اخوان امروز و دیروز

اخوان امروز و دیروز

كناطح صخرة يومًا ليوهنها              فلم يضرها وأوهى قرنه الوعل

همانند بز کوهی که به صخره شاخ می‌زند اما هیچ آسیبی به آن نمی‌رساند تنها شاخ خود را خسته می‌کند. 

 «اخوان امروز و دیروز امتی جدیدی هستند که بر حق ایستاده‌اند و به نور خدا راهیاب می‌شوند؛ در خوشی و ناخوشی به راه راست فرامی‌خوانند؛ آنان باید سپاس‌گزار خداوند باشند که نعمت‌های زیادی به آنان ارزانی داشته است و از فضل و کرمش به آنان بخشیده است. باید بر دشواری‌ها بردبار باشند هر چند کشنده پر از هول و هراس باشد. باید به وعده‌ی خداوند متعال به گذشتگان اعتماد کنند: 

«وَإِن تَصْبِرُوا وَتَتَّقُوا لاَ یَضُرُّکُمْ کَیْدُهُمْ شَیْئًا إِنَّ اللهَ بِمَا یَعْمَلُونَ مُحِیطٌ»[آل عمران: ۱۲۰]. اگر نیکی به شما دست دهد (و نعمتی همچون پیروزی و غنیمت بهره‌ی شما گردد) ناراحت می‌شوند، و اگر به شما بدی برسد، شادمان می‌شوند. و اگر (در برابر اذیّت و آزارشان) بردباری کنید و (از دوستی با ایشان) بپرهیزید، حیله‌گری (و دشمنانگی خائنانه‌ی) آنان به شما هیچ زیانی نمی‌رساند، (چه) شکّی نیست خداوند بدانچه انجام می‌دهند احاطه دارد (و قادر به دفع نقشه‌های خائنانه و نیرنگهای اهریمنانه‌ی ایشان از شما است). 

امام حسن البنا

اصل برای همه‌ی افراد اخوانی آن است که همه‌ به خاطر خدا کار کنند و با تمام اعمال و اقوال خود رضای خدا را بطلبند؛ اگر همه‌ی افراد جماعت تصور می‌کنند که بر جاده‌ی اخلاص حرکت می‌کنند این احساس در رهبرانشان قوی‌تر و بیشتر است. آنان این حقیقت را از ابوایوب انصاری و همسرش آموخته‌اند که وقتی همسر ابوایوب درباره‌ی ماجرای افک از او سؤال کرد پاسخ داد:‌ام ایوب آیا تو چنین کاری انجام می‌دهی؟ گفت: به خدا قسم هرگز. سپس گفت: عایشه از تو بهتر و پاک‌تر است و خداوند این آیه را نازل کرد: 

«لَوْلا إِذْ سَمِعْتُمُوهُ ظَنَّ المُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بِأَنفُسِهِمْ خَیْرًا وَقَالُوا هَذَا إِفْکٌ مُّبِینٌ»[نور: ۱۲]. 

چرا هنگامی که این تهمت را می‌شنیدید، نمی‌بایست مردان و زنان مؤمن نسبت به خود گمان نیک بودن (و پاکدامنی و پاکی) را نیندیشند و نگویند: این تهمت بزرگ آشکار و روشنی است؟ 

این گمان ما نسبت به رهبرانمان است در حالی که نزد خدا کسی را مبرا نمی‌دانیم. 

درباره‌ی تحولات جاری مصر مطالب زیادی نوشته می‌شود؛ درباره‌ی رویداد‌ها و حدس و گمان‌هایی که در خصوص تأثیر این رویداد‌ها بر جماعت وجود دارد؛ چه بسا افرادی که می‌پندارند این حوادث بر ساختار دعوت و تنظیم جماعت تأثیر ناگوار گذاشته است... اما ما یقین داریم که خداوند متعال پسِ پرده‌ی این حوادث خیر و صلاح را برای اسلام و مسلمانان رقم خواهد زد و جماعت به یاری خدا این مرحله‌ی دشوار را نیز با ثبات و پایداری پشت سر خواهد گذاشت؛ یقیناً این بار با نیروی فزاینده‌تری به سمت اهداف خود حرکت خواهد کرد. این‌ها عباراتی نیست که برآمده از احساسات خالی باشد بلکه حقیقتی است که گذشته‌ی این جماعت و حوادث متوالی تاریخ ۸۵ ساله‌ی جماعت بر آن گواهی می‌دهد. همگان می‌دانند و ما و تمام اخوانی‌ها می‌دانیم و همواره این حقیقت را درک کرده‌ایم که منهج و برنامه‌ی اخوان به واسطه‌ی عصمت مرجعیت خود – قرآن و سنت – معصوم است و هر کس به این برنامه پایبند باشد می‌داند ارتباط او با برنامه یک ارتباط علمی و عملی است. 

این جماعت به فضل الهی دوران‌های مختلفی را پشت گذاشته است و همیشه زیر سایه‌ی«واعتصموا بحبل الله جمیعا و لاتفرقوا» زیسته است. در سایه‌سار دعوت مبارکشان بر ارزش‌ها و معانی، گرایش خالصانه، اطاعت هوشیارانه، اعتماد متقابل و برادری راستین استوار بوده‌اند؛ با این حقایق پرورش یافته‌اند و در یک چارچوب سازمانی مستحکم، عمیق و ثمربخش برای دعوتشان زیسته‌اند. 

 همگان مشتاق هستند به سلک این جوانان مؤمن درآیند و یک ارتباط سازمانی مشتمل بر ارکان سه‌گانه (اطاعت، برادری و اعتماد) آنان را گرد هم آورد و ذره‌ای از آن دور نشوند. وابستگی سازمانی اخوان در سه مقوله‌ی زیر خلاصه می‌شود: 

۱-اطاعت آگاهانه برآمده از ایمان و با شعار: ما گروهی هستیم که حق را در اطاعت از امیرمان می‌دانیم و اطاعت از امر وی از ایمان ماست. 

۲-برادری صادقانه که فرا‌تر از تمام پیوندهای ارتباطی محدود و شکننده است. 

۳-اعتماد بالایی که در برابر فشار شهوات و شبهات درمانده نمی‌شود. 

چیزی که همواره رؤیای خیال‌پردازان را نقش بر آب می‌کند آن است که این جماعت مواضع خود را از منابع الهی و ربانی وام می‌گیرد و از این منبع برای تصمیم‌گیری و تأیید خود استفاده می‌کند و قرآن کریم نیز بر این صحه نهاده است؛ از این رو خود را پایبند به شورا می‌دانند. جناب مرشد محمد مهدی عاکف می‌گوید:» اگر شورا در داخل جماعت اخوان اجرایی نمی‌شد نمی‌توانستند تا امروز در صحنه‌ی داخلی و بین‌المللی پایدار بمانند. شورا از دیدگاه جماعت یک فریضه و بخشی از اخلاق جماعت است؛ هیچ سازمانی در داخل اخوان نمی‌تواند بدون اجرای اصل شورا فعالیت کند و بسیاری از افکار و جماعت‌ها به خاطر نبود شورا از هم پاشیده‌اند «. 

 چیزی که تمام رؤیاهای طرف سرکوب‌گر را بر باد داده است همین رابطه‌ی برادری صادقانه است؛ اخوان از دیر باز از رهنمود‌های بنیان‌گذار این جماعت امام حسن البنا این حقیقت را آموخته‌اند: 

«منظورم از برادری آن است که دل‌ها و جان‌ها با پیوند عقیده به هم مرتبط باشند و عقیده محکمترین پیوند و گران‌ترین آن است؛ برادری جوهره‌ی ایمان و تفرقه و جدایی از کفر است؛ سرآغاز قدرت، وحدت است و هیچ وحدتی بدون محبت پایدار نیست؛ کمترین درجه‌ی محبت پاکی درون و بالا‌ترین آن ایثار و جان‌فشانی است: ... وَیُؤْثِرُونَ عَلَى أَنْفُسِهِمْ وَلَوْ کَانَ بِهِمْ خَصَاصَةٌ وَمَنْ یُوقَ شُحَّ نَفْسِهِ فَأُوْلَئِکَ هُمْ الْمُفْلِحُونَ. [حشر: ۹] 

و ایشان را بر خود ترجیح می‌دهند، هرچند که خود سخت نیازمند باشند. کسانی که از بخل نفس خود، نگاهداری و مصون و محفوظ گردند، ایشان قطعاً رستگارند. 

برادر واقعی برادرانش را بر خود مقدم می‌دارد زیرا اگر با آنان نباشد با غیر آنان هم نخواهد بود اما دیگران اگر با او نباشند با غیر او بوده‌اند. 

این دعوت اخوان است برای کسی که آن را به خوبی نشناخته است، برای کسی که بر آستان آن قرار نگرفته است و از حقیقت آن آگاه نیست. اخوان از دیرباز تا کنون بر همین منوال بوده‌اند و همواره جماعتی با قلب واحد خواهند ماند. 

 شاید کسی بگوید که این آرمان‌گرایی است اما ما این حقیقت را در دعوت اخوان دیده‌ایم و به آن باور داریم. در این‌جا سخن را با بیاناتی از بنیان‌گزار این جماعت پایان می‌دهیم: «فاذكروا جيداً أيها الاخوة، أنكم الغرباء الذين يصلحون عند فساد الناس، وأنكم العقل الجديد الذي يريد الله أن يفرق به بين الحق والباطل في وقت التبس عليها فيه الحق بالباطل، وأنكم دعاة الإسلام، وحملة القرآن، وصلة الأرض بالسماء، وورثه محمد صلى الله عليه وسلم، وخلفاء صحابته من بعده، فضلت دعوتكم الدعوات، وسمت غايتكم علي الغايات، واستندتم إلى ركن شديد، واستمسكتم بعروة وثقي لا انفصام له، وأخذتم بنور مبين وقد التبست علي الناس المسالك وضلوا سواء السبيل، والله غالب على أمره».

 «برادران من! خوب فکر کنید شما غریبانی هستید که در زمان فساد مردم به اصلاح دست می‌زنید؛ شما عقل کاملی هستید که خداوند به وسیله‌ی آن حق را از باطل جدا می‌کند آن هم در زمانی که حق با باطل مشتبه شده است؛ شما داعیان اسلام و حاملان قرآن هستید؛ شما پیوند زمین با آسمان هستید؛ شما وارثان محمد و خلفا و اصحاب و یاران او هستید. دعوت شما بر دیگر دعوت‌ها برتری دارد؛ هدف شما بالا‌تر سایر اهداف‌ است؛ شما به تکیه‌گاه محکمی پشت بسته‌اید و به ریسمانی ناگسستنی چنگ زده‌اید؛ شما از منبع درخشانی قبس گرفته‌اید این در حالی است که مردم در کوره‌راه‌ها سرگردان و حیران مانده‌اند و خداوند بر کار خود چیره و غالب است».

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
مریوان (مهمان)
1392/10/07

میگن چرا اخوان یک گروه تروریستیه

چون به نظر بنده اون ها هم مثل گروه القاعده یک گروه تروریستی هستن

هیچ فرقی هم با همدیگر ندارند، تازه القاعده در مسیر خودش صادق تره و
صادقانه میگه با کفر میجنگم ولی اخوانی ها چی، نه این دنیاشون معلومه نه اون دنیا

تازه مگه حسن البنا ها هم دست به تفنگ نبرد، مگه سید قطب هم دست به تفنگ نبرد، مگه عبدالله عزام هم دست به تفنگ نبرد همه این افراد اخوانی نبودن اگر جنگیدن و تفنگ بر داشتن تندرویه همه این افراد تروریستند و باید صدبار اعدامشان میکردند. ما فقط زمانی از شما راضی میشیم که یک درصد هم به شریعت فکر نکنید، دینتون رو بردارید برای خانواده خودتون، هیچ کس حق ندارد در فضای کاری عبادت کند. مرسی اگه عاقل بود و به کشورش فکر میکرد ساعت ۱۲ ظهر زمان کار کردنه نه نماز خواندن ما حتی با این مدل رفتار هم مخالفیم در دنیای ما شریعت اسلام هیچ جایگاهی ندارد.

2
یار (مهمان)
1392/10/08

هرچند که نوشته این عزیز ارزش جواب دادن را نداشت ولی نمی شد که ... دوست عزیز این اطلاعات مهم را از کجا آورده اید که حسن البنا و ... به اسلحه پناه برده اند و به اطلاع جنابعالی برسانم جناب آقای مرسی قبلا هم موقع ظهر نمازش را به جا آورده و ... که مردم مصر به بهش آری گفتند و انتخابش کردند حتی کسانی که بعد از کودتا می خواهند کاندیدای ریاست جمهوری شوند به نوعی به زبان دینی صحبت میکند و از عده ای از افراد در لباس دین استفاده میکنند تا آری مردم را بگیرند، چیز دیگری هم به عرض جنابعالی برسانم که های های به نظر جنابعالی دین خدا در بین جامعه ما هیچ جایگاهی ندارد یا فقط در قلب شما جایگاهی برای شریعت وجود ندارد و ...

3
مامه‌ ڕیشه‌ (مهمان)
1392/10/10

اين دوست مريواني ما متأسفانه دچار خلط و توهم بسياري عجيبي شده است!!!!
آش شله قلمكاري را بر مبناي اطلاعات و داده‌هاي غلط و بدور از واقعيت نوشته كه نشان از عمق مطالعه‌ي ايشان و آگاهي از تاريخ اسلامي قرن بيستم دارد!!!!!!!!!!!!!!!
ايشان هنوز نمي‌داند كه سيدقطب (رح) هيچگاه دست به اسلحه نبرده است. عبدالله عزام اخواني نبوده و از جماعت «التحرير» فلسطين بوده و ....
اما سخن پاياني اين مرد دانشمند!! آيه‌ي مباركه‌ي «وَ لَنْ تَرضَى عَنْكَ اليهودُ و النصارى حتَّى تتَّبِعَ ملَّتهُم» را در ذهنم تداعي كرد.
در جواب بايد بگويم : «قُل موتوا بغيظكم»
الله اكبر و لله الحمد

4
عبدالحق (مهمان)
1392/10/10

سلام دوست عزیز خب شما با اسلام مخالف هستید چرا حقوق بشر را زیر پا میگذارید ؟خب یک کارمند مسلمان دلش میخواهد 20 دقیقه نماز بخواند ودر همه جای دنیا به کارمند 40 دقیقه استراحت میدهند

5
نيما (مهمان)
1392/10/09

سلام.تروريست اونهايي هستن که بعد ماه مبارک با توپ تانک لودر بلدوزر هليکوپتر به جون مسلمانان ميدان رابعه افتادند و مردم بي گناه دست خالي رو قتل عام کردند ولي در هر صورت ما پيروزيم چون يا شهيد ميشيم که اخرت رو دارقم يا بردشمن غلبه کرده که باز هم پيروزيم.في امان الله

6
بدون‌نام
1392/10/13

دست بردن به اسلحه جهت ریشه کنی چنین افکاری(فرد از مریوان) افتخاری است که نصیب هر کسی نمی شود زیرا افیون توده هاست.