استاد قرضاوی: ما با خشونت برخورد نمی‌کنیم و وفاداری به رسول اکرم باید با ارائه‌ی سیره و رسالت آن حضرت به جهانیان باشد

نویسنده: 
دکتر یوسف قرضاوی
استاد قرضاوی: ما با خشونت برخورد نمی‌کنیم و وفاداری به رسول اکرم باید با ارائه‌ی سیره و رسالت آن حضرت به جهانیان باشد

علامه یوسف قرضاوی با تأکید بر اینکه وفاداری نسبت به رسول خدا با ارائه‌ی سیره و رسالت آن حضرت به جهانیان امکانپذیر است نه با حمله به سفارتخانه‌ها، در ارتباط با حوادث پیش آمده و بی‌حرمتی برخی از جاهلان به ساحت نبوی مردم را به خشم همراه با حکمت و تعادل فرا خواند. استاد قرضاوی و رئیس اتحاد جهانی علمای مسلمین در خطبه‌ی نماز جمعه‌ی مسجد عمربن خطاب در دوحه با پرداختن به برخی از جوانب سیره‌ی مطهر آن حضرت اظهار داشت چگونه می‌توان اقدامات انجام شده را توجیه کرد در حالی که رسالت محمد مصطفی (صلی الله علیه وسلم) رسالتی پر از خیر، رحمت و برکت برای جهانیان و مایه‌ی عدالت و کرامت برای بشریت بوده است. 

وی توصیه کرد که باید با حرمت‌شکنان ساحت نبوی با شیوه‌ای که شایسته‌ی آیین اسلام و آموزه‌های قرآن کریم و لایق اخلاق و تمدن اسلامی است برخورد کرد و نباید به خشونت متوسل شد. وی تأکید کرد کسانی که‌ خشونت به خرج می‌دهند به خطا می‌روند و ما باید برخوردی بهتر و بزرگوانه‌تر داشته باشیم؛ «به شما می‌گویم که در حق پیامبرمان محمد (صلی الله علیه وسلم) خطا کردید و قدر و منزلتش را مراعات نکردید.» وی خاطر نشان کرد که ابراز وفاداری نسبت به آن حضرت اینگونه نیست که با سنگ به سفارتخانه‌ها حمله کنیم یا آن را به آتش بکشیم و سفیر یک کشور و همراهانش را به قتل برسانیم. 

شیخ قرضاوی همچنین یادآور شد: آمریکا به عنوان یک کشور پشت سر این قضیه قرار ندارد، به آمریکا می‌گوییم که باید موضع قویتری اتخاذ کند و تلاش کند که در مقابل این تندروی‌ها بایستد این‌کار را نمی‌توان یک خلاقیت نامید یا در چارچوب آزادی بیان توجیه کرد بلکه فحش و بهتان است. 

وی به مسلمانان یادآور شد که باید سیره‌ی مطهر آن حضرت و رسالت بزرگ او و آموزه‌های والای اسلامی را به امت‌ها آموزش دهند و در این راستا از تمام ابزارهای روز استفاده کنند. ضروری است که مسلمانان هم فیلم‌هایی بسازند و در آن رسالت محمدی را به تصویر بکشند و از غفلت و کوتاهی امت بزرگ اسلام در این امر به گونه‌ای که شایان آن حضرت باشد انتقاد کرد. وی فاش ساخت که هم اکنون در قطر و با شرکت آن کشور مشغول تهیه‌ی فیلمی از زندگانی رسول اکرم است و خاطر نشان کرد که باید سیره و رسالت آن حضرت را در کنار هم به جهانیان ارائه کنیم و تنها سیره کافی نیست؛ ما باید این مهم را رعایت کنیم و وفاداری خود را به دین اسلام نشان دهیم. شیخ قرضاوی پس از ادای نماز جمعه و تظاهراتی که شخصاً در آن حضور داشت از هموطنان مسلمان و شهروندان قطری خواست در تظاهرات نصرت رسول خدا شرکت کنند و خشم و غضب مسلمانان را در تکرار بی‌حرمتی نسبت به ساحت نبی مکرم اسلام نشان دهند.

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
رسول پیروتی (مهمان)
1391/06/26

با سپاس از مدیران سایت
بر مسلمانان لازم است که اگر خود عالم به احوال روز و مسائل دینی و احکام آن نیستند حداقل به عالمان و دانایانی چون شیخ قرضاوی اقتدا کنند
درود بر این مرد و مواضع عالمانه اش
و صد هزاران سلام و درود بر محمد مصطفی
مسلمین محمد را از خود خویش نیز دوستتر دارند
ومن یکی از مسلمین و قربان خاک پای محمد

2
جمشید (مهمان)
1391/06/27

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

وَإِنَّكَ لَعَلى خُلُقٍ عَظِيمٍ
هربار که آیه یا سوره ایی از این پیام الهی به گوشت می رسدآنقدر تازگی دارد انگار تاحالا چنین چیزی را نشنیده ای آن هم موقع وزمانی که عالمی بزرگ چون شیخ قرضاوی به تفسیر آن بپردازد.براستی وقتی این موضع مومنانه وآگاهانه این بزرگوار را خواندم به خودم بالیدم وگفتم الحمدلله این بار هم نقشه دشمنان نقش برآب شد.واین گونه اعلام موضع گرفتن به همه یادآوری می کند که نباید ازروی احساسات دست به اقدام زد.

3
جنت (مهمان)
1391/06/28

سالام قولا من رب رحیم
خدای حکیم را بسی شاکرییم که بندگان حکیم و شاسیته اش را چون علامه دکتر یوسف قرضاوی راتوفیق و عزت بخشید که با موضع گیری های حکیمانه و سرشار از شعورشان قلبهای مسلنین را در برابر مکر و حیله دشمنان جهتی مصلحانه می بخشند.
محمد (ص) آن یگانه قهرمانی است که هیچگاه وهیچ چیزی از شآنش نمیی کاهد پروردگار مهربان و مهرورز ولی و سرپرست اوست.

خاک پای تمام دلسوزی هایش.