«آرام خلیلی»، فوتبالیست لژیونر بوکانی درآستانه‌ی پیوستن به تیم ملّی فوتبال ایران

«آرام خلیلی»، فوتبالیست لژیونر بوکانی درآستانه‌ی پیوستن به تیم ملّی فوتبال ایران

 

هم اکنون فوتبالیست‌های خوبی از ایران در کشورهای مختلف اروپایی بازی می‌کنند که می‌توانند با حضور خود قدرت مضاعفی به تیم ملّی ببخشند، اما مشکل بزرگ بازیکنان ایرانی‌‌تبار شاغل در اروپا برای پیوستن به تیم ملّی وضعیت سربازی آنان می‌باشد که حتی سرمربی تیم ملّی ایران را به تکاپو واداشته تا در همین رابطه نشستی را با مسئولان نظام وظیفه برگزار نماید. 

آرام خلیلی یکی از بازیکنان ایرانی‌تبار شاغل در فوتبال اروپا و از جمله بازیکنان لژیونری است که برای دعوت به تیم ملّی ایران مورد توجه کارلوس کی روش سرمربی نامدار و پرتغالی تیم ملّی ایران می‌باشد. خلیلی متولد 18 جولای 1989 در شهرستان بوکان است که از 14 سال قبل و درحالی که تنها 8 سال سنّ داشت، به همراه خانواده‌ی خود به کشور نروژ مهاجرت نموده است. 

این جوان بااستعداد بوکانی، فوتبال خود را با تیمهای جوانان در نروژ آغاز نمود و به‌دلیل شم بالای گلزنی، خیلی زود مورد توجه تیم‌های باشگاهی نروژ قرار گرفت و به تیم‌های باشگاهی براین آی.کی استارت(Bryne IK Start) و گیاس(GAIS) آن کشور راه یافت و همکنون نیز عضو تیم بودا گلیمت؛ «Bodø/Glimt» نروژ است. 

آرام؛ در فصل جاری (2011) در 29 بازی لیگ و جام حذفی با پیراهن شماره 10 برای تیم «بودا گلیمت» به میدان رفته و 11 گل نیز برای این تیم به ثمر رسانده است. این تیم درحال حاضردر لیگ 16 تیمی باشگاههای نروژ تعداد 26 بازی انجام داده که با 12 برد، 7 مساوی و 7 باخت با 43 امتیاز در مقام ششم جدول رده‌بندی جای دارد. گل‌های زیبایی که آرام خلیلی در این فصل برای تیمش به ثمر رسانده، موجب شده تا او مورد توجه «کارلوس کی روش» سرمربی تیم ایران قرار بگیرد. 

خلیلی از سال 2007 تا 2009 عضو تیم ملّی زیر 21 ساله‌های نروژ هم بوده که 10 بازی ملّی برای آن تیم انجام داده و3 گل ملّی نیز در کارنامه افتخارات او ثبت شده است. 

همکنون فوتبالیست‌های خوبی از ایران در کشورهای مختلف اروپایی بازی می‌کنند که می‌توانند با حضور خود قدرت مضاعفی به تیم ملّی ببخشند، اما مشکل بزرگ بازیکنان ایرانی‌‌تبار شاغل در اروپا برای پیوستن به تیم ملّی وضعیت سربازی آنها می‌باشد که حتی سرمربی تیم ملّی ایران را به تکاپو واداشته تا در همین رابطه نشستی را با مسئولان نظام وظیفه برگزارنماید. که درآن نشست خطاب به مسئولان نظام وظیفه گفته بود که: «ما علاوه بر اشکان دژآگه چند بازیکن ایرانی‌الاصل دیگر داریم که سطح فنی خوبی دارند اما شرایط‌شان شبیه به شرایط این بازیکن است و امکان دارد آنان را به تیم ملّی دعوت کنیم تا برای این تیم بازی کنند. می‌خواهیم همینطور که حضور دژآگه در ایران فراهم می‌شود، حضور آن بازیکنان که تعدادشان هم کم نیست فراهم شود و به همین دلیل به حمایت نیاز داریم. مطمئناً با حضور بازیکنان با کیفیت در فوتبال ملّی موفقیت‌ها در دسترس است.»

لازم به یادآوری است که قبل ازاین کی روش از «اشکان دژاگه» یکی دیگر از بازیکنان ایرانی‌الاصل که در فوتبال بوندس لیگای آلمان بازی می‌کند برای شرکت در تمرینات تیم ملّی دعوت کرده بود، امّا این بازیکن به دلیل مشکل سربازی نتوانست به ایران بیاید و در مقابل تیم ملّی فلسطین برای کشورش بازی کند.  

 

«آرام خلیلی»، فوتبالیست لژیونر بوکانی درآستانه‌ی پیوستن به تیم ملّی فوتبال ایران
«آرام خلیلی»، فوتبالیست لژیونر بوکانی درآستانه‌ی پیوستن به تیم ملّی فوتبال ایران
«آرام خلیلی»، فوتبالیست لژیونر بوکانی درآستانه‌ی پیوستن به تیم ملّی فوتبال ایران
بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
سلام (مهمان)
1390/07/17

ازاینکه جوان بوکانی توانسته چنین مدارج ترقی راطی کند خوشحالم والبته افسوس برای جوانان بااستعداد دیگری که بدلیل کمبود امکانات وتوجه درشهرستان بوکان استعدادهای بالقوه شان هرگز شکوفا نمی شود.

2
بدون‌نام (مهمان)
1390/07/18

خيلي از اين دست جوانهاي پر استعداد در بوكان هستند كه نبود توجه وامكانات مانع شكوفايي استعدادشان مي گردد. افسوس كه استعدادهاي اين شهر نخبه‌پرور از طرف مركز نشينان تهران و مخصوصا اروميه عمدا پشت گوش انداخته مي شود.

3
سلام (مهمان)
1390/07/19

ورزش موضوع مهمی درزندگی انسانها است ولی متاسفانه درمیان مردم بصورت عام زیاد مورد توجه قرار نمی گیرد . مخصوصاً دینداران وداعیان دین بسیار کم وقت خودرابه این موضوع باارزش که ارتباط تنگاتنگی باسلامتی وشور ونشاط که لازمه زندگی ومخصوصاً کاردعوت است اختصاص میدهند. لطفاً مقالات تشویقی درارتباط با حداقل ورزش همگانی بگذارید.

4
دانا (مهمان)
1390/07/23

بوکانی له همو بابت پر له توانایی و وزه ن

5
ئاويه ري سنه (مهمان)
1390/08/01

به برواي من ئه م به ريزه نه ي بو ئيران باشتره چون هه م فوتبالي نابود ئه كه ن هه م خوي
هيوادارم ده وروبري ئاگاداري كه ن و نه يخه نه نيو گيچه ل
به هيواي سه ربه رزي هه مو كوردي

6
هه لو (مهمان)
1390/11/23

در پاسخ به دوستی که گفته ارام به ایران نیادبه خود ارام و خانواده ی او بستگی داره اما اگر بیاد به ایران مایه ی افتخار ما کردها بخصوص بوکانی هامی شود حداقل این افتخار نصیب ما میشه با سربلندی می گیم این پسر که در تیم ملی بازی میکنه همشهری و هم زبان ماست
به ره و به رزی ده چم ئه گه رچی وردم خاکی به ر پیی تیکوشه ریکی کوردم

7
کردسه ن (مهمان)
1391/08/06

بژی روله کانی حه سه ن زیره ک