دیار سبز تالش و رمضان؛ گزارشی کوتاه از فعّالیتهای رمضانی آن

دیار سبز تالش و رمضان؛ گزارشی کوتاه از فعّالیتهای رمضانی آن

مساجد تالش، اسالم، رضوانشهر در ماه مبارک رمضان میعادگاه عاشقان الله (ج) بود. در مساجد محمّدیّه‌ی تالش، ابوبکر صدّیق خرجگیل، محمّد رسول‌الله(ص) جوکندان، خلفای راشدین 57 و مسجد عثمان بن عفان خرجگیل، علاوه بر اقامه‌ی نمازهای روزانه و سنّت تراویح، کلاس‌های قرآنی دایر بود و شب‌های قدر نیز زنده‌داری و احیاء گردید. 

در تمام ایّام مبارک رمضان، در مسجد محمّدیّه افطاری داده شد و همه روزه پیش از نماز عصر غالباً به وسیله‌ی برادران عضو جماعت دعوت و اصلاح، پیرامون روزه، زکات، نماز و اخلاق، نشست‌های سخنرانی برگزار شد. همچنین هر شب یک جزء قرآن به صورت دسته‌جمعی تلاوت گردید. 

شایان ذکر است که در مسجد محمّدیّه، بعد از نماز تراویح، سخنرانی به وسیله‌ی افراد جماعت برقرار بوده است. 

نماز عید فطر نیز روز چهارشنبه در همه‌ی مساجد شهرستان اقامه گردید. 

همچنین در سوّم شهریورماه، در مسجد محمّد رسول الله جوکندان، نشستی قرآنی برگزار شد. در این محفل قرآنی، مجموعه‌ای از دانشجویان و فرهنگیان از نماز مغرب تا نماز صبح به اعتکاف پرداختند. در این نشست مبارک آقای موسوی، قاری برجسته‌ی کشوری به تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید پرداخت.

 در این جلسه همچنین، عبدالرّحیم لطفی؛ دبیر دبیرستان‌های تالش، حول موضوع «دل و انوع آن» به سخنرانی پرداخت. این کارشناس ارشد ادبیات عرب، با عنوان کردن انواع چهارگانه‌ی قلب، یعنی قلب فرعونی، هامونی، قارونی و موسوی؛ به بیان اوصاف متمایز هر یک پرداخت.

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام (مهمان)
1390/06/16

باعرض سلام.اطلاع رسانی از مناطق مختلف به مناسبتهای مختلف بسیار خوب وبجاست.امیدواریم این برنامه ادامه داشته باشه که باعث دلگرمی همه خواهد شد وآمار بازدید ومشارکت پربارتر.والله هوالمستعان.به امید روزی که همه درپی تقویت همدیگر گام برداریم..........و......

2
احمدیان (مهمان)
1390/06/17

الحمدلله
نهال پربرکتی که امام حسن البنا سال ها پیش در مصر کاشتند حتی در ایران نیز به بار نشسته و برای اصلاح جامعه در تلاش است.
الله اکبر و لله الحمد

3
بی نام (مهمان)
1390/06/17

با سلام و تحیت خدمت برادران تالشی بهتر است بجای "افراد" از کلمه "برادان" که یک بار معنوی و دینی دارد استفاد کنیم
انما المومنون اخوة وهدف از جماعت ترویج فرهنگ برادری است . نگاه فرد نگاهی محدود و تشکیلاتی است .موفق و منصور باشید

4
بدون‌نام (مهمان)
1390/06/17

الحمد لله حمدا کثیرا

خدا را شکر از تالش هم خبری منتشر کردید!

چون شما بیشتر اوقات پیرامون کردستان و هم زبان خود می نویسید!!

در هر حال این مسئله را به فال نیک می گیریم و از لطف شما سپاس گزاری می کنیم

إن شاء الله بیشتر از این بر احساسات ناسیونالیستی و وطنی خود غلبه و کنترل داشته باشید؛ ما در درجه ی اول مسلمانیم و بعد کرد و تالش و...

ان شاء الله هر چه زودتر به درجه ای از ایمان و تقوا برسیم که مصداق بارز سخن الله پاک باشیم که می فرمایند:" إن اکرمکم عند الله اتقاکم"

جزاکم الله خیر الجزاء فی الدارین

5
بدون‌نام (مهمان)
1390/06/18

سلام بر اهالی گرانقدر تالش
چه خوب است آقای لطفی یا یکی از دوستان تالشی،خلاصه ای از سخنرانی نامبرده را تهیه و برای استفاده و انتشار عمومی در سایت جماعت،ارسال نمایند.

6
بدون‌نام (مهمان)
1390/06/18

سبزو پیروز باشید

7
بدون‌نام (مهمان)
1390/06/19

می بخشید برادر جان ما در درجه اول کرد یافارس یا....هستیم بعد مسلمان.

8
سردبیر سایت اصلاح (مهمان)
1390/06/21

دوست عزیز -کاربر شماره‌ 4- لطفاً شما گزارشهای خبری منطقه‌ی محل سکونت خود را برای مدیریت سایت ارسال نمایید و دلنگران انتشارش نباشید. چرا که تردیدی در نشرش نیست. اینکه‌ از کردستان بیشتر اخبار منتشر می‌شود ترجیح آن منطقه‌ بر سایر مناطق نیست، بلکه‌ انعکاس اخبار از طرف خود آنان است، پس "سابقوا" از فردا، رویدادهای خبری منطقه‌ی خود را برای سایت خودتان؛ پایگاه‌ اطلا‌ع‌رسانی اصلاح ارسال نمایید تا در اسرع وقت ممکن منتشر شود.

9
بدون‌نام (مهمان)
1390/06/23

با سلام
چه جالب از تالشی هم خبری رسید؟! امیدوارم مسئولین سایت تنها خبرهای کردستان را منتشر نکنند و به دیگر شهرهای کشور هم توجهی نشان دهند. البته این را هم یادآوری کنم که این انتقاد را که تنها خبرهای کردستان منتشر می شود را از خیلی از برادران و خواهران دینی شنیده ام. امید است که مورد توجه قرار گیرد. با تشکر از سایت خوبتان.

10
بدون‌نام (مهمان)
1390/06/26

با عرض معذرت خدمت دوستان گرامی . در این مطلب گله ای از دوستان گرامی داشتم . بنده تازه با این سایت ارتباط برقرار کرده ام . ولی متأسف شدم با بیان نارضایتی یکی از دوستان از دیار سر سبز تالش که ممکن است به حق باشد خیلی زود مورد تعارض به صورت تند از جانب دوستانمان از دیار صبور کردستان گردید . امید است دوستان صبورتر و با یکدیگر مهربانتر باشند و حق اعتراض را برای همگان شامل بوده و حتی برای خود و خیلی زود خشمگین نشویم.
إِسْماعيلَ وَ إِدْريسَ وَ ذَا الْکِفْلِ کُلٌّ مِنَ الصَّابِرينَ / انبیاء 85
و نیز یاد آر اسماعیل و ادریس و ذولکفل را که همه بندگان صابر ما بودند .

11
بدون‌نام (مهمان)
1390/12/11

گرچه مومن را نسزاست که در کاش و اگر بزید، اما گاه و بیگاه بایسته است تا در منهج فویم نیز حسرتی به تعالی وآهی به سوی متعالی برد، اینک که زمزمه دعوت از دیار تالش طنینی هرچند نه برازنده ی آوازه اش که شعله ای از آذر فزاینده اش به گوش می رسد، امید است که این دوستان با خلوص و صفایی که از جوانان آن سرزمین در مشام دارم خدای ناکرده همانند برخی از کاربدستان سرشناس فعلی دعوت به بلا و بلیه ی تنگ نظری و یا جاه طلبی با امر مقدسی چون دین دچار نشوند، و امیدی مضاعف اینکه عزیزان داعی ما پیش از تربیت دیگران در اندیشه وتلاش تربیت نفس خود باشند، چرا که آیین ابزاری برای ابراز وجود خود نیست بلکه وسیله ای است ارزنده از سوی بار جهت رهایی از خودی! عروس حضرت قران نقاب آنگه براندازد که دارالملک ایمان را مجرد بینی از غوغا(سنایی غزنوی)