جامعه شناسی مصرف چشم انداز جهانی

ناشر: 
کتاب مهربان
نوبت چاپ: 
اول
سال چاپ: 
1396
قطع: 
وزیری
تعداد صفحات: 
300
نوع جلد: 
شومیز
تعداد جلد: 
یک
قیمت: 
22000 تومان

مصرف مبتنی بر مبادله بازار یکی از ویژگی‌های عمده جوامع مدرن در سراسر جهان است. افراد و گروه‌ها از مصرف برای شکل‌دادن و متحول‌کردن روابط اجتماعی خود و مشخص‌کردن جایگاه خود در جامعه در امتداد محورهای طبقه، نژاد، جنسیت، سن، رفتار جنسی و مذهب استفاده می‌کنند. در این کتاب، نویسنده با افق دیدی گسترده شمه‌ای از تکامل تاریخی مصرف مدرن را به همراه نقد و بررسی دیدگاه‌های اندیشمندان حوزه جامعه‌شناسی مصرف به رشته تحریر درآورده است. برخلاف کتاب‌های ارزشمند دیگری که در این حوزه نگاشته شده‌اند، این متن کوشیده است سه حوزه اصلی دورمانده از نظرها در حیطه مصرف را که عبارت‌اند از: ویژگی‌های متمایز مصرف در کشورهای شمال و کشورهای جنوب، فصل مشترک مصرف با شکل‌های مختلف نابرابری، و شکل‌های متفاوت شهروندی مصرف‌کننده و سیاست مصرف‌کننده، موردبررسی و کاوش قرار دهد.
از آنجا که تمرکز این کتاب بر مصرف در موقعیتی جهانی است لذا در این باره بحث می‌‌کند که آیا مصرف در دوران جهانی‌سازی مرتباً به سوی معیار (استاندارد) شدن پیش می‌رود یا متنوع‌تر می‌شود.
در فصل‌های بعد هر یک از موضوعات فوق‌الذکر بررسی می‌شوند موضوعاتی چون:
بررسی ظهور فروشگاه‌ها و نظام اعتباری مدرن از اواسط قرن نوزدهم تا زمان جنگ جهانی دوم- تغییرات فروشگاهی، بازاریابی و فناوری از دهه 1970- مصرف چگونه منعکس‌شده نابرابری‌ها براساس طبقه اجتماعی و موقعیت‌ - مهم اینکه در فصل پنجم موضوع جایگاه جنسیت و نژاد در مصرف بررسی شده است؛ مصرف بین مردان و زنان چه تفاوت‌دارد؟ و جنسیت چه نقشی در شکل‌دادن تبلیغات، طراحی محصول و تمایلات و نگرش‌های مصرف کننده دارد؟_ همینطور موضوعاتی دیگر مانند مصرف در طول مسیر- شهروندی مصرف‌کننده در دوران معاصر – و در پایان در فصل نهم مطالب با اهمیت کتاب مرور می‌شود و درباره نتایج آنها برای درک مصرف و محیط گسترده‌تر اجتماعی که مصرف در آن اتفاقی می‌افتد بحث می‌شود از جمله اینکه، مصرف و نابربرای چه رابطه‌‌ای با یکدیگر دارند؟ مصرف در مناطق مختلف جهان چه تفاوت‌هایی دارد؟ مصرف‌کنندگان چگونه هم‌زمان شهروند نیز هستند؟ بررسی می‌کنیم که تا چه حد توانسته‌ایم به سوالات پاسخ دهیم و پاسخ‌های ما چه بینش‌هایی را درباره دنیای پویا و همیشه متغیر مصرف در اختیارمان قرار می‌دهند.