بیانیه جماعت دعوت و اصلاح ایران در اعتراض به برخی رویّه‌های فرقه‌گرایانه در کشور و منطقه

بيانيه جماعت دعوت و اصلاح ايران
در اعتراض به برخي رويّه‌هاي فرقه‌گرايانه در كشور و منطقه

هفته‌ی گذشته در صحن علنی مجلس شورای اسلامی دو فقره تذکر از سوی نمایندگان اهل‌سنت و یک فقره نامه‌ی اعتراضی با امضای بیش از دویست نفر قرائت شد. وجه اشتراک این هر سه مورد اعتراض به فرقه‌گرایی و تعصب مذهبی و محکوم کردن اهانت به مقدسات بود. جماعت دعوت و اصلاح ایران به عنوان تشکّلی سراسری که افتخار حضور در میان جامعه‌‌ی اهل سنت را دارد، ضمن حمایت از تذکرات یادشده‌ی فراکسیون نمایندگان اهل‌سنت و نامه‌ی اعتراضی دویست نفره، موارد زیر را در این خصوص خاطرنشان می‌سازد:

1-   اهانت به مقدسات ادیان و مذاهب از جانب هر شخص و مجموعه‌ای و با هر بهانه‌ای محکوم و از نظر نقلی و عقلی مردود است. در شرایطی که قرآن کریم در خصوص نوع تعامل با مقدسات مشرکین مسلمانان را به اجتناب از توهین و دشنام فرمان می‌دهد:"وَ لا تَسُبُّوا الَّذِينَ يَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ فَيَسُبُّوا اللَّهَ عَدْواً بِغَيْرِ عِلْمٍ..."(انعام/108) ، به طریق اولی هرگونه سبّ و اهانت به مقدسات مذاهب اسلامی امری ناروا و مصداق نافرمانی در برابر دستورات خداوند-جل‌ّجلاله- است.

2-   نظر به شرایط ملتهب منطقه و بروز و ظهور دیدگاه‌های افراطی و فرقه‌گرایانه، هرگونه ورود به مباحث اختلاف‌برانگیز و تحریک احساسات مذهبی تنها موجب تشدید اختلافات و تبدیل آن به بحران خواهد شد.

3-   بدون تردید تحقیق و مباحثه‌ی علمی در میان نخبگان و کارشناسان مذاهب اسلامی در حوزه‌های مختلف امری پسندیده بوده، زمینه‌ساز تفاهم و تقارب بیشتر خواهد شد. اما رسانه‌ای کردن غیرکارشناسانه و یک‌جانبه‌ی مباحث اختلافی، زمینه‌ساز تنش و بحران‌ می‌گردد.

4-   اصل دوازدهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، احترام متقابل پیروان مذاهب اسلامی نسبت به یکدیگر را مورد تأکید قرار می‌دهد. لذا انتظار می‌رود رسانه‌های جمعی رعایت این اصل را نصب‌العین خود قرار دهند.

 

جماعت دعوت و اصلاح ايران
27/10/88