباتیک هوایی است و امسال هوشمندسازی در تحرک و عملیات ربات‌های هوایی مورد بررسی قرار گرفته است. 

حال جای خوشحالی است که فرزندان این مرز و بوم می‌توانند با کمترین نه بلکه با هیچ امکاناتی در چنین رقابت‌هایی با سطح و تراز بالایی خوشنام در آیند و برای ملت و کشور عزیزشان مایەی غرور و سرور باشند. 

بر این باوریم که استان ما استانی برخوردار از نظر نیروی انسانی است پرورش و تربیت آن‌ها در جهت تحقق اهداف عالیه نظام جمهوری اسلامی می‌تواند امید را در سایەی دولت تدبیر و امید به نخبگان به ارمغان داشته باشد. 

تیم رباتیک مکران با حمایت‌های مالی شرکت بازرگانی باران پخش ایرانیان جنوب شرق به عاملیت عبدالخالق بارانزهی و منطقه آزاد تجاری چابهار با مدیریت حامدعلی مبارکی و تلاش‌های بی‌شایبه و وافر آقای رضازهی عازم کشور چین شدند. 

ذکر این مطلب ضروری به نظر می‌رسد که برای نخبگان و آنان که وجودشان عزت و سربلندی را برای کشور عزیزمان و جامعه می‌شود چه چاره‌ای در رابطه با تأمین حداقل‌های زندگی آنان شده است؟ مسئولان و دولتمردان در راستای هدایت و شکوفایی هرچه بهتر و توجه به خواسته‌های به‌حق آنان شده است در حالی که ملت‌ها و کشور‌ها همیشه از تلف شدن مغز‌ها در رنج هستند و پرورش نیروی انسانی ماهر و متخصص هزینه‌های هنگفتی را به دنبال خواهد داشت.

درخشش جوان سراوانی در مسابقات جهانی یکپارچەسازی سیستم رباتیک هوایی عمودپرواز
درخشش جوان سراوانی در مسابقات جهانی یکپارچەسازی سیستم رباتیک هوایی عمودپرواز
درخشش جوان سراوانی در مسابقات جهانی یکپارچەسازی سیستم رباتیک هوایی عمودپرواز
بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام (مهمان)
1393/05/23

آفرين بر همت و پشتكار اين عزيز