محمد(ص) مرد خدا

نویسنده: 
سید حسین نصر
ناشر: 
نشر سوفیا
نوبت چاپ: 
اول
سال چاپ: 
1394
قطع: 
رقعی
تعداد صفحات: 
128
قیمت: 
8500 تومان

سید حسین نصر، فیلسوف سنّت‌گرای معاصر، آثار پرتعداد و تأثیرگذاری‌ در دفاع از تاریخ، اندیشه، فرهنگ و موجودیّت‌ اسلام و مسلمانان تألیف‌ کرده است. کتاب حاضر که به معرفی شخصیت پیامبر اسلام –صلّی‌الله علیه و سلّم– اختصاص دارد، از آن جمله است. نویسنده در این کتاب می‌کوشد تصویر دقیقی از سیمای پیامبر اسلام برای انسان معاصر به‌خصوص برای غربیان و افراد متأثّر‌ از فرهنگ غرب ترسیم کند. به همین روی ضمن معرفی سیره و سرگذشت رسول خدا (ص)، شبهاتی را نیز که پیرامون شخصیت آن حضرت مطرح است، به زبانی روشن پاسخ گفته است.کتاب «محمد(ص) مرد خدا» مطالعه‌ای‌ کوتاه درباره پیامبر اسلام(ص) است. البته این کتاب، تحلیل تاریخی نیست، بلکه ارائه طرح کلی از حضور و وظایف پیامبرانه حضرت محمد(ص) است.

در این کتاب دکترسیدحسین نصر سعی نموده که وظایف و عملکرد پیامبر را با توجه به معنویّت‌ و سنّت‌ ازلی مورد بازگویی قرار دهد. کتاب «محمد مرد خدا» کتابی کم‌حجم‌ است اما این کتاب برای بسیاری از غربیان که درباره پیامبر با آثار متعددی آشنا شده‌اند قدری متفاوت است. این کتاب از سوی فردی شیعه و مسلّط‌ به فرهنگ، تمدّن‌، حکمت و فلسفه اسلامی است که با نگاهی معنوی آن را به رشته تحریر درآورده است.

دکتر نصر در مقدمه کتاب تأکید‌ می‌کند که مطالعات تاریخی فراوانی درباره زندگی پیامبر عظیم‌الشأن(ص) به زبان‌های مختلف اروپایی وجود دارد که یا توسط دانشمندان اروپایی به رشته تحریر درآمده و یا علمای اسلامی آنها را از زبان اسلامی به زبان‌های اروپایی به خصوص انگلیسی نوشته‌اند.

همچنین آثار بسیاری وجود دارد که در آنها پیامبر اکرم(ص) را یک سیاستمدار، فرمانده نظامی و رهبر سیاسی معرفی کرده است. علاوه بر این، برخی از زندگی‌نامه‌هایی که درباره خلوص معنوی و حالات درونی متناسب با وقایع روزمرّه‌ پیامبر روی داده بسیار کمیاب اند. علی‌رغم‌ وجود این آثار همچنان به یک زندگی‌نامه‌ مبتنی بر ابعاد معنوی و شخصیت وجودی و عناصر تاریخی درباره مردی که تاریخ بشر را متحوّل‌ کرد احساس نیاز می‌شود.

این کتاب، مطالعه‌ای اندک در این راستاست و امید است که گوشه‌ای از نیاز به یک زندگی نامه مختصر با در نظر گرفتن ارزش‌های معنوی و حقایق تاریخی را برطرف نماید. همچنین حفظ دیدگاه سنتی اسلامی و تشریح عناصر اصلی تأثیرگذار‌ در زندگی پیامبر که توسط ذهنیت مدرنیسم به تردید افتاده است، از دیگر اهداف این کتاب است. این زندگی‌نامه‌ در درجه اول به خوانندگان مسلمان جوانی که به منابع سنتی دسترسی ندارند و در درجه دوم به عنوان یک نیاز برای کسانی که قصد بیان زندگی پیامبر اکرم(ص) را بر اساس منابع سنتی دارند توصیه می‌شود.

دکتر نصر، حضرت محمد(ص) را که پیام‌آور اسلام صلح و دوستی است، کامل‌ترین‌ انسان و در واقع اشرف المخلوقات خداوند توصیف می‌کند و می‌نویسد: خداوند همه فضایل و کمالاتی را که مقام بشری قابلیت وصول بدان را دارد به پیامبر اسلام(ص) ارزانی داشته است.

بنا به تعبیر قرآن مجید او مقام پیامبری را خود کسب نکرده بلکه خداوند او را به این مقام برگزیده است. علاوه بر این، همه فضایل در وجود او فعلیت یافته است. از همین رو مسلمین او را نمونه کامل‌عیاری برای زندگی بشر می‌دانند که باید از آن تقلید و به آن تأسّی‌ کرد. او انسانی کامل است و قرآن مجید خود از او به عنوان نمونه‌ای یاد کرده است که باید سرمشق قرار گیرد.

 

این کتاب توسط خانم مرضیه سلیمانی و در نشر سوفیا به چاپ رسیده است.                                                                                                                                       www.sophianashr.com           @sophianashr