نمایش همزمان مستند «کمی بالا‌تر» در روستای ساتیاری پاوه و ریودوژانیرو برزیل

نمایش همزمان مستند «کمی بالا‌تر» در روستای ساتیاری پاوه و ریودوژانیرو برزیل

فیلم مستند کمی بالا‌تر به کارگردانی «لقمان خالدی» که پیش از این جایزه‌ی اول جشنواره‌ی فید مارسی فرانسه را به خود اختصاص داده و همچنین منتخب چندین جشنواره‌ی خارجی شده بود، این بار همزمان در دو مکان متفاوت از هم به نمایش درآمد. 

بنا به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی اصلاح به نقل از سایت کۆمه‌کاڵ، همزمان با نمایش مستند «کمی بالا‌تر» در جشنواره ریودوژانیروی برزیل، لقمان خالدی این فیلم را در زادگاهش «روستای ساتیاری» از روستاهای زیبای شهرستان پاوه به نمایش گذاشت. 

این مستند ۵۸ دقیقه‌ای در فضایی متفاوت از جشنواره‌هایی که حضور داشته همچون جشنواره‌ی فید مارسی، ملینیوم، مادرید و مونترال، این بار دور از هر هیاهوی جشنواره‌ای در مسجد کوچک ساتیاری در میان استقبال باشکوه روستاییان به نمایش درآمد. 

لقمان خالدی در مورد دلیل برگزاری این فیلم در این مکان گفت: من می‌خواستم فیلم‌هایم را در فضایی نمایش دهم که در آن رشد پیدا کرده‌ام، می‌خواستم فیلم‌هایم با مخاطبان واقعی خود روبرو شوند مخاطبانی که در هیچ جشنواره‌ای حضور ندارند اما تشنه دیدن اینگونه فیلم‌ها هستند. کاری که مستندساز‌ها معتقدند به همین منظور دست به دوربین می‌برند. 

مستند کمی بالا‌تر حکایت رفتگری است که سعی می‌کند نویسنده بزرگی شود و بیست رمانی را که تا به حال نوشته به چاپ برساند و جایگاه خود را در اجتماع کمی بالا‌تر ببرد. 

سکوت و دقت مردم روستا هنگام پخش مستند «کمی بالا‌تر» و سؤالاتی که پس از دیدن فیلم از خالدی پرسیدند او را تحت تأثیر قرار داده و خوشحال کرده بود چرا که فیلمش توانسته با مخاطبان مختلفی از هر قشری از جمله مردم روستا ارتباط برقرار کند. به گفته خالدی، این نمایش در این فضا برای او جذاب‌تر و تأثیرگذار‌تر از هر جشنواره‌ای بوده است. 

گفتنی است پس از نمایش مستند، کتابخانه‌ای در روستای ساتیاری به نام لقمان افتتاح شد. 

لقمان خالدی که در افتتاح این کتابخانه حضور داشت گفت: مغز هم مثل ماهیچه است که باید روی آن کار شود، هر عقیده و هر تفکر جدید، یک ماهیچه‌ی جدید می‌سازد و این ماهیچه‌ها هستند که ما را قوی می‌کنند، و تنها از راه دانستن می‌توانیم خودمان را کامل کنیم. کتاب و سینما در این مسیر ابزارهای مهمی برای دانستن و کامل شدن هستند.

نمایش همزمان مستند «کمی بالا‌تر» در روستای ساتیاری پاوه و ریودوژانیرو برزیل
نمایش همزمان مستند «کمی بالا‌تر» در روستای ساتیاری پاوه و ریودوژانیرو برزیل
بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام (مهمان)
1391/08/04

این جلسات میبینم حظ میکنم که ای خدا کی قرهنگ وفکر ما بلوچها در این سطح میرسد همه فعالیتای دینی فرهنگی سنتی وهنری ما در مسجد نمودپیدا کند آنگاه دینداری شاد جذاب جوانخواه خواهد بود دیگر مسجد ارث قشر خاصی گروه خاصی نخواهد بود وخانه خدا خواهد شد نه خانه ملا