جادوی بخشش

ناشر: 
محراب دانش
سال چاپ: 
1394
قطع: 
رقعی
تعداد صفحات: 
134
نوع جلد: 
شومیز
تعداد جلد: 
یک
قیمت: 
8500 تومان

وسوانی معلم عرفانی و اخلاقی و فیلسوفی آزاد اندیش است که به مکاتب شرق و غرب اشراف داشته و احترام خاصی برای ادیان، بخصوص اسلام دارد. وی برای زدودن رذایل اخلاقی همچون خشم، غضب، انکار خداوند و... راهکارهای عملی دارد. مطالعه آثار وی می‌تواند چراغ راه زندگی باشد. مخصوصا دینورزان مسلمان می‌توانند همان ارزش‌های اخلاقی دین را از زبان دیگران بفهمند و مرورنمایند و بکارگیرند و به منابع معنوی دین خود رهمنود شوند.
« بخشش » به عنوان« پروسه‌ای» از متوقف نمودن احساس خشم و كینه علیه شخص دیگر و یا بخشیدن دیگران، تعریف شده است. داشتن خشم و كینه، خود را آزار دادن، حركت به سمت یك مرگ روحی و جسمی است. شخصی كه در خشم و كینه باقی می‌ماند، هرگز متوجه نیست كه در حال صدمه رساندن به روح و جسم خود است. در حالی كه شخصی كه می‌بخشد و می‌گذرد، در واقع وارد یك زندگانی جدید با خصایص صلح‌جویانه می‌شود. بخشش، كسانی را كه به هر دلیلی در مقابل ما قرار گرفته و موضع مناسبی نسبت به ما ندارند، وادار به صلح و آشتی می‌كند.
امروزه که سوز دوزخی کینه و خشونت زیست همه‌ی ما را تهدید می‌کند، یافتن راه‌های که از خشونت‌ها بکاهد و مدارا و همزیستی را بیفزاید لازم و ضروری است و بایستی از همه‌ی توان منابع معنوی دین و خرد بهره گرفت تا حیات ما نسیم بهشتی آرامش و شادی و بخشش و مهرورزی را بچشد.
نگارنده بخشش را هم‌چون جادویی می‌داند كه راه‌حل بسیاری از مشكلات است. او تمرین، راه‌كار و داستان‌هایی درباره بخشش در كتاب ارائه كرده است. برخی از عنوان‌های فصل‌های كتاب عبارت‌اند از: خشم و غضب را با خشم پاسخ نمی دهند؛ چرا باید بخشنده باشیم؟؛ بخشش چیست؟؛ بخشش عملی ارادی است؛ بخشش عملی الهی است؛ بخشش، قدرت است؛ آن‌چه كه خداوند فراموش كرده، فراموش كن؛ بخشش می‌تواند شما را شفا بخشد ؛ گذشته را به خاطر بسپار ؛یاد بگیر که رها کنی؛ چهار مرحله‌ی بخشش؛ پوزش موقرانه؛ بازسازی روابط دوستانه؛ بخشش را تمرین کنید و شهادت. گواهی بزرگان و فرزانگان بر بخشش."
وی با رائه‌ی 9 تمرین پیشنهادی، برای نهادینه سازی ارزش اخلاقی بخشش تلاش می‌نماید
1- وقتی کسی شما را آزاری می‌رساند، فورا برای بخشیدن او دعا کنید.
2- خود را پیشیک روحانی مسن و یا یک بزرگتر سبک کنید.
3- بیاموزید که خودتان را ببخشید و بار سنگین گناه را در قلبتان انباشته نکنید.
4- هرگز در قلبتان، بر علیه‌ی کسی، کینه ای نگاه ندارید، چرا که صدمه زدن به خودتان است.
5- فعل بخشش را تبدیل به یک عادت کنید.
6- قبل از اینکه از شما تقاضای بخشش شود، ببخشید.
7-وقتی که می‌بخشید، باید مطمئن شوید که فراموش نیز کرده اید.
8- همیشه درباره کسی که کینه از او به دل دارید، مهربانانه و محبت آمیز صحبت کنید.
9-از غم‌ها و کینه هایت درگذر و به کسانی که به تو جفا کرده اند، عشق بورز.