جدیدترین نظرها

پیام تسلیت روابط عمومی جماعت (1 هفته 3 روز پیش)

پیام تسلیت روابط عمومی جماعت دعوت و اصلاح کردستان به واسطه جان باختن تعدادی از همشهریان در سانحه ی دردناک اتوبوس ترمینال سنندج

در پی حادثه‌ی دلخراش برخورد اتوبوس مسافربری در ترمینال سنندج با تانکر حامل مواد سوختی در نیمه شب گذشته، روابط عمومی جماعت دعوت واصلاح در استان کردستان پیام تسلیتی صادر نمود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اصلاح، متن پیام به این شرح است:

إنا لله و إنا إلیه راجعون

سانحه‌ی دردناک شامگاه گذشته برای اتوبوس مسافربری در ترمینال سنندج و جان باختن تعدادی از همشهریان و هموطنان‌ عزیزمان، بدون شک مصیبت بزرگی است که دل هر دردمندی را به درد می‌آورد و فقدان این تعداد از هموطنان، ضایعه‌ی بس بزرگی است که خانواده‌های بسیاری را داغدار وعزادار نموده است.
بدون شک به سبب تردّد بیش از حدّ تانکرهای سوخت داخلی وخارجی و نامناسب بودن راههای ارتباطی و کیفیت جادّه‌ها، اول بار نیست که چنین سوانح بغرنجی در استان کردستان رخ داده و آخر بار هم نخواهد بود.
لذا جهت رفع چنین معضلاتی بزرگ و در امان ماندن جان همشهریان و کاهش تلفات ناشی از سوانح‌ رانندگی، از دولت و مسؤولان امر در استان کردستان انتظار می‌رود، ضمن پیگیری علل حادثه و تلاش برای رفع این معضلات در آینده، دراسرع وقت نتیجه به اطّلاع همشهریان کردستانی رسانده شود.
بدین‌ وسیله از سوی اعضا و هواداران جماعت دعوت و اصلاح، مراتب تأثّر قلبی خویش از این ضایعه را ابراز داشته و ضمن تسلیت به تمام همشهریان و بازماندگان و آرزوی صبوری و اجر بی پایان برای آنان، از درگاه باری تعالی برای جان‌باختگان این حادثه رحمت و مغفرت واسعه‌ی الهی را مسئلت داریم.

روابط عمومی جماعت دعوت و اصلاح استان کردستان

20/4/1397

در پاسخ به مطلب (پیام روابط عمومی جماعت به‌مناسبت درگذشت شماری از هموطنان در حادثه‌ی تصادف اتوبوس مسافربری در سنندج)
انا لله و انا الیه راجعون با (1 هفته 5 روز پیش)

انا لله و انا الیه راجعون

با راضی بودن به قضا و قدر الهی با خبر شدیم که همقطارمان در کاروان دعوت جناب آقای علی ویسی خانی دار فانی را وداع گفتند به همین مناسبت روابط عمومی جماعت دعوت و اصلاح استان آذربایجان غربی این مصیبت وارده را به همه اعضای جماعت به ویژه دوستانمان در استان کرمانشاه و خانواده گرانقدر ویسی خانی و بازماندگانش تسلیت گفته از خدای ارحم الراحمین برای عزیز از دست رفته مغفرت و فردوس برین و برای بازماندگانشان صبر جزیل مسئلت می‌نماییم.

روابط عمومی استان آذربایجان غربی ـ ۱٨ تیر ماه ۱۳۹۷
#تسلیت
@islahweb

در پاسخ به مطلب (یکی از همراهان دعوت و اصلاح دارفانی را وداع گفت)
دشواریهای گفت‌وگو و (3 هفته 4 روز پیش)

دشواریهای گفت‌وگو و گریزناپذیر بودن آن

گاهی محک تجربە بە من می‌گوید کە گفت‌وگوهای میان‌فردی در دنیای واقع و بالتّبع در فضای مجازی، در کشور ما هیچ فایدەای ندارد، اما ظاهراً از آن گریز و گزیری نیست.
گفت‌وگوی واقعی دارای پیش‌شرطها و شرایطی است که در فرهنگ عمومی ما غایب‌اند. در این جستار کوتاه بصورتی بسیار گذرا به مهمترینِ آنها اشاره می‌کنم:

یکی از پیش‌شرطهای گفت‌وگو، برابری‌انگاری میان افراد انسانی و نیز به رسمیت شناختن نوعی خودآیینی است.

عامل دیگر نسبی دیدن فهم و اندیشه و تلاش برای یافتن یا تقرب به حقیقت است. منظورم از نسبی‌اندیشی عدم قطعیت در اموری نسبی است که قطعیت‌بردار نیستند. فهم من از پدیدارها هیچگاه مساوی با حقیقت نیست. تواضع اقتضا می‌کند که هیچگاه مدعی تسلط و احاطه بر حقیقت نباشم بلکه با ارایه‌ی ادله، شواهد و قرائن درصدد ساماندهی باورها و اعتقاداتم باشم.

عامل دیگری که گفت‌وگو را ممکن می‌سازد، تعیین مراد از الفاظ و مفاهیم به‌کار رفته در گزاره‌ها، احکام و تصدیقات است. اشتراک لفظ دایماً رهزن است و ما را دچار خطا در فهم دیگری می‌کند.
عامل مهمّ دیگر این است که از پیشداوری‌ها، تعصّب‌ها، پیشفرض‌های نامنقّح، خودشیفتگی، دگماتیسم، عدم تسامح و دگرناپذیری و عقاید فاقد دلیل و خرافه پرهیز کنیم. هر یک از موانع موجود بحث مفصلی را می‌طلبند. تا زمانیکه این موانع گفت‌وگو از درون فرد رخت برنبندند، همچنان درب گفت‌وگو و هم‌اندیشی بسته خواهد بود.

افزون بر این عوامل، خود را حق مطلق دیدن و دیگری را باطل مجسم انگاشتن مانعی جدی در هم‌فهمی ایجاد می‌کند. به جای اینکه همه‌ی باورهای خود را حق مطلق بینگاریم بهتر آن است متواضعانه چنین بیندیشیم که ممکن است نیمی از باورهایم درست و نیمی دیگر نادرست باشند. برای تصحیح نادرست‌ها و جذب صواب‌ها و دفع ناصواب‌ها باید با دیگری وارد گفت‌وگو شد.

نکته‌ی دیگری که کم‌اهمیت‌تر از نکات پیشگفته نیست فقدان یا ضعف فرهنگ مدارا و مدیریت اختلاف در میان ماست. لزوماً فردی که با یکی از باورهای من همراه نیست، بدخواه و دشمنم نیست بلکه نقّادی وی نسبت بەمدّعاهای من، نشانگر اهمیت من و باورهایم برای ناقد است.

عامل اساسی دیگر کە در جهت ترویج فرهنگ گفت‌وگو بسیار مهم است، "آشکار ندیدن حقیقت" است. به عبارت دیگر "حقیقت" آنچنانکه عده‌ای می‌پندارند آنقدر عریان و بی‌پیرایه نیست که کسی مدعی محیط شدن و دسترسی به آن باشد. بلکه حقیقت امری پیچیده و تو بر تو است که رسیدن یا تقرب آن آنقدر دشوار است که بنا به گفته‌‌ی یکی از فیلسوفان جدید، امری توهّم‌زا و افسانه‌ای می‌نماید. ادعای وصول به حقیقت مساوی با خشونت است، چرا که فردی مدعی وصال حقیقت است دیگر حاضر نیست به سخنان دیگری گوش فرا دهد و در خوشبینانه‌ترین حالت آنرا حکایت می‌انگارد.

کوتاه سخن، علاوه بر مفروض گرفتن آزادی عقیده و بیان آن برای طرفین گفت‌وگو، برای همزیستی مسالمت‌آمیز نیازمند نقد مستمر اندیشه‌ها بدون خشونت اعم از کلامی و فیزیکی هستیم و به یاد داشته باشیم که اندیشه را با اندیشه و فکر را با فکر پاسخ گوییم نه با تکفیر دیگری.

در پاسخ به مطلب (استاد فلسفه‌ی دانشگاه فرایبورگ آلمان در سرای اهل قلم: کلیشه‌ها مانع عمده‌ای بر سر راه تحقّق گفت‌وگو هستند)
انتخابات ترکیه و رای سرنوشت (3 هفته 5 روز پیش)

انتخابات ترکیه و رای سرنوشت ساز کردها
کامران متین
دانشیار روابط بین‌الملل، دانشگاه ساسکس، بریتانیا

کامران متین، پژوهشگر روابط بین الملل در مقاله ای برای صفحه ناظران به تغییر و تحولات اخیر در فضای انتخاباتی ترکیه و نقش کردها در آن پرداخته است.

یکی از جالب توجهترین جنبه‌های انتخابات ترکیه نامزدی صلاح‌الدین دمیرتاش، رهبر زندانی حزب دموکراتیک خلقها، برای پست ریاست جمهوری است. وی علیرغم درخواستهای فراوان برای آزادیش‌ به منظور امکان پیش بردن عادلانه تبلیغآت انتخاباتیش بنا به رای دادگاه قانون اساسی ترکیه، که در سالهای خیر به شدت تحت نفوذ دولت اردوغان درآمده، در زندان نگاه داشته شده است
روز ۲۴ ژوئن ترکیه شاهد برگزاری پیش ‌از موعد انتخابات سرنوشت‌ساز پارلمانی و ریاست جمهوری خواهد. در صورت پیروزی حزب حاکم "عدالت و توسعه" رهبر این حزب، رجب طیب اردوغان، رسما از اختیارات بسیار گسترده‌ای برخوردار خواهد شد، که قانون اساسی بازنگری شده ترکیه به رئیس جمهور اعطا میکند. در این صورت پروژه استراتژیک اردوغان برای تغییر سیستم سیاسی ترکیه از شکل پارلمانی به شکل ریاست جمهوری از نوع روسیه تکمیل خواهد شد.

تا چندی پیش ‌بسیاری از ناظران تحولات ترکیه در خوشبینی اردوغان و حزبش به پیروزی نسبتا آسان در این انتخابات سهیم بودند. اما روند تحولات در ماههای اخیر به شکل فزاینده ای این فرض را زیر سوال برده‌ است.

در سطح‌ داخلی تشدید انسداد سیاسی، سرکوب و آزار مخالفان سیاسی دولت، تشتت در صفوف حزب عدالت و توسعه، انشعاب در "حزب حرکت ملی" (م.ه.پ)، که در ائتلافی رسمی با حزب عدالت و توسعه در حکومت شرکت دارد، مخالفت "حزب فضیلت"، یک حزب کوچک اسلامگرا، با پروژه سیاسی اردوغان و از همه مهمتر به وخامت گرائیدن وضعیت اقتصادی ترکیه به کاش محبوبیت اردوغان حزبش‌ منجر شده‌اند. نظرسنجیها حاکی از آن است که هیچکدام از نامزدهای پست ریاست جمهوری قادر به کسب بیش ‌از ۵۰٪‌ آرا نخواهد بود و انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد.

در عرصه خارجی نیز تشدید اختلافها با آمریکا بر سر کردستان سوریه و تداوم نزدیکتر شدن ترکیه به روسیه برسیاست و اقتصاد ترکیه تاثیر منفی نهاده است. رهبران ترکیه بارها سقوط ارزش لیر ترکیه را به توطئه دشمنان خارجی ترکیه منتسب کرده‌ و استدلال کارشناسان، که معتقدند سیاستهای پوپولیستی اقتصادی دولت عامل بحران اقتصادیند، را رد کرده‌اند. اما این بحران اقتصادی حداقل بخشهایی ازخرده‌ بورژوازی شهری ترکیه، که پایه اصلی طبقاتی حزب عدالت و توسعه را تشکیل میدهد، و طبقه سرمایه‌دار معروف به "ببرهای آناتولی" را از اردوغان و حزبش‌ دور کرده است. شاید به همین دلیل اردوغان به برگزاری زودرس انتخابات دست زد تا پیش‌ از تعمیق و گسترده‌تر شدن اثرات این بحران به رای دهنگان هوادارش‌ مراجعه کند.

با توجه به اینکه اردوغان و حزبش‌ حمایت کمی بیش‌ از ۴۰٪‌ رای دهندگان را با خود دارند رای کردهای ترکیه شاید بیشترین اثر را در تعیین نتیجه انتخابات داشته باشد. رای دهندگان کرد حداقل ۲۰-۱۵ درصد کل رای دهندگان را تشکیل میدهند. بخش‌ قابل توجهی از این رای دهندگان که گرایشات مذهبی و محافظه کارانه دارند در گذشته به حزب عدالت و توسعه رای میدادند. اما استراتژی انتخاباتی اردوغان برای کسب حمایت ناسیونالیستهای ترک از طریق تشدید مبارزه با کردهای سوریه، مخالفت با رفراندوم استقلال کردستان عراق، سرکوب حزب دموکراتیک خلقها و بازداشت رهبران و نمایندگان پارلمانی این حزب و برکناری صدها شهردار حامی حزب دموکراتیک خلقها در کردستان ترکیه ظاهرا موجب ریزش شدید آرا اردوغان در میان کردهای ترکیه گشته است.

در این رابطه یکی از جالب توجهترین جنبه‌های انتخابات ترکیه نامزدی صلاح‌الدین دمیرتاش، رهبر زندانی حزب دموکراتیک خلقها، برای پست ریاست جمهوری است. وی علیرغم درخواستهای فراوان برای آزادیش‌ به منظور امکان پیش بردن عادلانه تبلیغآت انتخاباتیش بنا به رای دادگاه قانون اساسی ترکیه، که در سالهای خیر به شدت تحت نفوذ دولت اردوغان درآمده، در زندان نگاه داشته شده است. حتی حزب اصلی مخالف، "حزب جمهوریخواه خلق"، نیز خواستار آزادی دمیرتاش‌ شده و کاندید این حزب، محرم اینجه، به ملاقات دمیرتاش‌ در زندان رفت.

اما شاید مهمترین زنگ خطری که کردها برای اردوغان به صدا در آورده‌اند ائتلاف نانوشته حزب دموکراتیک خلقها با حزب جمهوریخواه خلق است. حزب دموکراتیک خلقها اعلام کرده است که در صوت کشیده شدن انتخابات به دورم دوم، که تقریبا حتمی به نظر میرسد، این حزب از کاندیدای رقیب اردوغان، که به احتمال بسیار زیاد محرم اینجه خواهد بود، حمایت خواهد کرد. در تحولی بی سابقه حتی حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) نیز از این موضع تلویحا حمایت کرده است
در عین حال حزب جمهوریخواه خلق، که حزب میراث‌دار آتا‌تورک محسوب میشود، به شکلی بی سابقه به حل به اصطلاح‌ مسئله کرد در ترکیه در تبلیغات انتخاباتی اش پرداخته است. این امر نیز نشان از وقوف این حزب به تعیین کننده بودن آرای کردهای ترکیه در انتخابات آتی دارد.

اما تنها کردهای ترکیه هوادار دمیرتاش نیستند. تاکید اساسی برنامه سیاسی حزب دموکراتیک خلقها برعدالت اجتماعی، برابری جنسی، تامین حقوق اقلیتهای مذهبی و فرهنگی و اجتماعی (نظیر ارمنیان، علویها، همجنسگرایان، حاشیه نشینان شهری) و خود‌مدیریتی توده‌ای این حزب و رهبر کارہزماتیکش، صلاح‌‌الدین دمیرتاش، را محبوب بخش قابل ملاحظه‌ای از روشنفکران، دانشگاهیان و اقشار تحصیلکرده و چپگرای ترکیه کرده است.

این وضعیت نشان میدهد چرا اردوغان بر مهار حزب دموکراتیک خلقها تاکید دارد. طبق قانون اساسی ترکیه، احزاب سیاسی برای فرستادن نماینده به مجلس باید حداقل ۱۰٪‌ کل آرا را کسب کنند در غیر اینصورت آرا آنها بین احزاب دیگر تقسیم خواهد شد. در کردستان ترکیه این حالت عملا به کسب آِرا کردها از سوی حزب عدالت و توسعه منجر خواهد شد. اخیرا یک فیلم کوتاه از سخنرانی اردوغان در گردهمایی مسئولین حوزه‌های انتخاباتی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن او آشکارا خواهان تمرکز بر رای دهندگان هوادار حزب دموکراتیک خلقها میشود.

اما شاید مهمترین زنگ خطری که کردها برای اردوغان به صدا در آورده‌اند ائتلاف نانوشته حزب دموکراتیک خلقها با حزب جمهوریخواه خلق است. حزب دموکراتیک خلقها اعلام کرده است که در صوت کشیده شدن انتخابات به دورم دوم، که تقریبا حتمی به نظر میرسد، این حزب از کاندیدای رقیب اردوغان، که به احتمال بسیار زیاد محرم اینجه خواهد بود، حمایت خواهد کرد. در تحولی بی سابقه حتی حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) نیز از این موضع تلویحا حمایت کرده است.

به این ترتیب و باتوجه به نظر سنجیها، تمهیدات انتخاباتی دولت و آرایش انتخاباتی احزاب سیاسی ترکیه به نظر میرسد که کردها و حزب دموکراتیک خلقها نقشی سرنوشت ساز در تعیین نتیجه انتخابات یکشنبه آینده خواهند داشت.

پرسش ‌اساسی اما اینست که تا چه حد دولت اردوغان از دخالت سیاسی در رای گیری و شمارش‌ آرا پرهیز خواهد کرد؟

در پاسخ به مطلب (نتایج غیررسمی انتخابات ترکیه اعلام شد)
با نام و یاد خدای بدیع برخلاف (3 هفته 5 روز پیش)

با نام و یاد خدای بدیع
برخلاف تمام گمانه زنی ها وهجمه ها و سیاه نمایی های غرب وایادی اجیرش سرانجام قرائت دینی اعتدال دراوج احترام وعمل به دمکراسی خواستگاه افکارعموم خاورمیانه به ظهوررسید وپیروزی خودراباریختن آرا ء در داخل صندوق های رای وبدون توسل به جنگ وقتل عام واستفاده ابزاری ازقدرت به نمایش گذاشت
اینک فرصت مناسب است تایک بارعینک بدبینی وپرده تعصب ناشناخته را از روی چشمان تاریک بین برداریم وبه عملکرد و کارنامه موفق مردی مورداعتماد ملت، اسلامگرا، بااراده ،مدیربحران وپرچمدار عدالت وتوسعه در میانه آسیا واروپا اعتراف کنیم.
بایداعتراف کرد که ملت ترکیه اعم از کردوترک و...مسلمان وسکولارواقلیت و...ناجی خودرا برای سامان بخشی اقتصادوامنیتش درک نموده است.
غرب واتاق فکرش یهود باتمام بحران سازی ها، سناریوها،هجمه ها، ترفندها، فشارها وجنگ اقتصادی، تحمیل جنگ عفرین ،تحریک وایجاد خیانت های داخلی وتوطئه های رسانه ای نتوانست خواست ملت راتغییر دهد.
خوشبختانه رسانه های غرب بعضا برخلاف ماموریت های نوعی خود ناچار شدند.به دمکراسی بی مثال این انتخابات ازجمله:نامزد زندانی،زن،سکولارو رقابت انتخاباتی کم نظیر، شرکت درصد بالای رای دهندگان وسالم بودن آن اعتراف کنند.
بی مناسبت نیست ما هم بازدودن غبار کینه توزی وتعصب وتوهم وغرض ورزی این پیروزی را به ملت انتخاب گر ترکیه و دیگرملت های ستم دیده خاورمیانه که حاکمانشان نابخردانه دردام توطئه های غرب کاسب کار روزگاریک میلیارد مردم مسلمان را سیاه نموده اند تبریک بگوئیم واین نسخه اعتدال محور رابرای دست یابی ملت ها به حقوق خویش تجویز نماییم.
به امیدآن روز که کل بشریت ازنعمت اقتصاد وامنیت برخوردارشود.

در پاسخ به مطلب (نتایج غیررسمی انتخابات ترکیه اعلام شد)
چه دردآور است برای جامعه ی (3 هفته 5 روز پیش)

چه دردآور است برای جامعه ی تیمار و بیمار اهل سنت
دامن زدن به مسائل حاشیه ی و فرع
که هم ذهن ها را از اصل دور میکند
هم جمع ها را تفرق
و هم قلب ها را شق تر .

ای کاش صاحبان قلم
آن دم می نگارند
فکر این را بکنند که چه چیز را می نویسند ،
فکر این را بکنند با برجسته کردن مسائل حاشیه ی ( و با فرض درست بودن آن نقد ) چگونه نگاه به اصل را زایل میکنند ؟
فکر این را بکنند که چرا این خودخوری را در جامعه ی بیمارمان
نهادینه میکنند ؟

ای کاش صاحبان قلم
آن دم خیل جمعیت ۲۵ هزاری اهل سنت در تهران را میدیدند
بجای پرداختن به مسائل کوچکتر
و پر حاشیه
قلم ها را با چشمانی پر شوق و پراشک به مظلومیت این قشر بزرگ و مظلوم پر رنگ میکردند ،
آن صفوف طولانی مشتاق را به صدها مسائل حاشیه ی ترجیح میدادند

بانو ک.م گرامی
ای کاش بجای علنی کردن آن نقد
ابتدا با بزرگان جماعت تماسی حاصل مینمودید و این مساله را جویا میشدید و
این پند خواهرانه را دلسوزانانه گوشزد میکردید
علی کل
این راه را جور دیگر می پیمودید
که کارگر افتد
نه اینکه هر از گاه به این خاکستر فروکش کرده باز بدمید و با نگاه احساسی به قضیه و نام بردن از مولانا عبدالحمید و کاک حسن
این بزرگواران را در مقابل بزرگان جماعت قرار دهید
و برای نیل به مظلومیتتان از هر چیزی استفاده کنید

کسی منکر نقد نیست
پویای هر حزب و جماعت و گروه به نقد هاست
که چه بسا در پرتوی این نقد ها اصلاح ها صورت میگیرد

اما اینکه جایگاه مسائل حاشیه ی را در جای خود گذاشت
و اصل ها را دید
این هم حکمت میخواهد و هم مصلحت .

متاسفانه گاه با نقدهایمان
بهتر از صدها دشمن
تیشه بر قلوب و جمع ها یمان میزنیم
فارغ از آنکه بی نیت و بی غرض قلم نگاشته باشیم یا با نیت و با غرض .

در بها و ارزش حکمت
همان بس
حق تعالی در کتابش
در بيشتر موارد در توأم با «كتاب»
این کلمه مبارک «حکمه» را آورده است تا ارزش این فعل مقدس را به بشر و آدمی برساند.

در پاسخ به مطلب (سخنی با هم‌قطاران و سایر برادران ایمانیِ گرانقدرم)
در رابطه با مساجد و (3 هفته 5 روز پیش)

در رابطه با مساجد و نمازخانه‌های اهل سنت در تهران ،که .چند روزی است فضای مجا ز وبعضی شبکه های خا رجی را به خود مشغول نموده، لازم است بدانیم:
1_ هدف از ساخت ووجود مسجد چیست؟ مگرمسجد برای اقامه‌ی نماز ،اعم از نمازهای روزانه، جمعه، تراویح، عیدین و همچنین برپایی کلاس‌های آموزش قرآن و تفسیر ، مورد استفاده قرار نمیگیرد ؟که همه‌ی این امور در مساجد تهران انجام میشود. حال تغییر اسم، تغییری در ماهیت ،اهداف و مقاصد ایجاد میکند که عده‌ای این موضوع را مطرح کرده و این مقاصد ارزشمند را نادیده می‌گیرند؟

2_آنچه که قابل تدبر وتامل است ،این است که نمازخانه‌ها و مساجد اهل سنت تهران ،در سال‌های 1382 و بعد از آن شروع به فعالیت کرده و قبل از آن تاریخ چرا فعالان و دلسوزانی که امروز مدعی این حقوق مدنی و شرعی هستند، دست به اقدامی در این راستا نزده‌اند؟ و چه جوابی برای اهل سنت قبل از این تاریخ دارند؟ واین حقوق ضایع شده را چه کسانی باید جبران نماید؟ و اگر اقدامی کرده‌اند مستندات این اقدامات و هماهنگی آنان با سایر احزاب و فعالان دینی ،چرا در بایگانی ایشان مسکوت مانده است، وآن همانند این ادعا در اختیار مردم قرار نمی دهند؟

3_اگر بعد از تاسیس این مساجد و نمازخانه‌ها در تهران، این فعالان اقداماتی قانونی از طریق مراجع ذیصلاح ، از نهاد ریاست جمهوری گرفته تا وزارت کشور و سازمان اوقاف انجام داده‌اند، چرا مستندات آن را منتشر نموده ؟اگردر این راستا با جریاناتی به صورت هماهنگ اقدام کرده‌اند، گزارش جلسات و صورت جلسات ایشان کجاست؟

4_چرا تاسیس و فعالیت نمازخانه از سوی فعالان و دلسوزان نواحی شرق ایران ،قبل از توقیف به دلایل فنی از سوی شهرادری، مورد نقد منتقدان امروز قرار نگرفت؟ آیا این یک بام و دو هوا مورد تایید عقل و شرع است؟

5_وسعت شهر تهران از شرق تا غرب و تا نواحی از کرج که طول وعرض جغرافیایی تهران بیش از 35 کیلومتر،وبا جمعیت حدود یک میلیون نفری اهل سنت ،چگونه یک مسجد کفاف نیاز این جمعیت را میکند؟ که برخی از این دلسوزان بدون جامع نگری ،سنگ مسجد خواهی را به سینه میزنند؟ و آیا فضایی در مرکز تهران جهت اختصاص به چنین مسجدی وجود دارد؟ و آیا رفت و آمد این جمعیت عظیم با فواصل زیاد، امری مقدور وممکن خواهد بود،این روال احساسی توسعه حکمت وعقلانیت بر پیکره اهل سنت یا ،داغ نمودن تنو ر احسات وموج سوا ری؟

6_حال سوال اینجاست ،در این فضای غوغاسالاری که جمعی از روی دلسوزی و بدون در نظر گرفتن عواقب دینی، سیاسی و اجتماعی، چنین نقدی را مطرح میکنند، در صورت بروز هرگونه اختلالی در حقوق نمازگزاران اهل سنت، که احساس هویت سنی بودن جان تازه‌ای به ایشان می‌بخشد، می‌توانند جوابگوی محرومیت بیشتر آنان در دنیا و آخرت باشند؟

7_در پایان لازم است که فعالان و دلسوزان اهل سنت و نیز نمازگزاران مقیم تهران و مخاطبین چند روز اخیر شبکه های مجازی، مجدانه این موضوع را ارزیابی کنند و مقاصد دینی این موضوع را در قبل از ایجاد مساجد ونماز خانه را در ترازوی عقل ومصلحت نهادت ،وایمان وجدان را به داو ی فرا خوانند.
برخی از فعالان اهل سنت که شعار مشارکت در این سفره آماده را دارند، اگر منطقی با این موضوع تعامل نمایند ،می ببینند که سهم اهل سنت در تهران بسیار بیشتر از این است، پس برای اثبات دلسوزی خود نسبت به اهل سنت تهران ،وارد عمل شده و چتر حمایت خود را بر سر مردم این شهر برافراشته نمایند. وبدانند بحران سازی روانی از منظر دین و حقوق مدنی خطای بزرگسیت که حافظه‌ی تاریخ هرگز آن را فراموش نخواهد کرد، از طرفی هیچ خیری عاید اهل سنت نمی شود.

در پاسخ به مطلب (سخنی با هم‌قطاران و سایر برادران ایمانیِ گرانقدرم)
ايشان كسي هست كه با راي يك (3 هفته 5 روز پیش)

ايشان كسي هست كه با راي يك ملت اكاه به رياست جمهوري رسيدكه اين انتخابات زير نظر ناظريني از ٦٤ كشور دنيا انجام شده

در پاسخ به مطلب (نتایج غیررسمی انتخابات ترکیه اعلام شد)
رخدادهای ترکیه به عنوان یک (3 هفته 5 روز پیش)

رخدادهای ترکیه به عنوان یک کشور همسایه، همیشه واکنش‌هایی را در بین ایرانیان علی الخصوص شهروندان اهل سنت و بخشی دیگر از اقوام برانگیخته و در برخی مواقع سبب تفرق و اختلاف شده است. فارغ از به قضاوت نشستن درباره اختلاف نظرها، اقبال مجدد شهروندان ترکیه به آقای اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی، نشان داد مردم به توسعه، آسایش و آرامش می‌اندیشند، امری که اردوغان و حزب متبوعش برای مردمشان مهیا کرده‌اند.

در پاسخ به مطلب (نتایج غیررسمی انتخابات ترکیه اعلام شد)
کسی که برای ملت خویش کار کند، (3 هفته 5 روز پیش)

کسی که برای ملت خویش کار کند، اینچنین مورد اقبال عمومی قرار می‌گیرد، تا شاید دیگران نیز از اردوغان یاد بگیرند و زمینەی رفاە اقتصادی و امنیت بیشتر را برای مردم خویش فراهم کنند تا قدر بینند و بر صدر نشینند.تا باد چنین بادا!

در پاسخ به مطلب (نتایج غیررسمی انتخابات ترکیه اعلام شد)
با پیروزی اردوغان برای بار (3 هفته 5 روز پیش)

با پیروزی اردوغان برای بار دیگر، امیدوارم مخالفان سیاسی‌اش را مورد هجمه و فشار قرار نداده و زمینەی آشتی ملی را فراهم نماید و بخصوص دمیرتاش را از زندان آزاد کند.

در پاسخ به مطلب (نتایج غیررسمی انتخابات ترکیه اعلام شد)
ه.د.پ هم خوش درخشید، هرچند (3 هفته 5 روز پیش)

ه.د.پ هم خوش درخشید، هرچند انتظار احراز آرای بیشتری می‌رفت، با توجه به اینکه رهبران این حزب در زندان به‌سر می‌برند.

در پاسخ به مطلب (نتایج غیررسمی انتخابات ترکیه اعلام شد)
جدا از موضعگیریهای سیاسی و (3 هفته 5 روز پیش)

جدا از موضعگیریهای سیاسی و جهتگیریهای مذهبی اردوغان، این فرد، بە مردمش خدمت می‌کند و آثار این خدمات را نمی‌توان نادیدە گرفت.
آدمی اول حریص نان بود
چونکه قوت و نان ستون جان بود
چون بە نادر گشت مستغنی زنان
عاشق نام است و مدح شاعران

در پاسخ به مطلب (نتایج غیررسمی انتخابات ترکیه اعلام شد)
سلام و درود خدا بر نویسنده و (3 هفته 6 روز پیش)

سلام و درود خدا بر نویسنده و سایر همفکران و براداران و خواهران ایمانی

بسیار زیبا و کاربردی و و طبق نیاز روز نوشتید

در پاسخ به مطلب (سخنی با هم‌قطاران و سایر برادران ایمانیِ گرانقدرم)