جوانان اخوانی را چگونه بشناسیم؟

نویسنده: 
خالد ابراهیم
جوانان اخوانی را چگونه بشناسیم؟

امروزه همه‌ی دوستان و دشمنان، علاقه‌مند و كینه‌توز، متحیراند و می‌اندیشند و می‌پرسند كه جوانان اخوانی كجا هستند؟ به چه كار های مشغولند؟ و چگونه ایشان را شناسایی كنیم؟ بعد از تحقیق و موشکافی و جمع‌آوری دلایل، در مورد جوانان اخوان به این نتایج اساسی و مهم دست‌یافته و در می‌یابیم كه آنان: 

شب و روز را به منظور محو بیسوادی و رشد علم و دانش در تمام اطراف و اكناف عالم اسلامی سپری می‌كنند.

اسلام را كه دین میانه و معتدل است، در خلال حلقات درسی بین همه‌ی دانش‌آموزان و دانشجویان نشر می‌كنند.

در کارگاه‌های آموزش سیاسی و فرهنگی شركت نموده، كنفرانسها و سمینارهای علمی را مشارکت می‌كنند، مسابقات علمی- فرهنگی را راه اندازی كرده و كتابخانه‌ها و مراكز خدمات انسانی را تأسیس می‌نمایند تا شخصیت‌های فرهنگی و موفقی را به جامعه تقدیم كنند.

در خدمات رضاكارانه برای نظافت و زیبایی و غرس درختان در روستاها و شهرشان سهم فعال دارند.

مسابقات ورزشی را برای خوردگان و بزرگان در میدانهای ورزشی هماهنگ می‌كنند.

سفرهای تربیتی- فرهنگی  را راه‌اندازی می كنند تا جرأت روحی و فرهنگی جوانان افزایش یابد.

در حل مشكلات همشهریهایشان بی‌نهایت تلاش می‌ورزند.

مساجد را پر می سازند و در حالت ركوع، سجده، روزه‌داری و تلاوت قرآن كریم قرار دارند كه راهبان شب و چابک‌سواران روزاند.

وقت خود را صرف گفتگوهای بیهوده رسانه‌ای نمی‌كنند، به انتظار شبكه‌های ماهواره‌ای نمی‌نشینند، ایشان پرهیزگاران مخفی‌اند، هدفشان رضای الله متعال و ورود به بهشت است؛ لهذا عمل پنهانی را از عمل آشكار بیشتر دوست دارند، وقتی به آنان وظیفه‌ی سپرده شود، می‌بینی كه با تمام جدیت و تلاش آن كار را پیگیری می‌كنند.

 وقت بیكاری ندارند كه به بحث و مباحثه‌های بی‌فایده و پرسشهای زیاد بی‌هدف ضایع سازند، بلكه خود را به کارهای حقیقی و حق مشغول می‌سازند تا به طرف باطل نلغزند، اولین مبارزه علیه نفسهایشان است كه اگر در این پیكار پیروز شوند،‌ علیه دشمنان بیرونی به راحتی پیروز می‌گردند.

بر عهد و پیمانشان ثابتند و هیچگاه از بیعتشان سرپیچی نمی‌كنند، خود را به همراهی آنانی  كه پروردگار را در بامداد و شامگاه یاد می‌كنند، ملزم می‌دانند؛ اگر صف جماعتشان كج شود به بهترین صورت راستش می‌نمایند.

محبت و دوستی به خاطر خداوند و برادری راستین، ایشان را گردهم جمع نموده كه اگر یكیشان به اسكندریه عطسه زند، برادرش در اسوان یرحمك الله می‌گوید، به بزرگان احترام گذاشته‌ و با كودكان مهربانند و حقوق علماء و مربیانشان را خوب ادا می‌کنند.

به مسؤولانشان اعتماد دارند و در معروف از آنان اطاعت می‌كنند.

از شهرت‌طلبی بیزارند، به منصبها به دید تکلیف و ادای وظیفه‌ می‌نگرند نه امتیاز، ریاست نزدشان حسرت و پیشیمانی است و كسی را كه به منصب حریص باشد، انتخاب نمی‌نمایند.

از اختلاف، جدل، كبر و تعصب متنفرند، هر یك از ایشان می‌گوید: نظر و دیدگاه من درست است و احتمال خطا در آن هست و دیدگاه مقابل خطا است و احتمال صحیح بودن را نیز دارد.

دیدگاهشان را مطابق ادبیاتی كه تربیت شده‌اند، به آزادی كامل بیان می‌دارند و نظریات یكدیگر را به راحتی می‌شنوند تا در روشنایی بحث شورایی به نتیجه‌ی مطلوب برسند.

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
مهمانی (مهمان)
1390/11/11

انشاالله که خدای بزرگ توفیق خیر دهد تا همه ی جوانان اخوانی وسایر جوانان دیگر افکار اسلامی بیشتر وبیشتر در عقیده وباورشان ثابت قدم وموفق گرداند وبه ماهم توفیق دهد تا بتوانیم بعنوان شاگردان راستین اسلام در سنگر دعوت ومبارزه با شرک وآثار آن گامهایی استوارتر برداریم .
انشاالله

2
عوسمان فارۆقی (مهمان)
1390/11/12

با تشکر فراوان از نویسنده محترم که با قلم شیوای خود " اصحاب بدر و بیعة رضوان " را توصیف نمودند- من خود هودار جماعت بوده و برای موفقیت آن تلاش می کنم اما شاید این توصیفات برای اخوانی های اطراف نویسنده صادق باشد و در مورد ما صدق نمی کند حال خوشبختانه یا بدبختانه.
اگر جوانی را دیدی که بحث انتخابات و تفسیرهای خبری ورد زبانش است و حجاب حداقل را رعایت می کند و همیشه آیه هایی شبیه (لا اکراه فی الدین) و ( فبشر عیادی الذین یستمعون القول ...) و ( تحلیل صلح حدیبیه و انعطاف حضرت رسول ) و و ازین قییل بحث ها و جلسات دینی نه چندان مهم را به نماز جماعت مسجد ترجیح می دهد و مهم نیست که زمان شروع جلساتش با نماز اول وقت برخورد دارد یا نه و به آزادی بیان و افکار معتقد است و در کنارش تفکر سلفیت را سرکوب کرده و از مکتب قران گلایه دارد و از بسیاری از افکار و اندیشه های بنیانگذار محبوبمان امام بنا بی خبر است و دم از اخلاق زده اما عملش با گفته اش اندکی فاصله دارد و گاه گاهی روزنامه شرق می خواند و امور معنویش در اولویت های بعدی اند و گاه گاه به مسجد سری می زند و ریش و سبیلش را با تیغ پاک می کند و تلاوت قران را در ماه رمضان انجام می دهد و حقوق زن برایش در قالب کلمات مهم است..... هر گاه چنین جوانی را دیدی شک نکن که او اخوانی است.

3
جلیل بهرامی نیا (مهمان)
1390/11/17

سپاس ،کاک عثمان فاروقی!
ظرافت و صراحت را در جامه ظنز،بهتر از این نمی شود! من یکی که لذت بردم و آفرین گفتم!امیدوارم که دوستان ما از سخن شما پند گیرند نه ملال!

4
عثمان و یوسف (مهمان)
1390/11/14

سپاس خداوند بزرگ راست
سلام و خسته نباشید خدمت نویسنده محترم، که با تلاش خود گوشه ای از مسؤلیت جوانان را یادآور شدند.
اما به نظر ما از نتایج بدست آمده شما در این مقاله برمی آید که به اصلی ترین ویژگی محوری جوانان اخوانی که همان ربانی بودن است، توجهی نداشته اید. از این رو جهت یادآوری مطالبی در این رابطه ارائه می نماییم. آری ربانی بودن همان ویژگی است که توانسته این جوانان اخوانی را در مسیر حرکت، تربیت و دعوت همچون کوهی استوار نگه دارد. چرا که جوان اخوانی با درک مفهوم عمیق از ربانی بودن در همه عرصه های جامعه نمود یک مسلمان بودن را به نمایش می گزارد. بهتر آن است که بدانیم برای یک جوان اخوانی همین کافی است که مبنای تعاملات خود را در همه شئونات زندگی بر محوریت اخوت و همیاری پای ریزی می کند و همچون فرزندانی از پدری چون «ایمان» متولد می شوند.
خطاب به برادرمان آقای فاروقی
بیایید همه ما بدانیم که همه قرآن هدایت و نور است، چه آیه ای که برادری اخوانی آن را زمزمه کند و چه غیره آن را یادآور شود. و باز بدانیم جوان اخوانی همه نشستهایش بر محوریت آن است که اقامه نماز کند در جامعه. و باز جوان اخوانی از سلف صالحش آموخته که هیچ گاه نه کسی را سرکوب کند و نه کسی را تکفیر کند. جوان اخوانی نقد را به عنوان ارزش می پسندد و به هر آن کس که در مسیر قرآن و مکتب رسول قدم بردارد خدمت خواهد کرد. جوان اخوانی می داند که اخلاق آن است که در طول مسیر عبودیت به کمال برسد و برای تشخیص حق از باطل آموخته است ( جوان اخوانی ) که خوب باطل را بشناسد. جوان اخوانی انس با مسجد و قرآن را همچون مشق روزانه اش از بزرگان دین به ارث برده و باز جوان اخوانی فردای امروز را می بیند. و هیچ گاه بر حسب ظاهر قضاوت نمی کند. برادر گرامی شما خود قدم در راه اصلاح امور اطرافتان بردارید.
التماس دعای خیر ... جوان اخوانی

5
افسانه (مهمان)
1390/11/16

من بانظرآقای فاروقی کاملا موافقم0بااین توصیف معلوم است که باآنهاارتباط نزدیک دارداگر فقط یکی از این خصوصیاتی را که نویسنده بیان کرده است را داشته باشند جماعت خیلی پیشرفت می کرد.لطف کنیدبه جای این همه تعریف وتمجیداز خودتان که یک صفحه رااشغال کرده است به فکر عمل کردن فقط یک مورد آن باشید.

6
محمد آغلی (مهمان)
1390/11/20

در عصر امروز واقعا جوانانی با این اوصاف عالی انگشت شمار هستند ولی به هر حال از خداوند منان خواستارم که من و سایر جوانان مسلمان را مشمول این اوصاف بگرداند. و ما ذالک علی الله بعزیز