ازدواج و ژرف نگری قرآن

محمد حسن‌پور - سردشت
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

پیمان ازدواج مقدس‌ترین و زیباترین پیمانی است که میان زن و مرد بسته می‌شود. هر کسی ممکن است دیدگاه خاصی نسبت به ازدواج داشته باشد یا از زاویه مخصوصی به آن بنگرد. اما دیدگاه قرآن بسیار متفاوت از بقیه است. قرآن زن و شوهر را این گونه تشبیه می‌کند: «هُنَّ لِبَاسٌ لَکُمْ وَأَنْتُمْ لِبَاسٌ لَهُنَّ »( بقره 75/178 ) آنان ( زن‌ها لباس شما هستند و شما ـ مردها لباس آنها هستید. این تعبیر نهایت ارتباط معنوی زن و مرد را نسبت به هم نشان می‌دهد. با کمی دقت متوجه خواهیم شد که در این تشبیه نکات بسیار ظریف و دقیقی وجود دارد که ما به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

1 ـ گزینش لباس امری اختیاری است. انسان‌ها رنگ و نوع لباس خود را بر می‌گزینند. همسرگزینی نیز در فرهنگ اسلامی آزادانه و غیرتحمیلی صورت می‌گیرد. مرد و زن با انتخاب آگاهانه و آزادانه خویش همسرگزینی می‌کنند.

2ـ در انتخاب لباس، تناسب و هماهنگی از لحاظ سن و سال، جنسیت، شغل و موقعیت اجتماعی، دین، نژاد، آب و هوای منطقه ای و... توجه می‌شود. در ازدواج نیز بایدحتی الامکان علاوه بر موارد فوق به تناسب عقیدتی، اخلاقی، مذهبی... توجه شود.

3ـ نیاز به لباس یکی از ابتدایی ترین، طبیعی ترین و ناگزیرترین نیازهای بشری است. نیاز به همسر نیز یک نیاز طبیعی و حیاتی است و همانگونه که لباس از آفت گرما و سرما ما را حفاظت می‌کند، همسر نیز انسان را از آسیب و گزند لغزش‌ها و اشتباهات حفظ می‌کند.

4ـ لباس زشتی های انسان را می‌پوشاند، خدای متعال هم در فلسفه پیدایش لباس فرموده است: « یا بَنِی آدَمَ قَدْ أَنزَلْنَا عَلَیکُمْ لِبَاساً یوَارِی سَوْآتِکُمْ »( اعراف/26 )
ای فرزندان آدم ! برای پرده پوشی از بدن های شما، لباس را فرود آوردیم. انسان نیز عیب لباس را یا پنهان می‌کند یا می‌شوید یا می‌دوزد.
بنابراین همانگونه که ارتباط لباس با ما و ما با لباس عیب پوشانه است، باید ارتباط زن و شوهر نیز عیب پوشانه باشد، نه اینکه هنگام دعوا ضعف های همدیگر را برملا سازند.

5ـ همانگونه که انسان با لباس نامناسب احساس شرم و حیا می‌کند، افرادی هم که همسر نامناسب دارند چنین احساسی دارند. پس همانطور که در انتخاب لباس های با ارزش و مناسب دقت زیادی می‌کنیم، باید در انتخاب همسر مناسب هم دقت بسیار زیادی به خرج داد.

6 ـ همانطور که پوشیدن لباس آلوده و کثیف عیب است، داشتن همسر آلوده نیز عیب است.

7 ـ همانگونه که پوشیدن لباس ارزان عیب نیست، داشتن همسر فقیر نیز عیب نیست.

8 ـ همانطور که لباس محرم ترین و رازدارترین چیزهاست نسبت به انسان، همسر نیز باید بهترین محرم و رازدار زندگی انسان باشد.

9 ـ همانطور که لباس مناسب، زینت انسان است و به انسان آبرو می‌دهد، همسر مناسب هم زینت و آبروی انسان محسوب می‌شود.

10 ـ همانطور که لباس در تمیز ماندن و ماندگاری نیاز به مراقبت دارد، همسر نیز شدیداً نیاز به مراقبت و محافظت دارد تا آلوده نشود و یا...

11 ـ نگهبانی از لباس در محیط پاک، آسان و در محیط ناپاک بسیار دشوار است. حفظ ارزش های انسانی و اسلامی همسر نیز در محیط های ناسالم بسیار دشوار است.

12 ـ لباس آلوده بدن را آلوده می‌کند و بدن آلوده لباس را، در میان همسران نیز اگر یکی آلوده و فاسد باشد، دیگری را می‌آلاید.

13 ـ ملازم ترین همراه در زندگی انسان لباس است، پس همسران نیز باید همیشه همراه و ملازم یکدیگر باشند.

14ـ لباس پوششی است از دیگران نه از خود، همسر هم لباس و پوششی است از دیگران و نسبت به یکدیگر پوشش ظاهری لزومی ندارد وهمچنین عیوب اخلاقی و ضعف‌ها را نباید بپوشانیم بلکه مانند آلودگی های لباس باید آنها را بزداییم.

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام
1385/06/06

با تشکر از زحمات شما عزیزان اینکه بهروزرسانی سایت دیر انجام می شود اگر به تنهایی نمی توانید این کار را بکنید دعوت به همکاری بکنید
باتشکرM.benar