درباره شبكه اجتماعي خبرساز مجازي؛ «فيس‌بوك» و رمز و رازهايش

«فيس بوك» معروف‌ترين و پرمخاطب‌ترين شبكه اجتماعي حال حاضر جهان است؛ شبكه‌اي كه به ادعاي مالكان آن تا اواخر خردادماه سال 1390 داراي نزديك به 700 ميليون عضو بود.

گروه سياسي «خبرگزاري دانشجو»؛ «فيس بوك» معروف‌ترين و پرمخاطب‌ترين شبكه اجتماعي حال حاضر جهان است؛ شبكه‌اي كه به ادعاي مالكان آن تا اواخر خردادماه سال 1390 داراي نزديك به 700 ميليون عضو بود.

تأسيس «فيس بوك»

كامرون و تيلر وينكلوس برادران دو قلويي كه در زمينه كد نويسي اوليه سايت اين شبكه اجتماعي با زوكربرگ، مدير فعلي آن همكاري كرده بودند به اتهام دروغگويي و فريب، وي را تحت تعقيب قرار داده اند، البته آنها در سال 2008 هم از وي شكايت كرده و 65 ميليون دلار غرامت دريافت كرده بودند، اما معتقدند مارك زاكربرگ بيشتر از اينها مديون است و بايد ميليون ها دلار ديگر جريمه پرداخت كند.

اين دو نفر مي‌گويند: مالك فعلي «فيس بوك» آنها را فريب داده و در مورد ارزش واقعي فيسبوك به آنها دروغ گفته تا پول چنداني به آنها پرداخت نكند.

اين دو برادر اولين بار در سال 2004 مدعي شدند كه زاكربرگ توافق شفاهي با آنها در زمينه طراحي سايت ConnectU را زير پا گذاشته و نه تنها كدها و ايده اوليه اين سايت را از آنها سرقت كرده، بلكه با فريب دادن دو برادر ايده اوليه آنها را در سايت فيسبوك پياده سازي كرده و ميليون ها دلار به جيب زده است.

پس از كشمكش طولاني قضايي زوكربرگ در دادگاه به جرم كلاه برداري به پرداخت 65 ميليون دلار محكوم شد، اما دو برادر كه از اين حكم راضي نيستند مجددا شكايتي را بر عليه زوكربرگ به جريان انداخته اند.

«فيس بوك» (Facebook) نام سايت يك شبكه اجتماعي در دنياي مجازي اينترنت است که توسط يك يهودي‌زاده به‌نام مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg) در سال 2004 راه‌اندازي شد.

اينگونه مشهور است كه مارک زاکربرگ سايت «فيس بوک» را در محل اتاق خود در دانشگاه هاروارد آمريکا طراحي و 4 فوريه 2004 آن را بعنوان يک وب سايت اجتماعي مخصوص دانشجويان هاروارد راه اندازي کرد، اما سايت او فراتر از محدوده يک دانشگاه و دانشجويان آن، خيلي سريع مورد توجه قرار گرفت و چنان محبوب شد که تا آخر هفته دوم راه اندازي آن، بيش از نيمي از دانشجويان هاروارد در آن نام نويسي کرده بودند و از آن بعنوان راهي براي ارتباط با يکديگر استفاده مي‌کردند و در کوتاه مدت، ميليون ها نفر در همان چند ماه نخست، به عضويت آن در آمدند و يک شبکه اجتماعي بسيار گسترده، وسيع، با نفوذ و مشكوك را رونق بخشيدند.

پس از موفقيت چشمگير «فيس بوك»، زاکربرگ تصميم گرفت کارش را گسترش دهد، بنابراين وي در اين راه از هم اتاقي خود داستين موسکوويتز هم کمک گرفت و آن دو ابتدا سايت را براي دانشگاه هاي استانفورد، کلمبيا و ييل (Yale) راه اندازي کردند و سپس چندين دانشگاه ديگر در ايالت بوستون آمريکا را نيز به اين سايت مجهز کردند و تا آغاز تابستان همان سال، «فيس بوك» توسط هزاران نفر در بيش از 45 دانشگاه آمريکا استفاده مي‌شد. در همان موقع زاکربرگ به همراه چند نفر از دوستان خود که او را در اداره سايت کمک مي کردند، به پالو‌آلتو کاليفرنيا رفت كه اين امر مقدمه آشنايي او با اولين سرمايه گذار فيس بوك يعني پيتر تيل (Peter Thiel) بود.

هم‌اکنون فيسبوك تشکيلات اداري مجهز شامل 7 ساختمان در پالوآلتو و صدها نفر کارمند دارد.

تعامل سه‌گانه سلطه، فيسبوك و سياست

اكنون مشخص شده است كه «فیس بوک» براساس سياست و نياز نهادهای اطلاعاتی آمریکا فعالیت می‌کند و مي‌توان گفت هر کسی که عضو این وب سایت اجتماعی است، به طور غیرمستقیم با عوامل اطلاعاتی آمریکا همکاری دارد.

بي‌شك قدرت‌های بزرگ از هر روشي برای انجام امور جاسوسی بهره مي‌گيرند و در حال حاضر اینترنت و فضای مجازی بهترین ابزاری است که آنها در اختیار دارند؛ ابزاري كه هزینه‌ کمتری در مقایسه با ابزار نظامی دارد.

کشورهایی همچون آمریکا از طریق «فیس بوک» می توانند به راحتی اطلاعات مورد نیازشان را بدست آورند.

عضویت در سایت هایی همچون «فیس بوک»، «تویتر»، «فلیرک» و «لینک این» برای کاربران خطرناک است؛ اگرچه برای برخی از کاربران قرار دادن اطلاعات شخصی‌شان در صفحه خود موضوع مهمی نیست، اما يقيناً‌ این عمل در آینده برای آنها پیامدهای جدی در پی دارد.

با توجه به اینکه بسیاری از کاربران تمایل زیادی برای در میان گذاشتن اطلاعات شخصی خود با دیگر کاربران با اهداف مختلف را دارند، این فضا برای جاسوسی بسیار مناسب است و با توجه به فعالیت گسترده هکرها نمی‌توان گفت که در فضای مجازی حریم خصوصی به طور کامل رعایت می شود.

متاسفانه در حال حاضر اطلاعات شخصی افراد در فضای مجازی دیگر اطلاعات شخصی محسوب نمي‌شوند و هر شخصي با برخورداري از اندکی تخصص فني می‌تواند به‌راحتی وارد حریم خصوصی كاربران شبكه اینترنت شود. بسياري از کاربران در صفحه‌های خود کوچکترین اطلاعات شخصی از جمله محل تولد، شماره تلفن و نام دوستان خود را در «فيس بوك» قرار داده و گمان می‌کنند كه يك حریم خصوصی را در فضاي مهيا شده توسط اين شبكه اجتماعي مجازي، در اختیار دارند.

بی‌شک می توان گفت که «فیس بوک» یکی از پیچیده ترین اختراعات بشر در عصر حاضر است كه پتانسیل تبدیل شدن به یک پایگاه اطلاعاتی بزرگ را برای سازمان سیا رادارد.

همانطور كه در اين نوشتار اشاره شد، تا خردادماه 1390 بیش از 700 میلیون نفر تمایل خود را جهت انتشار اطلاعات شخصی خود را در سایت اين شبكه اجتماعي مجازي نشان داده‌اند.

واقعيت آن است كه ما با یک ابزار فریبنده بسیار پیشرفته و یک پایگاه اطلاعاتی جامع مواجه هستیم.

زمانی‌که كاربران «فيس بوك» فردي را بعنوان دوست، برای عضویت در پروفایل‌ دعوت می کند، عملاً در جهت محقق شدن اهداف برنامه‌هاي نهادهای اطلاعاتی آمریکا کار می کند.

به دنبال شهرت جهانی «فیس بوک» سازمان سیا برای تحت کنترل گرفتن این سایت با هدف استفاده از اطلاعات شخصی کاربران مدت هاست که وارد عمل شده است.

«فیس بوک» دقیقاً سیاست‌های قدرت های بزرگی را ایفا می کند که بدنبال افزایش قدرت و نفوذ خود در جهان هستند.

قطعا در اختیار گرفتن این پایگاه اطلاعاتی جامع نعمت بزرگی برای نهادهای اطلاعاتی خواهد بود و حتی از قدرت نظامی نیز می‌تواند بازدهی بیشتری داشته باشد، به علاوه اینکه سازمان سیا از طریق «فیس بوک» می تواند عوامل زیادی برای انجام جاسوسی در کشورهای مختلف به خدمت بگیرد.

جايگاه كنوني «فيس بوك»

«فيس بوك» اگر چه كماكان در حال پيشرفت است، اما از سوي رقيب خود يعني گوگل پلاس تهديد مي‌شود.