یاران سپیده دم

یاران سپیده دم

گروهی موفق، رویشان سپید، پیشانیشان درخشان و اوقاتشان با برکت است. 

اگر تو جزو آنهایی، پروردگارت را به خاطر این توفیق و این بخشش سپاسگزاری کن.. 

اگر از زمره آن‌ها نیستی از تو می‌خواهم که به آن‌ها بپیوندی. 

آیا آن‌ها را می‌‌شناسی؟ 

آن‌ها یاران سپیده دم‌اند. 

گروهی که بر ادای این فریضه اشتیاق فراوان دارند و به آن توجه ویژه‌ای مبذول می‌دارند. 

با آن به استقبال روز می‌روند و روز خود را با آن آغاز می‌کنند. 

کسانی که نماز صبح را بر پا می‌دارند فرشتگان برای آن‌ها گواهی می‌دهند، هر کس نماز صبح و نماز عشاء را به جماعت بخوانند ثوابش مانند کسی است که تمام شب را نماز خوانده باشد. 

خداوند متعال نماز صبح را قرآن نامیده است و در آیه ۷۸ سوره اسراء می‌فرماید: «و نماز صبح را بخوان؛ زیرا که نماز صبح (توسط فرشتگان شب و فرشتگان روز) بازدید می‌گردد». 

محافظت و مداومت در انجام آن موجب ورود به بهشت می‌شود و گرفتن وضو برای اقامه آن بر درجاتش می‌افزاید و رفتن به سوی آن جزو حسنات محسوب می‌شود و اوقاتی که پس از آن سپری می‌شود پر برکت است. پیامبر اکرم (ص) فرموده است: «بار پروردگارا در فرایضی که امت من آن را در اول وقت انجام می‌دهد برکت قرار بده» (به روایت از احمد، ابو داوود، ترمذی و ابن ماجه). 

یاران سپیده دم

کسانی هستند که به دعوت الله هنگامی که می‌فرماید: «حی علی الصلاة، حی علی الفلاح» لبیک گفته‌اند. 

سلام و درود بر این گروه از مردم که از «الصلاة خیر من النوم» الهام گرفتند و معانی عبودیت و بندگی را احساس کرده‌اند و به استقبال روزهایی رفتند که به آن‌ها بشارت داده شده است که پیامبر (ص) فرموده است: «بشارت باد مردمانی را که در تاریکی به مساجد می‌روند، که در روز قیامت نور کامل خواهند داشت» (به روایت ترمذی و ابو داوود). 

 

ای یاران سپیده دم 

گوارایتان باد دیدن روی مبارک الله تعالی در بهشت که رسول الله (ص) فرمود: «شما‌‌ همان طوری که این ماه را به وضوح می‌بینید، پروردگارتان را خواهید دید و از دیدن او سیر نمی‌شوید. اگر توانستید پیش از طلوع خورشید و غروب آن نمازی را قضا ندهید آن را انجام دهید؛ سپس این آیه قرآن را قرائت کردند:» و سبح بحمد ربک قبل طلوع الشمس و قبل الغروب «(به روایت بخاری و مسلم). 

ای یاران سپیده دم

آیا خشنود نیستی که مردم با زنان و اموال رهسپار می‌شوند و شما با برکت در اوقات و نشاط و طیب خاطر و انواع هدایا و ورود به باغ‌های بهشت و نزول رحمت باز می‌گردید. پیامبر اکرم (ص) فرموده است:» هر کس نماز صبح و نماز عصر بخواند وارد بهشت می‌شود «(به روایت از بخاری و مسلم). 

ایشان همچنین می‌فرماید:» آتش به کسی که پیش از طلوع خورشید و پیش از غروب آن نماز خوانده است نزدیک نمی‌شود «(به روایت مسلم). منظورپیامبر (ص) نماز صبح و عصر بود. 

 

ای یاران سپیده دم

شما به خاطر حفظ شعائر الهی تحت حفاظت قرار می‌گیرید، نفس‌هایتان پاک و جسمتان با نشاط است. رسول الله (ص) فرموده است:» هرکس نماز صبح را بر جای آورد در امان الله قرار می‌گیرد. (به روایت از مسلم) 

همچنین می‌فرماید: «هنگامی که یکی از شما به خواب رفت شیطان بر پشت سرش سه گره می‌زند و روی هر یک از گره‌ها می‌دمد و می‌گوید: شب درازی در پیش داری بخواب، اگر بیدار شد و خدا را یاد کرد یکی از گره‌ها باز می‌شود، اگر وضو بگیرد گره دوم و اگر نمازی بخواند گره سوم نیز گشوده می‌شود، اگر چنین شد، با نشاط و خوش کردار خواهد شد و در غیر این صورت تنبل و زشت کردار خواهد بود» (متفق علیه). 

 

ای ذاکران سپیده دم

همین بس، که فرشتگان گواه شمایند. رسول خدا (ص) می‌فرماید: «گروهی از فرشتگان شب‌ها و گروهی از فرشتگان روز‌ها مراقب شمایند و در نمازهای صبح و عصر در یک جا گرد هم می‌آیند، سپس آن دسته‌ای که با شما بودند به آسمان می‌روند، پروردگارشان از آن‌ها می‌پرسد: هنگامی که از بندگانم جدا شدید در چه حالی بودند (و حال آنکه خود از احوالشان بهتر آگاه است) فرشتگان پاسخ می‌دهند، در حالی که به نماز ایستاده بودند از نزد آنان آمدیم» (متفق علیه). 

پیامبر اکرم (ص) می‌فرماید: «آیا می‌خواهید بدانید خداوند متعال در مقابل چه چیزی گناهان را می‌بخشد و منزلت‌ها را افزون می‌دارد؟ گفتند: آری یا رسول الله، فرمود: دائم الوضو بودن و رفت و آمد زیاد به مساجد و به انتظار نماز‌ها ماندن، این مجاهدت است، این مجاهدت است» (به روایت مسلم). 

خداوند متعال می‌فرماید: «در خانه‌هایی که خداوند اجازه داده است برافراشته شوند و در آن‌ها نام خدا برده شود، در آن‌ها سحرگاهان و شامگاهان به تقدیس وتنزیه یزدان می‌پردازند، مردانی که بازرگانی و معامله‌ای آنان را از یاد و خواندن نماز و دادن زکات غافل نمی‌سازد، از روزی می‌ترسند که دل‌ها و چشم‌ها در آن دگرگون و پریشان می‌شود، تا اینکه خداوند برابر بهترین کار‌هایشان پاداششان را بدهد و از فضل بر پاداششان بیفزاید زیرا که خداوند هر کس را که بخواهد بی‌حساب از مواهب خویش بهره‌مند می‌سازد» (نور/ ۳۶ـ ۳۸). 

اما آن کسانی که نماز را نمی‌خوانند و در آن سستی نشان می‌دهند و آن را به تأخیر می‌اندازند، ‌ای کاش می‌دانستند چه مقدار گناه مرتکب شده‌اند و چه قدر اجر و ثواب از دست داده‌اند. 

خداوند متعال می‌فرماید: «وای بر حال نمازگزاران،‌‌ همان کسانی که نماز خود را به دست فراموشی می‌سپارند» (الماعون: ۴ـ ۵). 

و همچنین می‌فرماید: «بعد از آنان، فرزندان ناخلفی جایگزین شدند که نماز را هدر دادند و به دنبال شهوات راه افتادند (و مجازات) و گمراهی خود را خواهند دید» (مریم: ۵۹ـ ۶۰). 

پیامبر خدا (ص) می‌فرماید: «اولین سؤالی که در روز قیامت از بنده پرسیده می‌شود درباره نماز است، اگر پاسخ داد (به جای آورده بود) رستگار می‌شود و اگر نماز ضایع کرده باشد، زیان می‌کند» (روایت از امام ترمذی و ایشان این روایت را حسن دانسته است). 

 

دوستان دینی من! 

اگر تاکنون به این میدان پا ننهاده‌ایم، اکنون بیاییم و به مردان سحر بپیوندیم تا آنکه در پناه خداوند متعال قرار گیریم و با بندگان نیک پروردگار همراه شویم و خوشبختی و سعادت را نصیب خود سازیم و نام خود را از فهرست منافقان پاک کنیم. 

رسول خدا صلی الله علیه وسلم می‌فرماید: هیچ نمازی به اندازه نمازهای صبح و عشاء بر منافقان سخت و سنگین نیست، اگر می‌دانستند که در این نماز‌ها چه اجر و پاداش عظیمی نهفته است، حتی اگر شده به صورت سینه خیز به سوی آن می‌آمدند. متفق علیه. 

آن حضرت که درود و سلام خداوند بر او باد، همچنین می‌فرماید: سه گروه از مردم هستند که اگر زنده باشند خداوند ضامن روزی و حمایت آنان است و اگر از دنیا بروند خداوند آنان را وارد بهشت می‌کند: یکی آنهایی هستند که به مسجد می‌روند، خداوند متعال ضامن آنان است. (روایت از ابوداود و ابن حبان) 

امیداورم که خداوند متعال من و شما را به آنچه دوست دارد و موجب خشنودی اوست، راهنمایی کند و از آن سود برساند و از باری تعالی خواستارم که به ما اخلاص عنایت فرماید و ما را در تمسک به شریعت و ادای فرائض و واجبات یاری فرماید. 

ما را از دعای خیر خود فراموش نکنید. 

خداوندا بر محمد و آل و یاران محمد درود فرست. 

و آخر دعوانا أن الحمد لله رب العالمین. 

 

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
آینه پور (مهمان)
1391/11/23

موضوع مهمی است.اوحدی مراغه ای نیز درباره فضیلت این موضوع قصیده زیبایی سروده اند:
چشم صاحب دولتان بیدار باشد صبحدم

عاشقان را نالهای زار باشد صبحدم

آن جماعت را که در سینه ز شوق آتش بود

کارگاه سوز دل بر کار باشد صبحدم

صبحدم باید شدن در کوی او، کز شاخ وصل

هر گلی کت بشکفد بی‌خار باشد صبحدم

کوی او بی‌زحمت ناجنس باشد صبح‌گاه

راه او بی‌زحمت اغیار باشد صبحدم

پرده بردار سعادت وقت صبح از روی و این

آن تواند دید کو بیدار باشد صبحدم

مرده دل در خواب نوشینست و دولت در گذار

شادمان آندل که دولتیار باشد صبحدم

طالبان پرتو خورشید روی دوست را

چشم بر در، روی بر دیوار باشد صبحدم

زنده‌داران شب امید را بر در گهش

دیدها دریای گوهربار باشد صبحدم

روز اگر با عمرو و با زیدست رازی خلق را

راز دل با خالق جبار باشد صبحدم

زنده‌داران شب امید را بر درگهش

دیدها دریای گوهر بار باشد صبحدم

از در رحمت به دست آویزی «هل من سائل»؟

سایلان را کوی حضرت بار باشد صبحدم

گر تو می‌خواهی که بگشاید در احسان او

بر در او رفتنت ناچار باشد صبحدم

گرچه کمیابی کسی در صبحدم ناخفته، لیک

حاضری زانخفتگان بیدار باشد صبحدم

تیر آه دردمندان در کمینگاه دعا

از کمان سینه‌ها طیار باشد صبحدم

هر شبت میگویم این و عقل میگوید: بلی

پند گیرد خواجه، گر هشیار باشد صبحدم

آنکه در خوردن بود روز دراز او به سر

خفته بگذارش، که بس بیمار باشد صبحدم

در شب شهوت گر از گل بستر و بالین کنی

آنچنان بالین و بستر مار باشد صبحدم

دست با هر کس که دادی در میان همچون کمر

باز باید کرد، کان زنار باشد صبحدم

چرخ با صد دیده می‌بیند ترا جایی چنین

آدمی را خود ز خفتن عار باشد صبحدم

اوحدی، گر زان شب بیچارگی خوفیت هست

چارهٔ کار تو استغفار باشد صبحدم

قصهٔ بیدار شو، با خفته‌ای مردانه گو

کین سخن با کاهلان دشوار باشد صبحدم

2
امید رضا رجبی (مهمان)
1391/11/24

سپاس

من خفته دل رنجور بیمار
شدم با متن این گفتار بیدار

الهی یاریم ده تا سحرگاه
بشویم قلب مجروحم ز زنگار

سرودم این دو بیت فوق فی الحال
که باشد پاسخی هر چند ناکار

ولی ای خواهرم کین را نوشتی
برایت آرزو کردم که بسیار

خدایت اجر و پاداشت رساند
که بسیاری شدند آگاه و هوشیار

متشکرم از این متن دعوتگونه ی زیبای شما.
التماس دعا
والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته

3
امید (مهمان)
1391/11/25

جالب بود اما چرا به مردان سحر باید پیوست آیا این نشانه ادبیات مردسالارانه نیست؟که زنان هم...

4
بدون‌نام
1391/12/16

از اظهار لطف شما متشکرم، اما بعد؛
به نظر من منظور نویسنده از آوردن کلمه مردان سحر خیز در اینجا انسان های سحرخیز می باشد نه جنس مرد.