به شکرانه افتتاح مصلی «وحدت» شهرستان گنبد کاووس

نویسنده: 
نورقلیچ فداکار
به شکرانه افتتاح مصلی «وحدت» شهرستان گنبد کاووس

اشاره‌: مصلای «وحدت» شهرستان گنبد کاوس با گنجایش ده –دوازده هزار نفر (نمازگزار) در تاریخ روز جمعه ۲۷ آبانماه‌ ۱۲۳۸۴ افتتاح گردید. این مقاله نیز در‌‌‌ همان روز‌ها نوشته شده بود. اکنون به مناسبت نهمین سال تاسیس آن ارائه می‌گردد.

 «شکر نعمت نعمتت افزون کند        کفر نعمت از کفت بیرون کند» 

سال‌ها بود! شاید عمری بود که در آرزوی برپایی نمازهای جمعه در یک مصلّی در دل تک تک مسلمانان شهرستان گنبد کاووس و روستاهای همجوار موج می‌زد. در این مدت خیلی از مؤمنین با این آرزو و آرمان از میان ما پر کشیدند و به دیار باقی شتافتند. ان شاء الله روز قیامت، با این نیت و آرزوشان حشر خواهند شد و از اجر و پاداش و الطاف الهی برخوردار خواهند بود. 

آفرین و بارک الله بر مسلمانانی که در این امر مهم و مبارک نقشی داشتند. خوشا به حال آنان که با مال و توان معنوی خود در تحقق این آرزوی پاک و مقدس و دیرینه‌ی ما، حضور فعال داشتند. اجرتان با خداست. 

کدام انصاف و وجدان بیداریست که این عظمت را تحسین ننماید؟! و به دست اندرکاران آن درود نفرستد؟! کدام زبان و دست توانایی است که از این اتحاد و شکوه مسلمین به نیکی یاد نکند و در وصف آن چیزی ننویسد؟! کدام شاعر نکته سنج و حقیقت نگر و حقیقت گوست که زبان به مدح و تمجید چنین کار بس سترگ نگشاید و به روحانیون محترم و نماز گزاران مخلص بخصوص هیئت امنا مصلی درود نفرستد؟! 

آری! برادران و خواهران مسلمان! آنچه را که سال‌ها در کتاب‌ها و در خطابه‌ها می‌خواندیم و می‌شنیدیم و در آرزوی تحققش شب و روز دعا می‌کردیم، امروز به حول و قوه الهی با اراده ارادتمندان مؤمن و متدین به عینه تحقق یافته است. شایسته است بهر وسیله ممکن، از دست اندرکاران این بنای مقدس به خصوص هیئت امنا و خیلی از خیرین گمنام که تنها رضای خداوند را طلب می‌کنند و از هر گونه ریا و خودنمایی می‌پرهیزند تقدیر و تشکر کرد و دست مریزاد گفت. 

برادران و خواهران ایمانی! تجمع بیش از ده هزار نفری، آنهم هفته‌ای یک بار (با توجه به فضائل نماز جمعه) نعمت بسیار بزرگی است که باید خدا را سپاس گفت و با شرکت فعال و عاشقانه در نماز جمعه، بر شکوه و عظمت آن افزود. شنیده بودیم که می‌گفتند در مراسم حج دریایی از انسان‌ها از هر قوم و‌نژاد و از هر رنگ و زبان گرد هم می‌آیند و جای سوزن انداختن نیست! آنجاست که انسان مؤمن از شادی در پوست خود نمی‌گنجد و از روی صدق و ایمان با افتخار و سرشار از اشک شوق این دعا را زمزمه می‌کند: «رضیت بالله ربّا و بالاسلام دیناً و بمحمد نبیاً و رسولاً» 

جماعت این مصلا نیز نمونه کوچکی از آن دریای بیکران انسان هاست ونمادی از عظمت و شوکت اسلام و مسلمین! پس با وحدت و همدلی خود، این عزت و کرامت را پاس بداریم. 

از روحانیون معظم و امامان جمعه و جماعت شهرستان گنبد کاووس که از این آزمایش بس بزرگ پیروز و سربلند بیرون آمدند باید تشکر کرد و باید به آنان از صمیم قلب تبریک گفت و درود فرستاد. چراکه، آنان زمانی دست به اتحاد و بر پایی نماز جمعه در یک مصلی به امامت واحد پرداختند که هر یک برای خود مسجدی داشتند و جماعتی! و امام جمعه‌ای بودند. 

ای مردم مؤمن و متدین! این بزرگواران با بلند همتی و ایثار، تمامی خواهش‌های نفسانی را زیر پا نهاده برای ایجاد محبت ودوستی که پایه و اساس اتحاد و برادری میان شماست. این گونه شهامت و از خود گذشتگی را به نمایش گذاشتند. آیا آنان را صادق و امین نیافتید؟! خوشا به حال امتی که چنین رهبران و دانایانی دارند که با تزکیه و تهذیب نفس برای رضای خدا و وحدت امت، دنیا را به چیزی نمی‌خرند و با پیروزی در جهاد اکبر، هیچ اعتنایی به زر و زیور ندارند. و پست و مقام و نام و شهرت را نیز به جویی نمی‌خرند. خداوند این آزادگان و امامان جمعه را برای این امت حفظ نماید و بر عزت و کرامت آنان بیفزاید و در دنیا و آخرت آنان را سربلند و پیروز بگرداند. 

می‌دانید که هر عبادتی برای اهل ایمان و مخلص، لذت و حلاوت خاصی دارد و هر چه این عبادت با جماعت بر پا شود و به جامه‌ی اخلاص و دوستی حق آراسته باشد، لذت و شیرینی آن دو چندان و درجه مقبولیت آن در نزد خداوند بیشتر خواهد بود. 

درست است که ما قبلاً نیز نماز جمعه می‌خواندیم! اما در مقایسه با عظمت و بزرگی امت اسلام، تک و تنها بودیم! درواقع قطره‌ای بیش نبودیم اما امروز، این قطره‌های اندک به هم پیوستند و دریایی از ایمان، اخلاص و محبت آفریدند. درست است که قبل نیز نماز جمعه می‌خواندیم! ولی دور و بیگانه از هم! گویا هر یک امتی بودیم برای خود!! اما اکنون با این مصلای عظیم و با حضور یکپارچه روحانیون محترم و مردم مخلص و بی‌ریا، خیلی از اوامر و وعده‌های خدا و پیامبر (ص) تحقق یافت و از بسیاری از هشدار‌های خدا و رسولش بر حذر ماندیم. خدا را شاکریم که چنین فضل و رحمتی را نصیب این مردم عزیز و مهربان کرد. امیدواریم این شایستگی را داشته باشیم که سایه چنین نعماتی بر ما پایدار و مستدام باشد و خدا و رسولش از ما راضی و خشنود گردند. 

سروران من! وحدت و یکپارچگی مردم، پایه و اساس عزّت و عظمت آنان است. چنانکه شاعر و عارف نامی ما هشدار می‌دهند: «آغز/آلالیق/آیرار/ایلی/دیرلیک دن»! و در قرآن و سنت رسول الله (ص) نیز بر آن بسیار تأکید شده است. شکر خدا، اکنون که این نعمت بر ما ارزانی شده، قدر آن را بدانیم و بر حفظ و تداوم آن بکوشیم. لازم است بدانیم که «شیطان» و انسان‌های گرفتار در دام شیطان توان و یارای دیدن این اخوت و برادری توأم با محبت را ندارند. آنان بنا به ذات پلیدشان و با راه‌های نفوذ فراوانی که دارند خواهند کوشید تا خللی بر این سد و صفوف ایمانی و محبت وارد سازند، باید هوشیار بود. بخصوص آنان که سخنانشان خریدار دارند یعنی دیگران از ایشان حرف شنوی دارند! شیطان و یارانش از هر گونه مسائل اختلافی و اجتهادی و پیش و پا افتاده فقهی، حتی قومی سوء استفاده خواهند کرد تا بر این قلعه وحدت نفوذ کنند. 

روحانیون معظم! شما که قبلا امام جمعه بودید و برای خود مسجد و جماعتی و نام و عنوانی داشتید اکنون به خاطر رضای خدا و رسولش از آن دست شسته‌اید تا این بنای محکم ایمانی، شکل گیرد. شیطان و یارانش وسوسه خواهند کرد. از جانب راست و چپ به تحریک و خناسی خواهند پرداخت! اما یقین و اطمینان دارم همچون کوه استوار خواهید ایستاد و هیچ اعتنایی به آنان نخواهید کرد. 

امیدوارم خداوند شما را استوار و ثابت قدم نگه دارد. و جزای خیرتان دهد. و امت قدر‌شناس نیز همواره حامی و پیروتان باشند. آمین یا ربّ العالمین

بدون امتیاز