نماز عید قربان صادقیه امسال نیز با ممانعت پلیس امنیت برگزار نشد

نماز عید قربان صادقیه امسال نیز با ممانعت پلیس امنیت برگزار نشد

علیرغم امیدهای فراوانی که به تدابیر دولت جدید در حوزه‌ی جبران کاستی‌های حقوق شهروندی می‌رود، امروز نیز از برگزاری نماز عید قربان اهل سنت در مسجد صادقیه‌ی تهران ممانعت به عمل آمد. 

مقارن بامداد امروز چهارشنبه ٢۴ مهرماه ١٣٩٢، یگانی متشکل از ده‌ها نفر نیروی ملبّس و لباس شخصی پلیس امنیت گیشا، با استقرار در اطراف مسجد صادقیه و نیز مبادی ورودی منتهی به آن، از ورود نمازگزاران به مکان ممانعت به عمل آوردند. 

این اقدام در پی احضار دیروز ظهر یکی از اعضای هیأت امنای مسجد و ابلاغ شفاهی مراتب ممنوعیت برگزاری نماز توسط پایگاه پلیس امنیت یاد شده صورت گرفت. 

این در حالی است که پس از منع برگزاری نماز عید فطر در ۱۸ مردادماه گذشته، در ارتباطات گسترده با نهادهای ذیربط و از جمله بخش‌های مرتبط در نهاد ریاست جمهوری، مکرراً بر حق مدنی برگزاری مناسک و شعائر دینی اهل سنت بر مبنای قانون اساسی تأکید شده و این موضوع به لحاظ نظری، از سوی مراجع یادشده همواره با تأکید مضاعف پذیرفته شده است. 

اما در یک روند غیرمنتظره، که از ظهر دیروز آغاز شد، نهاد ابلاغ کننده بر ضرورت عدم اقامه‌ی نماز عید قربان صادقیه اصرار ورزید و علیرغم رایزنی‌های گسترده‌ی جمعی از نمایندگان کنونی و ادوار مجلس و نیز برخی شخصیتهای موجّه و دلسوز، نهایتاً نمازگزاران این مکان و نیز نمازخانه‌ی سعادت آباد از برگزاری نماز محروم شدند. 

گفتنی است در بقیه‌ی اماکن برگزاری نماز جمعه‌ی اهل سنت در تهران، نماز عید قربان با حضور پرشکوه نمازگزاران اقامه شد. 

سخنگوی شورای امور مساجد اهل سنت استان تهرانِ جماعت دعوت و اصلاح ایران در گفتگو با اصلاح‌وب، ضمن تشکر از همه‌ی بزرگوارانی که از ظهر دیروز تا پاسی از شب، پیگیر حل موضوع بودند و نیز ابراز تأسف و ناخرسندی از ناکامی این تلاش‌ها، اظهار امیدواری کرد که ان‌شاءالله در اولین فرصت ممکن، رسیدگی جدی به مسأله‌ی فوق در دستور کار نهادهای ذیربط قرار گیرد تا از تکرار موارد مشابه در آینده پیشگیری شود.

نماز عید قربان صادقیه امسال نیز با ممانعت پلیس امنیت برگزار نشد
نماز عید قربان صادقیه امسال نیز با ممانعت پلیس امنیت برگزار نشد

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام (مهمان)
1392/07/24

منتظر بمانید ، همین کار را خواهیم کرد .تکرار نخواهد شد .!

2
بدون‌نام (مهمان)
1392/07/24

لَتَجِدَنَّ أَشَدَّ النَّاسِ عَدَاوَةً لِلَّذِينَ آمَنُوا الْيَهُودَ وَالَّذِينَ أَشْرَكُو

( اي پيغمبر ! ) خواهي ديد كه دشمن‌ترين مردم براي مؤمنان ، يهوديان و مشركانند

‏وَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّنْ مَنَعَ مَسَاجِدَ اللَّهِ أَنْ يُذْكَرَ فِيهَا اسْمُهُ وَسَعَى فِي خَرَابِهَا أُولَئِكَ مَا كَانَ لَهُمْ أَنْ يَدْخُلُوهَا إِلَّا خَائِفِينَ لَهُمْ فِي الدُّنْيَا خِزْيٌ وَلَهُمْ فِي الْآخِرَةِ عَذَابٌ عَظِيمٌ‏

( از جمله‌ي دشمني ايشان نسبت به يكديگر ، و نسبت به مسلمانان اين است كه بعضي از قبيله‌ها معابد قبيله‌هاي ديگر را خراب نمودند و مسلمانان را از ورود به مسجدالحرام باز داشتند ) و چه كسي ستمگرتر از كساني است كه نگذارند در مساجد و اماكن عبادت خدا ، نام خدا برده شود ، و در ويراني آنها بكوشند ؟ شايسته‌ي اينان نبود كه چنين ( گناه بزرگي را مرتكب شوند و اين كارها را ) بكنند ، بلكه مي‌بايست ( حرمت معابد را نگهدارند و ) جز خاشعانه وارد آنها نشوند . بهره‌ي آنان در دنيا زبوني و رسوائي ، و در آخرت عذاب بزرگي است

3
بدون‌نام (مهمان)
1392/07/25

کاش یه جایی محل برگزاری نماز اعلام می شد. ما نماز عید قربان را از دست دادیم. سفارت افغانستان رفتیم گفتند روز قبلش برگزار شده، سعادت آباد رفتیم کلی نیرو و ماشین امنیتی اونجا بودن و ما رو متفرق کردن و درب رو قفل کرده بودند. جای دیگری رو هم که بلد نبودیم.

4
به کجا چنین شتابان (مهمان)
1392/07/25

ممانعت یعنی بر حق بودن
یعنی ترسیدن از کسی
یعنی شما قدرتتون بیشتر از ماست
یعنی حضور شما برای ما خطر ساز است
تاریخ تکرار می شود

تکرار میشود

تاریخ

5
alireza (مهمان)
1392/07/25

سلام
مگه تو دانشگاه و بعضي مساجد ديگه نماز برگزار نشدچرا با آنها نخواندند ما كه هراهل سنت در اكثريتن به حكم آيه وركعو مع اراكعين به آنها اقتدا مي كنيم
لعنت خدا بر كسانيكه در دين رسول اختلاف ايجاد كرده و مي كنند چه شيعه باشه و چه سني
ولا تطبعوخطوات شيطان

6
مروت (مهمان)
1392/07/27

از اون املای آیه معلومه چند مرده حلاجی! شما تو مکه هم به دنبال مسجد هستین تو مدینه هم میخواین مسجد بسازین! مگه اونجا کم مسجد داره؟ پس چرا با راکعین اونجا هماهنگ نمیشین؟

7
محمد (مهمان)
1392/07/27

با سلام
یکی از ویژگیهای مسلمان سنی مذهب لعنت نکردن و فحاشی نکردن است . برادر عزیزم!! نماز عید قربان چه خطراتی دارد که در یک مکان
بزرکتر و با جمعیت بیشتر و با شور و شوق ایمانی برگزار شود ؟؟
اگر مشکلی هست چرا از طریق گفتمان حل نمیشود؟
بدانید که اغلب این کارها نشانه ضعف است .

8
مسلم (مهمان)
1392/07/24

بزرگترین عیدمسلمانان ،ازنظرقرآن وسنت ، عیدقربان است. که درآن حضرت ابراهیم به فرمان خداحاضرشد باطیب خاطرعزیزترین فرزندش راقربانی کند.و.... اما درحکومت جمهوری اسلامی ایران ازبرپایی نمازعیدقربان ممانعت به عمل آید.‌آن هم درزمان حکمرانی دولت تدبیروامیدجناب روحانی ؟؟؟!!! آیا اگراهل سنت وجماعت ایران به شما رأی نمی دادند رئیس جمهور می شدید؟؟؟!!! این است دولت تدبیروامیدشما ؟؟؟!!! مگر پیامبر(ص)نمی فرمایند: " من لم یشکرالمخلوق(الناس) لم یشکرالخالق(الله)." آیا ازآه وناله ودعای مظلومی نمی ترسید که عالمی رابسوزاند؟

9
محمد (مهمان)
1392/07/24

با سلام
با تشکر از زحمات دکتر ستوده و سایر دوستان
بنده فقط دو سوال مطرح میکنم امیدوارم مسئولان محترم جواب قانع کننده بدهند
اول اینکه با خواندن نماز عید چه ضرری به حال دوستان پلیس امنیت و ساکنان تهران داریم که ممانعت به عمل آمد و اینکه آیا نخوانده ایم نفعی شامل حال دوستان شد یا فقط ما اهل سنت محکمتر منسجمتر و با اعتقادتر و متحدتر شیم؟
دوما آیا همه ی مشکلات ایران بزرگ عزیز حل شده است که دویست نفر را روز عید مسئول عدم خوشحالی بقیه ی دوستان بکنیم؟
آیا حق داریم اعتماد نکنیم آقای روحانی یه جور رفتار کنید سه چهار سال دیگه روتون بشه شعار اقلیت ها رو بزنید

10
وفا (مهمان)
1392/07/25

قابل توجه كساني كه در هر انتخابات بیش از حد احساساتی و ذوق زده میشن انگار همه چیز میخواد عوض بشه! این وعده های دولت جدید در خصوص حقوق اقوام و مذاهب!!! انگار نماز خواندن جز حقوق شان نیست!

11
بدون‌نام (مهمان)
1392/07/25

ما اهل سنت ایران که دل مان را به وعده های دولت تدبیر و امید خوش کرده ایم خیلی دل مان می خواهد پاسخ آقای یونسی دستیار ارشد رئیس‌ جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و دوستان شان را در مورد دلیل عدم اجازه اقامه نماز عید سعید قربان همانند سایر اعیاد پیشین در مساجد اهل سنت تهران ببینیم و بشنویم. نکند این نمازگزاران همان به اصطلاح وهابی های القاعده ای هستند که آقای یونسی از آنان می ترسد؟!!!
راستی ما که از خواندن نماز در نمازخانه های استیجاری با کرایه ماهانه چند میلیونی در پایتخت کشور منادی ترویج اسلام ناب محمدی که اگر در ادعایش صادق بود می باسیت خودش اقدام به تاسیس مسجد برای مسلمانان اهل سنت می نمود، محروم هستیم، باید حق داشته باشیم که به صداقت آقای یونسی در مورد شایستگی تصدی پست های وزارت و استانداری و ... توسط شایستگان اهل سنت به دیده تردید بنگریم.

12
بدون‌نام (مهمان)
1392/07/27

ای کاش مسؤلان جماعت از چنین کارهای درس بگیرند ودیگر گول وعده های نظام را نخورند.

13
نها (مهمان)
1392/07/27

خیلی سخته دانشجو باشید تو یه شهر غریب و نتونی پیش خانواده ات باشی و با کلی ذوق و شوق بری نماز عید بخونی که حداقل کنار هم مذهب ها و دوستانت باشی اما بهت اجازه ندن.حس دردناک و سوزناکیه در یک کشور اسلامی اجازه ی خوندن نماز بهت داده نشه.

خدای مهربان ما توان و تحمل نداریم به امتحان و آزمایش سخت مبتلایمان نفرما.

14
م (مهمان)
1392/07/28

ما ز یاران چشم یاری داشتیم خود غلط بود آنچه می پنداشتیم!