ستاره‌ای متولد می‌شود

سامی یوسف، حالا نمادی برای موسیقی مسلمانان است. وقتی آلبوم معلم از او به بازار آمد، خیلی‌‌ها نشنیده آن را رد کردند. اما وقتی آلبومش به مصر رسید، غوغایی به پا شد.
فراتر از ستاره‌های ریز و درشت موسیقی مصر که در جهان عرب و حتی در عرصه‌ی بین‌المللی، صاحب جایگاه بالایی هستند. آلبوم معلم 21 هفته درصدر ماند؛ در حالی که آلبوم عمرو دیاب ستاره‌ی معتبر موسیقی مصر در همان زمان در جایگاه دوم قرار داشت. آلبوم معلم با موسیقی فیوژن (تلفیقی) و با موسیقی شرقی و فضای کلامی اسلامی‌اش، به سرعت به کشورهای مسلمان راه پیدا کرد و در بسیاری از این کشورها، در صدر جدول‌های فروش آلبوم‌های موسیقی قرار گرفت. حالا آهنگ‌های او، مدام در همین کافی شاپ‌های خودمان و مغازه‌ها به گوش می‌رسد.

سامی یوسف که در یک خانواده‌ی آذری به دنیا آمده، حالا به ستاره موسیقی مسلمانان تبدیل شده است. با ویدیو کلیپ‌های عالی‌اش که هم خوش‌ساخت‌اند و هم ایده‌های بکری در آن‌ها هست. او توانسته به عنوان یک ستاره‌ پاپ مطرح شود.

سامی یوسف که در دانشگاه منچستر، موسیقی خوانده و تزش را درباره موسیقی مقامی ارائه کرده، موسیقی را ابتدا از پدرش آموخت. پدری که آهنگساز، خواننده و شاعر است و به فرزندش موسیقی کلاسیک ایرانی، موسیقی خاورمیانه و موسیقی عرفانی را آموخته است.

وقتی سامی یوسف در جولای 2003، آلبوم معلم را به بازار عرضه کرد، برای ارائه‌ی آثارش تمام دنیا را زیر پا گذاشت. او در برنامه‌های متنوعی از کویت تا کانادا، از کوالالامپور تا قاهره و از شارجه تا لندن شرکت کرد و کلام افسون‌کننده و موسیقی مسحورکننده‌اش را به گوش علاقه‌مندانش رساند.

آلبوم معلم او شامل 8 آهنگ است که در آن از سازهای ضربی مانند تومبا و پرکاشن، و سازهای زهی از جمله کمانچه و ویولن استفاده شده است. متن اغلب ترانه‌ها در ستایش پروردگار و پیامبر اکرم است.

او نواهای معروف اسلامی را به همراه اشعار انگلیسی در لفافه‌ی‌ موسیقی فیوژن به گوش شنونده می‌رساند و علاوه بر خلق فضای مذهبی، روح تشنه‌ی‌ موسیقی او را نیز سیراب می‌کند. یوسف، اشعار انگلیسی را به سبک متون عربی و فارسی می‌خواند و از این جهت، نمونه‌ای کاملا منحصر به فرد است. آهنگ الله از او، کاملا در این فضا ساخته شده است.

آهنگ معلم که آلبوم اول او هم به همین نام است، با موسیقی مسحورکننده‌اش در ستایش حضرت محمد (ص) است. او در این ترانه، هم به زبان انگلیسی و هم به زبان عربی می‌خواند تا علاوه بر تلفیقی‌بودن آهنگ اثر، در کلام نیز این تجربه‌ تلفیقی بی‌نظیر و منحصر به فرد را خلق کند.

تنظیم ساده اثر را هم آوایی گروه کر همراهی می‌کند.آهنگ‌های Meditation و غار حرا و خالق نیز شنونده را به همین فضاها می‌برند. آهنگ یا مصطفی با سازبندی متفاوتش، به سبک آهنگ‌های عربی اجرا شده و آهنگ تضرع به سان تواشیح‌های معروف اجرا می‌شود و فضای التماس بنده به درگاه الهی را به خوبی منتقل می‌کند.

یوسف بارها در مصاحبه‌هایش گفته: می‌خواهم مردم را به خدا و پیامبرش نزدیک‌تر کنم. او برای حصول به این هدف، دقت و وسواس زیادی برای ساخت ویدیو کلیپ‌هایش به خرج می‌دهد تا هم نمایه‌ مناسبی از یک مسلمان ارائه دهد و هم بتواند از جذابیت‌های ویدیو کلیپ، برای نفوذ در میان مسلمانان و پیروان سایر ادیان استفاده کند و حتی ملحدان را به سمت اسلام واقعی راهنمایی کند: ارائه‌ی اثر، یعنی همه چیز. اگر عالی‌ترین اثر هنری را خلق کنی ولی نتوانی به خوبی آن را نمایش دهی، هیچ کاری نکرده‌ای.

ویدیوهای من چهره جدیدی برای موسیقی مسلمانان می سازد و باعث می‌شود شنونده و بیننده‌ اثر، واقعیت‌های اسلام را دریابد و تبلیغات مسموم را کنار بگذارد.
سامی یوسف از آهنگ تضرع ویدیو کلیپ زیبایی تهیه کرده به کارگردانی‌هانی اوساما. اوساما درباره‌ این کلیپ می‌گوید: این کلیپ، درباره‌ شخصیت والای پیامبر اسلام است. در پایان کلیپ، نور عجیبی می‌بینم که او در صحرا آن را کشف کرد. سامی به من گفت این هنرمندانه‌ترین نمایش نور وجودی حضرت محمد (ص) است.

امروز او به یک ستاره در تمام جهان اسلام تبدیل شده است. کنسرت‌های متوالی در خاورمیانه و کشورهای اروپایی، نام او را به عنوان ستاره اسلام مطرح کرده. در زمان پدرم، کت استیونس، مالکوم ایکس و محمدعلی، ستاره‌های اسلام در غرب بودند؛ ستاره‌هایی مشهور و محبوب. اما حالا ببینید مردم دنیا، مسلمانان را با چه کسانی می‌شناسند: اسامه بن لادن! ما در جهان اسلام باید به سراغ جوانان دلپذیر و محبوب برویم.

حالا مسلمانان پس از سال‌ها می‌توانند نماینده‌ای محبوب و با استعداد داشته باشند، همچنان که در میان فوتبالیست‌ها نابغه‌ای به نام زیدان دارند. او از راهی وارد شده که دیگران در جهان، این گونه وارد نشده‌اند. او هنر را با پیام‌های مثبت و با ستایش از پروردگار، همراه کرده و به قلب انسان‌ها رسوخ کرده است.

آلبوم دوم او یعنی امت من نیز با موفقیت بی‌نظیرش، نام او را باز هم بر سر زبان‌ها انداخت. بسیاری از رادیو، تلویزیون‌ها و مجلات به سراغ او رفتند و با او مصاحبه کردند و اجراهای زنده‌اش را پخش کردند تا مردم دنیا با استعداد بی‌نظیر او آشنا شوند.

سامی یوسف 27 ساله، با آلبوم "امت من" یک بار دیگر و این بار با جـــهــش مــوسیقایی فوق‌العــاده‌اش، بــازارهـــای خاورمیانه را تکان داد. او در آهنگ زیبای محمد(ص) که در آن صدای ساز ایرانی کمانچه هم شنیده می‌شود، بر روی ملودی عربی، ترانه انگلیسی می‌خواند و در آن به تبلیغات غرب درباره‌ی‌ خشونت اسلام، اعتراض می‌کند. سامی یوسف این آهنگ را به کشته‌شدگان حادثه‌ی مدرسه بسلان در روسیه تقدیم می‌کند. این حادثه در سال 2004 رخ داد و در آن 331 نفر کشته شدند که بیش از نیمی از آن‌ها، کودکان بودند.

سامی یوسف در آهنگ آزادی از حق زنان مسلمان اروپا در داشتن حجاب، حمایت می‌کند و به تصویت قانون منع حجاب به عنوان یک سمبل مذهبی اعتراض می‌کند و آن را مخالف دموکراسی می‌داند.
این آهنگ با نوای پیانو آغاز می‌شود و پس از آن، گیتار آکوستیک و الکتریک فضا را در اختیار می‌گیرد.

نوای شرقی ویولن یوسف هم به فضای شرقی اثر می‌افزاید. آهنگ "حسبی ربی" که از آن ویدیو کلیپ متفاوت و بالاتر از استانداردی هم تهیه شده، یکی از بهترین و متفاوت‌ترین آهنگ‌های آلبوم امت من است. موتیف حسبی ربی جل الله‎/ ما فی قلبی غیرالله در این آهنگ تکرار می‌شود. در بخش اول، سامی یوسف، متن ترانه را به زبان انگلیسی می‌خواند.

لوکیشن کلیپ، لندن است و سامی یوسف که خود در این کلیپ، بازی می‌کند، یک مسلمان خوش برخورد و شیک است که در شرکت محل کارش یکی از مهم‌ترین اعضا است. پس از آن، موتیف آهنگ توسط گروه کر خوانده می‌شود و لوکیشن به ترکیه منتقل می‌شود. حالا سامی یوسف به زبان ترکی می‌خواند. او حالا نقش یک نوازنده‌ی قهار ویولن را بازی می‌کند که کارش مورد توجه همه قرار می‌گیرد. پس از تکرار ترجیع‌‌بند، دوربین، سامی یوسف را در تاج محلِ هند نمایش می‌دهد که سر یک کلاس به بچه‌ها درس می‌دهد. سپس با آن‌ها فوتبال بازی می‌کند و شخصیتِ محبوب بچه‌ها است.

حالا ماجرا در مصر ادامه پیدا می‌کند. سامی یوسف مشغول منبت‌کاری و تراشیدن قطعه چوبی است که در پایان کلیپ، آن را بالا می‌گیرد و بر روی آن "الله الله" حک شده است. در آهنگ مادر مشابه اغلب آثار سامی یوسف، ترانه به دو زبان عربی و انگلیسی اجرا می‌شود و زمانی که بخش عربی آغاز می‌شود، سازها آرام‌تر می‌نوازند و فضا روحانی‌تر می‌شود.

در قطعه مناجات ، کاملا با یک آهنگ اصیل متعلق به دستگاهی ایرانی مواجه می شویم. صدای تمبک و تار به گوش می رسد و کلام عربی سامی یوسف، شنونده را به فضای خلسه وار مناجات با پروردگار می برد.

ترانه امت من با 2 اجرا در آلبوم قرار دارد. یکی با فضایی اکتیوتر و با سازهایی همچون پیانو، ویولن و گیتار؛ و دیگری در فضای ارکستر سمفونیک و آهنگ‌های R&B. دومی هم با صدای رعد و برق و باران آغاز می‌شود و حس متفاوتی ایجاد می‌کند.

ترانه سعی کن گریه نکنی با تمام آثار او متفاوت است و او در اجرای آن از همکاری خواننده های رپ سود برده است. این آهنگ از اجزا قدرتمندی شکل گرفته و درباره پرتاب سنگ ها به شیطان است. آهنگ مادر هم درباره مراقبت از مادرانی است که زندگی شان را به پای فرزندانشان گذاشته اند.

سامی یوسف ایرانی الاصل، چندان میان ایرانی ها شناخته شده نیست و کمی هم عجیب است که چرا هیچ آهنگی را به زبان فارسی نخوانده است؛ در حالی که در آثار او ترانه های انگلیسی، هندی، ترکی و عربی شنیده می‌شود. او با این ایده که گستره اسلام، تمام جهان است، به زبان های مختلف ترانه خوانده و به نظر می رسد ایرانی ها هم باید دست به کار شوند. سامی یوسف در سوریه، اردن، عربستان سعودی، قطر، مصر، مالزی، انگلستان، کانادا و بسیاری دیگر از کشورها کنسرت برگزار کرده و در ادامه‌ تور جهانی اش 6 برنامه در پایان ماه جولای و آغاز ماه آگوست در شهرهای مختلف ایالات متحده خواهد داشت.

او با چهره زیبا و معصومانه و تیپ شیک و جذابش، حالا یک ستاره‌ بین‌المللی است که تمام بلیت های اجراهای زنده اش به فروش می رسند. او به هنرمندانه ترین شکل از زیبایی ها، ظرافت ها و پیام های انسانی اسلام می‌گوید؛ بدون آن که کسی او را متهم به صفات متداول تبلیغاتی غرب درباره مسلمانان کند.

بدون امتیاز